Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. október 2018

„Obedy zadarmo“ – výsledky ankety

Budúci týždeň má parlament hlasovať o návrhu tzv. obedov zadarmo pre všetky deti na základných školách a v posledných ročníkoch materských škôl. Takzvaných preto, lebo ich zaplatíme z našich daní. Zisťovali sme, čo si o tomto návrhu myslia ľudia.
„Obedy zadarmo“ – výsledky ankety

V blogu Neexistuje obed zadarmo som napísala niektoré z argumentov, prečo toto opatrenie veľmi nepomôže rodinám s deťmi a výrazne skomplikuje situáciu mnohým riaditeľom škôl.  Lepším riešením by bolo využiť približne 117 miliónov EUR, vyčlenených na toto opatrenie zo štátneho rozpočtu, a zvýšiť rodinám daňový bonus.

Pôvodný návrh počíta s príspevkom na obed vo výške 1,20 EUR pre dieťa, čo v prepočte znamená príspevok vo výške cca 240 EUR na 1 dieťa ročne.  “Obedy zadarmo” existujú už dnes, dostávajú ich deti z rodín s nízkymi príjmami. Od januára by ich však dostávali všetky deti, bez ohľadu na to aký veľký je príjem rodičov.

Alternatívou k obedom zadarmo by bolo využiť 240 EUR na navýšenie daňového bonusu, ktorý dostáva priamo pracujúci rodič ako zníženie dane, resp. ako daňový preplatok, čím by sa mu zvýšil čistý plat o 240 EUR ročne na každé dieťa.

Zaujímalo nás, čo si o tomto návrhu myslia ostatní obyvatelia Slovenska.  V spolupráci s FKI, CitizenGo a SSR sme urobili anonymnú internetovú anketu, v ktorej sme sa pýtali respondentov akú formu podpory rodín s deťmi by uprednostnili (za predpokladu, že bezplatné obedy pre deti z rodín s nízkymi príjmami, budú zachované tak ako doteraz):

A. Bezplatné obedy pre deti

B. Zvýšenie čistej mzdy pracujúceho rodiča o 240 EUR ročne na každé takéto dieťa formou zvýšeného daňového bonusu

V priebehu týždňa na anketu odpovedalo 3131 respondentov.  Z nich si 88,6% vybralo zvýšenie daňového bonusu na deti, a iba 8,14% si vybralo obedy zadarmo.  0,42%  sa nevedelo k téme vyjadriť a 2,84% by si vybralo inú možnosť. 

Inzercia

Zaujímal nás postoj k tejto téme aj podľa počtu detí – výsledky boli porovnateľné u ľudí bez ohľadu na počet detí, či už boli bezdetní alebo mali 1,2,3,...až 13 detí.

Zaujímavé bolo porovnanie mužov a žien.  Rozdiely neboli veľmi veľké, ale štatisticky signifikantné; ženy dávali prednosť daňovému bonusu až v 90% a muži v 85,94%. (p<0,002).

 

Ak chce tento štát ozaj podporiť rodiny s deťmi a má na to vyčlenené financie, bolo by správne podporiť také opatrenia, ktoré týmto rodinám naozaj pomôžu.  Namiesto „obedov zadarmo“ schváliť zvýšenie daňového bonusu na každé dieťa,a tým aj čistý príjem zodpovednej rodiny s deťmi o 240 Eur na rok za každé dieťa

 

 

Profesorka na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, zaoberá sa etikou a bioetikou.

Odporúčame

Blog
Marxista Blaha a kontroverzná „Dúhová" správa Rady Európy

Marxista Blaha a kontroverzná „Dúhová" správa Rady Európy

Kňaz Kuffa pochválil (ex)premiéra Fica za slovné odmietnutie Istanbulského dohovoru. Niektorí kresťania šíria pamflety Ficovho marxistu Blahu kritizujúce prezidenta Kisku ktorý vraj zrádza Slovensko, a varujú pred liberalizmom a genderizmom, ktorý pretláča EÚ. Rada Európy s nepriamou pomocou Blahu a slovenskej delegácie schválila kontroverznú „Správu o rodinnom živote a rovnosti bez ohľadu na sexuálnu orientáciu".

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.