Hlina (by) sa mal inšpirovať Matovičom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hlina (by) sa mal inšpirovať Matovičom

Zostavovanie kandidátky (do parlamentu, europarlamentu...) určite nie je závideniahodnou úlohou. Treba zvažovať veľa faktorov, a to veľmi citlivo, lebo ide o konkrétne mená konkrétnych ľudí. Bežný volič si takúto situáciu vie len ťažko predstaviť. Napriek tomu sa javí, že existuje spôsob, ktorým (by) sa malo KDH v takýchto otázkach inšpirovať.

Predstavte si, že ste členom vrcholného orgánu politickej strany (ideálne jej predsedom) a riešite otázku, ako zostavíte kandidátku. Na jednej strane by ste radi priniesli sviežosť nových mien a ukázali tak vnútornú dynamiku, na strane druhej pociťujete rešpekt voči skúseným a známym politikom. Ako by ste rozlúskli tento oriešok? Spôsoby riešenia sa ukazujú tri.

Prvý spôsob môžeme nazvať tradičným a preferuje ho väčšina politických strán. Kandidátka pri takomto spôsobe síce prinesie pár nových mien, no popredné priečky patria spravidla ostrieľaným politickým rutinérom (zväčša z vrcholných orgánov strany). Človek nemusí byť vyštudovaný politológ, aby spozoroval, že tento spôsob nahráva najmä „starej garde“.

Druhý spôsob je revolučný, je rozlúčkou so starým poriadkom (a starými menami). Do popredia sa dostáva vtedy, keď strana prechádza výraznými zmenami a snaží sa o zásadnú obmenu. K tomuto spôsobu sa vďaka pravidlu „trikrát a prestávka“ priradilo aj KDH. Týmto pravidlom chce KDH (podľa slov predsedu) najmä „motivovať našich členov ku práci v rámci hnutia a tiež preukázať verejnosti, že v KDH funguje generačná obmena“.

V našich politických reláciách sa však nachádza aj tretí spôsob, ktorý je istým prienikom medzi zmienenými dvoma. Jeho reprezentantom je pravidlo Igora Matoviča o tom, že poslanci NR SR môžu za OĽaNO opakovane kandidovať len z posledných miest kandidátky. Tento spôsob pôsobí lákavo pre nové mená, no zároveň nevylučuje z boja o kreslá okukané tváre.

Práve týmto tretím spôsobom (by) sa malo KDH inšpirovať. Nie úplne ho preberať. Inšpirovať sa. Napríklad zmenou pravidla „trikrát a prestávka“ na pravidlo „trikrát a posledné miesto kandidátky“ či „dvakrát a posledné miesto kandidátky“. Určite by sa tým aspoň sčasti vyhlo niektorým nezhodám vo svojom vnútri.

foto: archívne foto SITA

 

Poznámka: Tento blog bol napísaný ešte pred zverejnením informácií o údajnej podmienke Igora Matoviča pre kandidatúru Branislava Škripeka o prenechaní mandátu europoslanca. Samotnú podstatu textu (inšpirovanie sa spôsobom kandidovania z posledného miesta kandidátky) tieto informácie však nemenia.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo