Pôrod v ČR - úradné povinnosti

V súčasnosti chodia mnohé ženy rodiť do ČR. Niekedy je dôvodom odlišný prístuo k pôrodu ako je pôrod vo vani, na stoličke alebo s nižšou pravdepodobnosťou nástrihu, či súkromím v samostatnom pôrodnom boxe so sprchou bez príplatku. Nech sú dôvody akékoľvek, administratíve sa nevyhnete a treba byť na ňu pripravený.

Pred pôrodom

Pred pôrodom je to celkom jednoduché. Stačí mať nachystané peniaze v českej mene a zaplatiť poplatok (asi 20 000 Kč). O refundáciu tejto sumy budete žiadať potom na Slovensku. Slovenské poistovne zo zákona preplácajú pôrody a starostlivosť o dieťa v zahraničí do výšky sumy pôrodu  a starostlivosti o dieťa u nás, takže sa netreba báť, že o peniaze prídete. Pôrod v ČR a následná starostlivosť sú zatiaľ lacnejší ako na Slovensku.

Po pôrode

Po pôrode treba ísť čo najskôr vyzdvihnúť rodný list dieťaťa na matrike v ČR. Keďže obyčajne rodný list vyzdvihne otecko alebo babička, budete potrebovať občiansky preukaz matky. Tento rodný list si treba skopírovať niekoľkokrát.

S rodným listom treba ísť najskôr do zdravotnej poistovne, kde vystavia IDENTIFIKAČNÉ číslo poistenca. Slúži namiesto rodného čísla, ktoré bude dieťaťu vystavené spolu so slovenským rodným listom. Keďže na vybavenie slovenského rodného listu majú úrady až 90 dní, tak u detského lekára by mohol byť problém s preplateným zdravotnej starostlivosti.

Keď už budete v zdravotnej poistovni, môžete zažiadať o refundáciu pôrodu v zahraničí a refundáciu neodkladnej starostlivosti o dieťa. Budete potrebovať: kópie prepúšťacích spárv z nemocnice matky i dieťaťa, občiansky preukaz matky, vyúčtovanie pobytu v nemocnici -kópie, originál dokladu o zaplatení  Ak ste platili bankovom kartou, tak je dobré si vytlačiť výpis z bankového účtu o zaplatení pobytu v nemocnici.

Potom už môžete ísť vybavovať slovenský rodný list na najbližšiu matriku. Tam treba doniesť okrem kópie aj originál rodného listu. Za poplatok 3 eurá Vám kópiu úradne overia a následne majú už spomínaných 90 dní na vybavenie slovenského rodného listu. Niekedy to trvá aj kratšie, približne 30 dní, no netreba sa na to spoliehať.

Na Úrade sociálnych vecí a rodiny potom s kópiou i originálom SLOVENSKÉHO  rodného listu môžete žiadať o sociálne dávky a príspevky z dôvodu narodenia dieťaťa. Celkom dobre sú sociálne dávky spracované na tejto stránke: http://www.socialnedavky.sk/ Na vybavenie dávok máte 6 mesiacov, takže sa netreba znepokojovať, že čakáte na slovenský rodný list.

V sociálnej poistovni treba doručiť kópiu rodného listu dieťaťa čo najskôr po narodení dieťaťa, inak by žena prišla o sociálnu dávku- mateskú a tiež sa treba po skončení materskej treba prihlásiť na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa

Veľa šťastia na úradoch. 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo