Sedemnásty december

Na ten deň nikdy nezabudnem. A stále mám viacero dôvodov, aby som v daný deň premýšľal oveľa viac nad životom a smrťou. Nad tými, ktorí nás predišli do večnosti, a nad tými, ktorí sa v ten deň narodili. Poznáte aj Vy niektorých?

Je to jasné. Poviete: "Pápež František." A máte pravdu. On sa narodil 17. decembra a je dobré, že to vieme. Stále, keď si naň spomeniem, v mysli mi preblesnú myšlienky, odpovede. Prečo si dal meno František? Aby nezabudol na chudobných. Čo bolo najsilnejšie počas prvých mesiacovh pontifikátu? Stretnutie s utečencami... (a to bolo ešte pred veľkou utečeneckou krízou). Keď rozprávam o II. svetovej vojne, hovorím študentom aj na tému "ohováranie". Pápež František v Neapole povedal: "Keby to bolo aspoň kamikadze, ale nie... ten, kto ohovorí, sa cíti nedotknuteľným... a sú len obete". Keď sme hovorili s priateľkou svätého Jána Pavla II. pani Wandou, povedala nám: "Mnohí obdivovali pápeža, potľapkávali ho, no nekonali v jeho duchu." Aký by bol najkrajší darček pre pápeža? Ak by sme konali v jednote s ním, s Cirkvou, s Bohom. Zaspomínajme si, ako sa stal pápežom...

No čo ďalší? Poznám ďalších dvoch jezuitov, ktorí sa narodili v tento deň. Páter Emil. Budem rád, ak si vypočujete kázeň, v ktorej prebúdza záujem o Krista. Všimnite si, koľká ľudskosť z neho žiari. Ako krásne dokáže povzbudiť ľudí a odpovedať na ťažké otázky. Páter Emil nemá v občianskom preukaze napísaný dátum narodenia 17. december. Ale v ten deň sa narodil. Všetko najlepšie, páter Emil!

Ďalším človekom v znamení 17. decembra je Jožko Vateha SJ. Človek, ktorý ma v živote najviac ovplyvnil. Napísal publikáciu Rozlišovanie duchov. Narodil sa 17. decembra a rovnako 17. decembra bol pochovaný (v deň svojich 40. narodenín). Napísal som o ňom knihu.

Dátum 17. december mi nedávno zasvietil aj pri človeku, ktorý by sa v tomto roku dožil 110 rokov – Štefan Šmálik. Vladimír Jukl o ňom povedal: "Otec Šmálik bol vzor duchovného človeka, žil duchom v nebi, ale nohami stal pevne na zemi. Pamätal na dobro svojich návštevníkov. Kto chcel, mohol u neho prenocovať, ale aj oddychovať." Poznáte ho?

A na záver: Žena. Pripomína mi rozprávkovú babičku. Do večnosti nás predišla rovnako 17. decembra. Vo veku 92 rokov bola mojou "facebookovou priateľkou". Maliarka, spisovateľka, publicistka a nositeľka ceny Fra Angelico Eva Trizuljaková. Posledná rozlúčka s ňou bude v piatok o 12. hodine v kostole na Kalvárii v Bratislave. Bude dobré, ak sa stretneme v chráme Panny Márie Snežnej, aby sme ďakovali za dar života velikánov. A prosili za orodovanie tých, ktorí sú "našimi priateľmi v nebi". V posledný adventný piatok može byť naším obedom modlitba. A vlastne... slávnosť.

 

František Neupauer

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo