Martin Hunčár

Martin Hunčár

Som pastor, spisovateľ a tréner šachu. Maratóny sú už minulosťou, ale stále rád behávam. Som šťastne ženatý a bývam v Bratislave.

  Strana 1

  Blog
  S kým proti Ficovmu Mordoru?
  S kým proti Ficovmu Mordoru?

  Dnešné rozhodnutie KDH o tom, že odmietajú volebnú spoluprácu s Kresťanskou úniou mnohých rozčarovalo. Nečakal som to. Myslel som, že k dohode napokon predsa len príde. Azda sa dalo spolu ešte raz sadnúť za stôl a ešte trochu skresať požiadavky KÚ. Čo s tým?

  Blog
  To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo
  To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo

  Čo nám ako prvé napadne, keď sa povie Slovensko? Krásna príroda s neporušenými bukovými pralesmi a malebnými plesami, dobrosrdeční ľudia, budúci ekonomický tiger strednej Európy, alebo sa ti vybavia v mysli neriadené odpadové skládky, medvede, ktoré vládnu nad ľuďmi, závistliví a hašteriví ľudia, mnohí na hranici chudoby? Všetko je uhol pohľadu. Úprimne, nie sme na tom až tak dobre, ako by sme si priali. Kostoly a zborové budovy už nepraskajú vo švíkoch, po 90-tych rokoch minulého storočia, kedy prebehlo duchovné prebudenie hádam vo všetkých kresťanských cirkvách a hnutiach, sa dnes ľudia obracajú k Bohu akosi ťažšie.

  Blog
  Prebuďme choré a spiace Slovensko!
  Prebuďme choré a spiace Slovensko!

  Sme svedkami nenávistných prejavov z oboch strán politického spektra. Absentuje úcta, akoby hlavným zámerom bolo toho druhého čo najviac ponížiť. Alkohol za volantom s tragickými následkami a to na viacerých miestach Slovenska je stále bežnejším javom. Veru, v pití patríme k svetovej špičke. Vedú Bielorusi, štvrtí sú Rusi, Ukrajina na šiestom mieste, Česi deviati a hneď za nimi my... Tí, ktorí sú cez víkend na mol, ako prví ukazujú prstom a žiadajú doživotie pre šoféra, ktorý zrazil ľudí v Bratislave. Vôbec nechcem zľahčovať bezohľadnú jazdu pod vplyvom alkoholu, len sa nahlas zamýšľam. Nepovedal snáď Ježiš, aby sme predtým, než vidíme smietku v oku druhého, vybrali zo svojho vlastného oka brvno? No a aby toho nebolo málo, po vyčíňaní šialenca na Zámockej vyhasli životy ďalších dvoch ľudí.

  Blog
  Eino Lilleleht - Vedeli sme, že Rusi Ukrajinu napadnú
  Eino Lilleleht - Vedeli sme, že Rusi Ukrajinu napadnú

  Eino Lilleleht je pastorom cirkevného zboru Slova života v Estónsku. Európskeho summitu kresťanských lídrov v Albánsku sa zúčastnila aj skupina deviatich Estóncov. Pri tejto príležitosti som s ním spravil rozhovor na aktuálnu tému hroziacej vojny v Pobaltí.

  Blog
  Za našu slobodu budeme musieť zaplatiť krvou
  Za našu slobodu budeme musieť zaplatiť krvou

  Na stretnutie Európskych kazateľov z hnutia Slova života prišli pred Veľkou nocou do Albánska aj dvaja ukrajinskí pastori. Organizátori sa museli za nich zaručiť, že sa vrátia späť, inak by ich nepustili. Rostyslav Kudin je pastorom v meste Chmelnicky a Andrey Bakala v Odese, je predsedom rady cirkvi, pred vojnou mal na starosti dohľad nad 110-timi kresťanskými zbormi.

  Blog
  Modlitby a pôst spájajú. Sú protestanti rozdelení?
  Modlitby a pôst spájajú. Sú protestanti rozdelení?

  Skeptik môže povedať, že sme sa modlili 16. marca slabo, veď situácia na Slovensku zďaleka nie je vyriešená. Mnoho spoločenstiev a jednotlivcov začali s modlitbami a pôstmi už niekoľko dní predtým. Je zaujímavé, že približne v tom čase sa krivka ľudí, ktorí sú hospitalizovaní na kovid začala lámať. Klesajú aj počty úmrtí. Žeby nás Boh vypočul, alebo je tu aj iné vysvetlenie?

  Blog
  Zápisky z luxusnej karantény
  Zápisky z luxusnej karantény

  Neviditeľný nepriateľ dorazil aj do našej rodiny. Mysleli sme, že odoláme, staršiemu synovi sme márne dohovárali, aby sa s nikým nestretal, ale plnoletému už ťažko prikážete... I keď svoj okruh skresal naozaj na minimum, nepomohlo. Anglická mutácia korony je predátor, ako povedal nedávno pán profesor Jarčuška. Cítili sme sa ako obete, ale zožrať sa ním nemienime.

  Blog
  Lockdownovskú samotu premeniť na najkrajšie chvíle
  Lockdownovskú samotu premeniť na najkrajšie chvíle

  Ako zvládame zápas so samotou? Je naším nepriateľom? Spôsobuje nám úzkosť a depresiu? Vedie nás k závislosti? Alebo je to príležitosť priblížiť sa k Bohu? Počas korony sa ponúka jedna možnosť za druhou stráviť s Pánom viac času, ale aj tak väčšina z nás z toho nevie "zmaturovať".

  Blog
  Nechýba chlieb v slovenskom Betleheme?
  Nechýba chlieb v slovenskom Betleheme?

  Čas vianočný, politika bokom. Odložme na chvíľu aj všetky diskusie o korone... Náš Pán sa narodil v Betleheme, to vie hádam každý. Nie každý však tuší, čo slovo Betlehem v preklade znamená - doslovne je to dom chleba. Každá cirkev a každé skutočné spoločenstvo veriacich by v týchto zvláštnych časoch malo byť "pekárňou"!

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.