Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. jún 2023

Krst knihy Šachuľko Matový a jeho sny

Sála Nemeckého kultúrneho domu sa 4.6. 2023 postupne plní zvedavými deťmi a rodičmi. Kniha Šachuľko Matový a jeho sny je konečne na svete, každého vítam a píšem prvé venovania.
Krst knihy Šachuľko Matový a jeho sny

Oficiálne to odštartoval Patrik Pat, známa to postavička, zablahoželal Šachuľkovi, ktorý si zobral slovo a sem-tam dovolil niečo povedať aj svojmu Šéfkovi, Martinovi Hunčárovi. Ako sa zrodila myšlienka napísať túto knihu? Podľa Šachuľka boli tréningy Šéfka dosť nudné, potreboval kamoša, ktorý by to trošku oživil a deti zabával. Šachuľkove pozdravy, vtipy a nápovedy, keď deti nevedia vyriešiť šachové diagramy, sú už priam legendárne a práve z jeho minirozprávok (kde počas sna trávil dovolenku a koho stihol naučiť hrať šach) z úvodu každého tréningu sa zrodila myšlienka napísať niečo pre všetkých na celom Slovensku. V diskusii padli aj otázky, že koľko má Šachuľko rokov a odkiaľ pochádza. Z Číny, ak by ste náhodou nevedeli, ale na Slovensku je vraj ako doma. Vyvrcholenie bolo priam rozprávkové. Krstilo sa malými kamienkami - minerálmi, ktoré popadali na zem a deti sa na ne vrhli, ako keď holubom vysypeš za hrsť zrniečok.

Kniha je svojím spôsobom unikátna, pretože spája rozprávku s edukačným šachovým obsahom. Po každej kapitole nasleduje krásna básnička Lenky Šimkovej, potom fotka s popisom známeho súčasného šachistu a pravidlá šachu s rôznymi tipy na tréningy pre začiatočníkov a mierne pokročilých. A ilustrácie Michala Vartíka? Priam vtiahnu čitateľa do zvieracej ríše. Na svoje si prídu aj šachoví fajnšmekri. Napríklad taký orangutan hrá v prvom ťahu pešiakom b4, pretože práve toto otvorenie v šachu nesie jeho meno. Ozaj, sloniu pascu poznáte?

Šachuľko zapína záložné mozočky, no ani to na deti nestačí Zdieľať

Nasledovala simultánka so 17-timi deťmi. Na niektorých šachovniciach sa srdnato bojovalo do poslednej chvíle. Samkovi Belovičovi, ktorý bol aj na majstrovstvách Slovenska, Šachuľko sľúbil, že zapne aj záložné mozočky, avšak nestačilo. Výsledok je dôležitý, okrem jednej remízy, Šachuľko prehral všetky partie, nejak mu to nešlo, alebo že by chcel potešiť deti a vyčariť na ich tvárach úsmev? Očká im pri matovaní Šachuľka žiarili, odchádzali prešťastní.

Tí zdatnejší si zmerali sily v bleskovom miniturnaji na 7 kôl. Zvíťazil osemročný slovenský supertalent Tomáš André s plným počtom bodov, druhý skončil Filip Černý (jeho bratovi sa ušlo 4. miesto) a tretí bol Oliver Kováčik.

Pri balení šachových súprav som sa nevedel zbaviť pocitu eufórie. Každá akcia pre deti ma nabudí a prináša energiu. Toto však bolo niečo výnimočné. Som veľmi vďačný. Všetkým, ktorí mi s týmto dielom pomohli. Ďakovať sa patrí Bohu, ktorý mi dáva tvorivosť, silu a zdravie. Manželke, ktorá mi všetky moje aktivity umožňuje a podporuje ma. Michalovi Vrbovi z Bratislavskej šachovej akadémie, s ktorým ma spája priateľstvo a sponzorsky na knihu prispel. Ďakujem ocinovi Árona a Nátana Šipoša, v pravej chvíli prišlo povzbudenie, aby som ten projekt nevzdal. Dávidovi Zajíčkovi zo Zaexu, ktorý mi pomohol knihu vydať a celému tímu, ktorý sa na vydaní podieľali – Michalovi Vartíkovi za ilustrácie, Lenke za básničky, Diane Matlákovej, ktorá sa naozaj „pohrala“ s grafickým zalomením knihy, korektorkám a mojim radcom - Zdenke Sedláčkovej, Eve Kevickej, Zorke Vítovej a Zuzke Kušnírovej. Každá z nich „vychytala“ chybičky krásy a napokon vzniklo niečo hodnotné, čo pomôže nielen rozvoju šachu a mladých talentov, ale stmelí tiež rodiny. Už sa niektoré maminky dušovali, že teraz sa konečne naučia hrať šach aj oni. Takže výhovorku už nemajú.

Ak by ste si chceli pozrieť dvojminútové video o knihe: https://www.youtube.com/watch?v=VQtrlun9IGc&t=3s

Inzercia

Knihu nájdete na vašom obľúbenom eshope, napríklad aj tu: https://www.sachovyobchod.sk/sachove-knihy-pre-zaciatocnikov/sachulko-matovy-a-jeho-sny/

Ak by ste mali záujem o letný šachovo-lukostrelecký denný tábor 17.-21.7., denný tábor cez Bratislavské šachové leto 31.7.-4.8., píšte mi na huncar.martin@gmail.com

Martin Hunčár

 

Som pastor, spisovateľ a tréner šachu. Maratóny sú už minulosťou, ale stále rád behávam. Som šťastne ženatý a bývam v Bratislave.

Odporúčame

Blog
Spoločné bohoslužby na Veľký Piatok - čriepky z detskej služby

Spoločné bohoslužby na Veľký Piatok - čriepky z detskej služby

Veľká sála UPeCe v Mlynskej doline v Bratislave sa na Veľký Piatok zaplnila do posledného miesta, chváliť Pána spolu so skupinou Timothy začalo okolo 750 veriacich. Meškajúcich na spoločné bohoslužby bratislavských spoločenstiev združených v platforme Kresťania v meste, presmerovali zatiaľ do susednej miestnosti - kaviarne a medzitým prichádzajú ďalší a ďalší. Nádhera, akurát trochu viac stresu pre usporiadateľov. Tí všetkých upokojujú, že sa o chvíľu dostanú dnu, keď sa po modlitbe z nej presunie viac než sto detí na samostatný program. A vtedy príde moja chvíľa – netrpezlivo čakám na štvor až sedem ročné deti, Tomáš Barek s tímom má pripravené zase niečo pre tých starších.

Blog
Riešením v otázke obmedzenia interrupcií je postoj lekárov

Riešením v otázke obmedzenia interrupcií je postoj lekárov

V roku 2010 si viac ako polovica gynekológov/pôrodníkov uplatňovala v otázke umelého ukončenia tehotenstva výhradu vo svedomí. (Zdroj: https://domov.sme.sk/c/5530004/potraty-odmieta-vacsina-lekarov.html) Ešte aj dnes existuje pomerne veľká skupina lekárov,ktorí nechcú vykonávať interrupcie nielen u nás na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete. Môžeme sa pýtať,aké sú pohnútky týchto lekárov. Chcú poškodiť žene alebo minimálne nerešpektujú jej práva? Sú to len slepí nasledovatelia svojho presvedčenia? V médiách sa o skutočných pohnútkach žiaľ nedočítate a kedže téma interrupcií je tabuizovaná aj vnútri lekárskej komunity, odpoveď na dôležitú otázku ostáva veľkou neznámou. Žiaľ. Sú to práve argumenty týchto lekárov, ktoré by mohli závažným spôsobom zmeniť pohľad verejnosti na interrupcie, a následne odstrániť nespravodlivosť páchanú na miliónoch bezbranných a krehkých ľudských životov.

Blog
V čom Putin Ukrajine pomohol a Rusom uškodil

V čom Putin Ukrajine pomohol a Rusom uškodil

Bezpečnostná rada OSN na žiadosť Ruska rokovala o „rusofóbii“. Podľa prieskumu Globsecu po 14 mesiacoch ruskej invázie viac ako polovica obyvateľov Slovenska verí ruskej interpretácii vojny proti Ukrajine. Tá hlása, že ju zavinil Západ a Ukrajinský národ, ktorý vlastne neexistuje, že Putin „špeciálnou operáciou“ koná na ochranu Rusov. Aj preto treba pripomenúť v čom vlastne Putin Ukrajincom pomohol, a Rusom uškodil.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.