Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. december 2018

Kristus musí rásť aj v našom živote

V evanjeliovom úryvku Tretej adventnej nedele (Lk 3,10-18) je bližším spôsobom opísané pôsobenie Jána Krstiteľa. Z jeho úst zaznievajú jasné usmernenia, ktoré vyjadrujú podstatu skutočného pokánia.
Kristus musí rásť aj v našom živote

Spolu so 4. pôstnou nedeľou je 3. adventná nedeľa jediným dňom, keď kňaz môže použiť aj ružovú farbu liturgického odevu. Táto nedeľa má pomenovanie „Gaudete - Radujte sa“ podľa úvodnej omšovej antifóny v latinčine. Aj týmto spôsobom sa pripomína veriacim, že slávnosť Narodenia Pána Ježiša je už naozaj blízko. Ide istým spôsobom o paradox k dnešnej dobe. Čím bližšie sme v kalendári k 24. decembru, tým sa stupňuje intenzita vianočných reklám, obchodných zliav a nákupnej horúčky. Božie slovo pozýva zamerať našu pozornosť iným smerom,  pozýva nás k zintenzívneniu našej duchovnej prípravy na sviatky narodenia Božieho Syna.

Východisková otázka

Úvodná otázka nedeľného evanjelia „Čo teda máme robiť?“ (Lk 3,10) zaznieva v Lukášovom dvojdiele Evanjelium a Skutky apoštolov na viacerých miestach. Vyjadruje túžbu po obrátení a zmene života. 

Božie slovo pozýva zamerať našu pozornosť iným smerom,  pozýva nás k zintenzívneniu našej duchovnej prípravy na sviatky narodenia Božieho Syna. Zdieľať

Ježiša sa túto otázku spýtal znalec zákona aj popredný muž: „Učiteľ, čo mám robiť, aby som bol dedičom večného života?“ (Lk 10,25; 18,18) Na Petrovu kázeň pri zoslaní Ducha Svätého sa s bolesťou v srdci na neho a ostatných apoštolov obrátia jeho poslucháči: „Čo máme robiť, bratia?“ Strážca väzenia vo Filipách sa pýta Pavla a Sílasa: „Páni, čo mám robiť, aby som bol spasený?“ (Sk 16,30) Podobne sa pýtal Pavol pri svojom povolaní za apoštola na ceste do Damasku: „Čo mám robiť, Pane?“ (Sk 22,10) Táto otázka je dôležitá. Človek ňou dáva všetko do pohybu. Vyjadruje totiž osobnú túžbu človeka po zmene. V dejinách Cirkvi je najvýraznejším príkladom svätý František z Assisi, ktorý sa pýtal: „Čo chceš, Pane, aby som robil?“ Ovocím odpovede na túto otázku bol nielen radikálny život podľa evanjelia v živote samotného Františka, ale požehnaná obnova Cirkvi, ktorú priniesol. Kladieš si aj ty túto otázku? Keď ráno vstaneš, spýtaj sa: Pane, čo dnes očakávaš odo mňa? Keď robíš rozhodnutie v rodine, v práci, v povolaní, spýtaj sa: Pane, čo čakáš odo mňa? Tým, že sa obraciaš na Pána Boha, hovoríš: Bože, potrebujem ťa, si v mojom živote dôležitý, potrebujem počuť tvoj názor na vec. 

Zamerať sa na vzťahy s druhými

Hoci štýl Jánovho života je veľmi odlišný, žije sám na púšti, stroho sa oblieka a stravuje, jeho požiadavky sa dotýkajú správania v každodennom bežnom živote. Ide o usmernenia, ktoré sú zamerané na naše vzťahy s druhými: rozdeliť sa o odev a jedlo; nevymáhať viac, než je stanovené; netrápiť druhých a nekrivdiť im. Ján nežiada radikálne zrieknutie sa všetkého a o odchod do púšte, ako urobil on.

Tým, že sa obraciaš na Pána Boha, hovoríš: Bože, potrebujem ťa, si v mojom živote dôležitý, potrebujem počuť tvoj názor na vec.  Zdieľať

To je jeho osobné rozhodnutie a povolanie. Autentický život v súlade s Božou vôľou začína najskôr v každodennom kontakte s druhými.  Zvlášť s blížiacimi sa sviatkami Pánovho narodenia, skúsme pamätať aj na ich sociálny rozmer – podeliť sa o jedlo, odev s núdznymi a na duchovný rozmer – odpustiť alebo požiadať o odpustenie, ozvať sa blízkym, s ktorými možno už dlhšie nekomunikujeme pre rôzne zranenia alebo nezhody z minulosti... 

Rozhodnúť sa pre Krista

Ján radikálne odmieta akékoľvek mesiášske očakávania, ktoré ľudia spájali s jeho postavou. Jeho účinkovanie je prípravou na pôsobenie mocnejšieho, ktorý prichádza po ňom. Ján nepodlieha predstave moci a slávy. Na príklade rozviazania remienkov na sandáloch, čo bola práca otroka pre svojho pána, vyjadruje svoju úplnú podriadenosť osobe Mesiáša. Ján pokorne zaujíma postoj otroka  k Ježišovi Kristovi, ktorý je skutočným Pánom. Obrazom zhromaždenej pšenice a spálených plevov chce Krstiteľ vyjadriť skutočnosť, že pred človeka je postavená nevyhnutnosť definitívnej voľby pre alebo proti posolstvu spásy, ktoré prináša Ježiš z Nazareta.  

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.