Terorizmus už aj na Slovensku? To hádam nie

Keď som pred nedávnom prvýkrát išiel s kamarátmi hrať airsoft, stala sa mi jedna humorná príhoda. Čakal som pred vchodom na rohu cesty na odvoz s nabitou guličkovou zbraňou AK 47 na pleci. Dochádzala mi trpezlivosť, nakoľko dotyčný meškal. Nevšímal som si začudované pohľady susedov, ani som nevnímal zvuky vo svojom okolí. Zrazu som pocítil, ako ma zozadu niečo chytilo okolo krku a už som ležal tvárou na trávniku. Jeden policajt ma tlačil k zemi, kým druhý mi bral zbraň z pleca. „Airsoftová,“ povedal som. „Prepáčte.“ „Aké prepáčte?!“ zúril policajt. Ihneď si odo mňa vyžiadali preukaz totožnosti. Bolo náročné si vytiahnuť doklady, keďže jeden policajt ma stále tlačil k zemi. Z tejto skúsenosti plynie ponaučenie pre všetkých hráčov airsoftu. Zbraň sa musí nosiť niekde ukrytá v taške, alebo v puzdre,...

Nemal som ešte kúpené puzdro a myslel som si, že keď prejdem pred vchodom tri metre s airsoftovou zbraňou k autu, tak sa nič nemôže stať, lenže zrejme som sa mýlil.

„Zbláznil si sa? V dnešnej dobe po ulici chodiť so zbraňou? V časoch keď v Európe hrozia teroristické útoky?“ Donútilo ma to k hlbokému zamysleniu.

Určite si mnohí z nás povedia, že Slovákov sa to netýka. Ktorá teroristická skupina by už len mohla mať záujem útočiť na Slovensko? Veď my nikomu neškodíme, nemáme žiaden výrazný vplyv vo svete.

Je pravdou, že v našej krajine k žiadnemu teroristickému útoku zatiaľ v histórii nedošlo. Jediný Slovák Ladislav K. bol obvinený z terorizmu za výbuch doma vyrobenej bomby v kontajnere pri prevádzke rýchleho občerstvenia v Košiciach dňa 28. decembra 2011. Odsúdili ho na trest odňatia slobody 25 rokov, lenže aj tento čin neskôr prekvalifikovali  z trestného činu terorizmu na čin všeobecného ohrozenia, nakoľko výbuch nespôsobil žiadne zranenia iba materiálne škody. Podľa vlastných slov chcel obžalovaný týmto šialeným spôsobom prinútiť vládu vykonať opatrenia obmedzujúce usmrcovanie zvierat.

Pravou príčinou terorizmu nie sú nerozvážni mladíci, ktorí nepomyslia na nevyhnutnosť ukrytia airsoftovej zbrane, ani zúfalci, ktorí si kompenzujú svoje znechutenia zo spoločenskej situácie vkladaním bomby do kontajnera pri zadnej časti obchodu.

V súčasnosti čoraz častejšie počúvame o teroristických útokoch v Európe (v Paríži, Bruseli, Madride,..). V spoločnosti sa šíri atmosféra strachu, keď sa bojíme vycestovať na dovolenku. Pred niekoľkými rokmi tomu tak vôbec nebolo.

Prečo sa to deje? Pýtam sa. Z akého dôvodu sa teroristickým organizáciám ako Islamský štát darí šíriť hrôzu vo svete?

V spoločnosti dnes všeobecne vládne atmosféra strachu (obavy o materiálne istoty, strata zamestnania, bytu), morálka stagnuje. V dôsledku príliš veľkej demokracie si každý robí, čo chce, kvôli čomu vzrástla kriminalita. Voľný čas trávime v obchodných domoch alebo pred televíziou a na internete. Mládež v počítačových hrách a filmoch vidí prevažne násilie, dokonca sú priamo k dispozícii  videá na youtube obsahujúce návody ako zabiť človeka. Nič z tohto pred niekoľkými rokmi nebolo.

Ja osobne som presvedčený, že sa bojíme jeden druhého. Máme strach prijať a milovať svojho blížneho takého, aký je. Zaráža ma, keď aj v kresťanských spoločenstvách majú k sebe mladí rezervovaní postoj (majú radi iba toho, kto sa podľa ich názoru správa vhodne). Pritom zabúdajú, že Ježiš učil ľudí milovať priateľov rovnako ako nepriateľov.

Terorizmus je systém zastrašovania, hrôzovlády.  Môžeme si položiť otázku, či nezastrašujeme druhých už aj vtedy, keď sa často hádame, nadávame, prejavujeme nedostatok lásky? Teror vždy pochádza od diabla, on je prvý terorista.

Spomínam si na starú počítačovú hru Diablo II Lord of terror. Vtedy som si to neuvedomoval,  ale názov je pravdivý. Teroristické organizácie sú skupiny ľudí, ktorí mu úplne prepadli, čím sa stali jeho nástrojom. Vycítili náš narastajúci strach, pravdepodobne preto sa im darí v posledných rokoch tak rozmáhať.  Dokonca si dovoľujem povedať, že ich najväčšia hrozba spočíva v tom, že odvádzajú našu pozornosť od pravej príčiny teroru, ktorou je Knieža hriechu a hriech ako taký. Myslím si, že toto si žiaľ mnohí neuvedomujú. 

Zabúdame na slová evanjelistu Matúša v piatej kapitole: „Počuli ste, že otcom bolo povedané: „Nezabiješ!“ Kto by teda zabil, pôjde pred súd. No ja vám hovorím: Pred súd pôjde každý, kto sa na svojho brata hnevá. Kto svojmu bratovi povie: „Hlupák,“ pôjde pred veľradu. A kto mu povie: „Ty bohapustý blázon,“ pôjde do pekelného ohňa.“ Už hnev a nenávisť je hriechom a počiatočným semienkom teroru. Nadávky sa dokonca stávajú akousi módou už aj v najnovších filmoch a piesňach...

Nečudujme sa pre toto všetko, že sa terorizmus šíri v Európe. Vláda môže prijímať nové opatrenia, vymýšľať rôzne protiteroristické balíčky. Napriek tomu, že hrozba terorizmu je na Slovensku podľa vyjadrení vlády malá, terorizmus v širšom zmysle slova už u nás je a bude pokiaľ sa ľudské srdcia intenzívne nezmenia.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo