Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. október 2018

Eurovoľby, pravidlá, výnimky...

Eurovoľby, pravidlá, výnimky...

Pred viac ako rokom Rada KDH (orgán KDH v súčasnosti tvorený 114-timi členmi) na svojom zasadnutí schválila zásadu  „tri krát a prestávka“. Zdôrazňujem tri krát a prestávka, nie tri krát a dosť ako sa zvykne na niektorých fórach podsúvať. Táto zásada znamená, že ak bol náš člen vo funkcii, do ktorej ho nominuje Rada KDH tri krát po sebe, na ďalšie volebné obdobie si berie prestávku. Očakáva sa, že bude v tomto období odovzdávať skúsenosti mladším kolegom. Samozrejme, po prestávke môže prípadne opäť kandidovať. Za prestávku sa nepovažuje obdobie, keď KDH nie je v NR SR.

Táto zásada nebola tvorená tak, ako sa to žiaľ opäť zvykne podsúvať, proti niekomu a už vôbec nie proti niekomu konkrétnemu. Táto zásada je spravodlivá v tom, že nerobí žiadne rozdiely. Zmyslom prijatia tohto pravidla bolo motivovať našich členov ku práci v rámci hnutia a tiež preukázať verejnosti, že v KDH funguje generačná obmena. Aktuálne sa táto zásada týka napríklad pánov Júliusa Brocku, Pavla Hrušovského, Pavla Abrhána, Miroslava Mikolášika a pani Anny Záborskej.

Ak chceme výnimky, načo sme robili pravidlo. Zároveň treba povedať, že dať výnimku iba pre jednu osobu je veľmi  neuctivé, dokonca ak môžem, povedal by som až nekresťanské voči tým ostatným, ktorých sa pravidlo týka. Lebo potom oni sú „nič“, iba niekto je niekto..., niekto, kto si zaslúži výnimku?

Naozaj, dávajme pozor.

Na Rade KDH, ktorá sa uskutočnila tento víkend, členka Rady KDH z Nitry pani Lýdia Pilková predložila návrh uznesenia, ktorý by zaviedol  výnimku z pravidla a to takú, že prijatá zásada by sa netýkala Anny Záborskej.

Tento návrh nebol prijatý. Za návrh zahlasovalo 9 členov Rady KDH. 

Pani Anna Záborská bola šesť  rokov poslankyňou NR SR, odtiaľ sa priamo presunula  do Európskeho parlamentu, kde súvisle pôsobí  štrnásť rokov. Dlhoročné, viac ako dvadsaťročné intenzívne pôsobenie a parlamentná práca v oboch parlamentoch je náročná a vyčerpávajúca. V určitom momente nastáva čas, kedy je nutné si oddýchnuť a odovzdať štafetu iným členom hnutia.

Je potrebné sa pani Anne Záborskej za odvedenú prácu poďakovať a to aj robíme. Najkrajší obraz v kresťanskej strane by bol obraz ako člen, ktorý po náročnom pôsobení vo vrcholovej politike určí svojho nástupcu, pomáha mu a všemožne ho aj v samotnej kampani podporuje. Takýto by mal byť obraz kresťanskej demokracie na Slovensku. Obraz kresťanskej demokracie, ktorá má veľkú budúcnosť.

Inzercia

Europoslanec  M.Mikolášik, ktorého sa pravidlo tiež dotýka korektne ukázal, že jeho predstava o tom, kto by ho mohol v jeho poslaní v europarlamente zastúpiť je nadaná a skúsená Miriam Lexmann, ktorá v KDH pôsobí ako poradkyňa pre zahraničnú politiku.

Sme radi, že KDH má v súčasnosti ľudí, ktorí dôležitú agendu kresťansko-demokratickej strany v európskom parlamente dokážu plnohodnotne zastupovať. Výraznými predstaviteľkami agendy, ktorú presadzovala aj pani Anna Záborská sú členky nášho predsedníctva  - pani Prof. MUDr. Eva Grey, PhD.  a pani Mgr. PaedDr. Renáta Ocilková, ako i spomínaná Miriam Lexmann.

Ja netrpím chorobou „ utkvelej predstavy personálneho fatalizmu“, ja si myslím, že každý je nahraditeľný a vyspelé a zodpovedné spoločenstvá robia práve tak, aby vychovávali kádre a vedeli nahrádzať svojich kľúčových ľudí. 

Samotné rozhodnutie o podobe kandidátky do eurovolieb je v kompetencii Rady KDH, ktorá bude o nej rozhodovať. Samotná diskusia o tom, ako bude tvorená a kto bude nominovaný  bude z úcty k našim členom prebiehať primárne na vnútrostraníckej pôde.

 

 

 

Odporúčame

Blog
Prosím Vás, kňaza Mariána Kuffu do toho neťahajte

Prosím Vás, kňaza Mariána Kuffu do toho neťahajte

Načo je nám "najkresťanskejšia z kresťanských strán", ktorá takýmto lacným spôsobom vyvoláva nenávisť, keď už tu takých podobných máme? Prečo sa radšej nedohodnú s Kotlebovcami. Kotlebovci ľudí, ktorí budú ochotní špiniť KDH a hovoriť o „buzerantoch“ veľmi radi medzi seba príjmu.

Blog
Príbeh jednej rodiny

Príbeh jednej rodiny

Bolo to dva roky pred nežnou revolúciou. Vonku práve kvitli čerešne a moja mama si v čakárni u lekára spokojne hladkala bruško. Bola som ešte malá ako chrúst. Ale v lone matky som prežívala svoju prvú veľkú drámu. Komunisti totiž nemali dojem, že by som mala prísť na svet.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.