Neexistuje obed zadarmo

Neexistuje obed zadarmo

Základný princíp ekonomiky hovorí, že neexistuje obed zadarmo. Niekto ho musí zaplatiť.

Pán Fico, ktorý už vraj nie je premiérom, vyhlásil, že všetky deti na Slovensku budú od nového roka dostávať obedy v škole a poslednom ročníku škôlky zadarmo.  https://slovensko.hnonline.sk/1803828-smer-chce-pre-statisice-deti-obedy-zadarmo-fico-prezradil-podrobnosti

Samotná myšlienka obedov pre všetky deti nie je zlá; môže mať integračný charakter (všetky deti chodia na rovnaké obedy, vrátane detí z marginalizovaných komunít) a tiež odbremeniť rodičov detí.  Ale to by sa muselo realizovať systematicky: naplánovať komplexne, vyčleniť finančné prostriedky, dobudovať a zariadiť školské jedálne a kuchyne, prijať nový personál...

 

Kvalita

Obedy by mali byť kvalitné. Kvalita stravy sa výrazne líši v rôznych školách.  Toto som zažila ako mama 4 detí.  V niektorej škole bola strava dobrá, dokonca deti sa na niektoré jedlá tešili a boli schopné sa do školy na obed vrátiť.  V inej škole sme s rodičmi v určitom období riešili nízku kvalitu jedla  – zohrievanie mrazených polotovarov, nedostatok ovocia a zeleniny.  Ako vláda zabezpečí kvalitu obedov na všetkých školách?

 

Diéty

Mnoho detí má dnes diétne obmedzenia zo zdravotných dôvodov.  Dnes im stravu pripravujú väčšinou rodičia, ktorí za suroviny zaplatia často oveľa viac, ako je cena nediétneho obeda.  Tieto deti by potrebovali by osobitnú stravu, a to nie jeden druh, ale viacero.  Diabetickú (deti s cukrovkou), redukčnú, s obmedzením tukov (po prekonaní niektorých ochorení), a rôzne druhy antialergických diét.  Hlavné alergény, ktoré podľa EU odporúčania (Codex alimentarius) podliehajú povinnému vyznačeniu na potravine sú tie, ktoré sú aj v minimálnom množstve schopné vyvolať závažnú (fatálnu) alergickú reakciu:
1. kravské mlieko (0,02 ml – 0,005 mg) a jeho zložky (laktóza)
2. búrske oriešky (0,7 µg –1 mg), sója (0,7–50 µg), strukoviny, hrach
3. obiloviny obsahujúce gliadín – lepok (pšenica – 200 µg, raž, ovos, jačmeň)
4. vajce (0,002–1 mg)
5. orechy a oriešky, sezamské jadierka, horčica, mak (1 mg)
6. ryby (5 mg)
7. kôrovce, mušle
8. sulfity a sulfáty (nad 10 mg/kg)
9. zeler.  (http://www.solen.sk/pdf/Kayserova.pdf)
Na zabezpečenie týchto jedál bude musieť školská jedáleň prijať ďalšie kuchárky a rozšíriť kuchynské priestory.  Na tlačovej konferencii pán Fico povedal, že oni dajú peniaze a zabezpečenie obedov je už vec škôl.  Zabezpečí teda vláda všetkým deťom, aj tým so špeciálnymi diétami, bezplatné obedy v škole?

 

Priestory jedálne a čas čakania

Dnes sa stravuje v školských jedálňach len časť detí.  Percento varíruje podľa regiónov, ale aj v jednotlivých školských jedálniach v jednej mestskej časti.  Ak budú mať nárok na stravu zadarmo všetky deti, je predpoklad, že sa počat stravníkov v jedálňach zvýši.  Mnoho detí sa odmieta stravovať v jedálňach kvôli dlhému čakaniu v radoch.  Rozprávala som sa s viacerými stredoškolákmi, ktorí prestali chodiť na školské obedy, pretože mali hodinovú prestávku na obed a 45 minút čakali v rade na jeho vydanie. Väčšina jedální nebude schopná obslúžiť všetkých žiakov z kapacitných dôvodov.  V lepšom prípade budú musieť riaditelia škôl rozšíriť priestory jedálne o existujúce priestory, ktoré bude treba stavebne upraviť, v horšom prípade budú potrebovať prístavbu.  Kto im dá na to peniaze?

 

Viac personálu

Riaditelia škôl budú musieť zamestnať viac kuchárov a ďalšieho personálu kuchyne, podľa Prílohy č. 2 k Vyhláške MŠ SR o zariadení školského stravovania č. 330/2009 Z. Z.  https://www.minedu.sk/data/files/443.pdf

Odkiaľ školy vezmú na ich platy?  Zdá sa, že toto už pánov zo SMERu netrápi.  Nech si lámu hlavy riaditelia škôl.  Alebo bude obetným baránkom ministerka školstva?

 

Nepomôžu chudobnejším

Niektoré mamy sú doma s mladšími súrodencami alebo sa strajú o chorého, či starého člena rodiny.  Navaria aj pre školáka.  Ak by dostali peniaze, ktoré chce vláda dať na obedy, vedeli by ich využiť lepšie.  Možno na novú školskú tašku alebo topánky pre deti.  Vo viacdetných rodinách by 25 Eur na dieťa navyše mohlo zlepšiť rodinný rozpočet.

Deti z veľmi chudobných rodín, poberajúcich dávky v hmotnej núdzi, už nárok na obedy zadarmo v škole majú.  Toto opatrenie im nepomôže.  Pomohlo by im napríklad, ak by nemuseli platiť za škôlku. 

 

Základný princíp ekonomiky hovorí, že neexistuje obed zadarmo.  Niekto ho musí zaplatiť.  Zaplatia ho všetci pracujúci zo svojich daní.  Oveľa lepším opatrením by bolo zvýšenie prídavkov na deti alebo daňového bonusu.  Áno, toho daňového bonusu, ktorý vymyslelo KDH.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo