Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. marec 2023

Takmer tretina svetovej populácie nemá prístup k bezpečnej pitnej vode

Západná a stredná Afrika patrí medzi oblasti s najnebezpečnejšou vodou a klimatickými podmienkami na svete.
Takmer tretina svetovej populácie nemá prístup k bezpečnej pitnej vode

22. marec patrí svetovému dňu vody. Čistá voda je pre mnohých z nás samozrejmosťou. Keď sme smädní, otočíme kohútikom a napijeme sa. Umývame sa či splachujeme bez toho, aby sme o tom veľa premýšľali. Či už sme v našich domovoch, školách alebo na pracovisku, máme prístup k bezpečnej pitnej vode. Vo svete je však 2,2 miliardy ľudí, ktorí tento prístup nemajú. Podobný počet - až 2,3 miliardy ľudí stále nemá doma základné zariadenie na umývanie rúk mydlom a vodou. Je to takmer tretina svetovej populácie.

Meniaca sa klíma ešte prispieva k zvyšovaniu týchto čísel. Vodné zdroje sa ničia, vysušujú a kontaminujú. Stúpajúca hladina morí spôsobuje, že sladká voda sa stáva slanou. Toto ohrozuje milióny ľudí.

Dlhá cesta k vode – Nigéria

Uzayya pochádza z Nigérie a patrí medzi deti bez prístupu k bezpečnej pitnej vode. „Volám sa Uzayya Idris a mám 13 rokov. Po vodu chodím raz denne, ráno, ale musím k nej prejsť naozaj dlhú cestu. Blízko nášho domu je síce zdroj vody, no tá je znečistená, preto ju nepoužívame. Znečistená voda nám spôsobuje bolesti žalúdka, horúčky alebo iné ochorenia. Pitnú vodu, ktorú nosím, používame na varenie, pitie, pranie aj umývanie.“

VIDEO sa spustí po kliknutí na obrázok.

„Každodenné naberanie vody veľmi ovplyvnilo moje štúdium. Väčšinou, kým sa vrátim z naberania vody, škola už začala. Niekedy prídem až na prestávku. Keby som nemusela každé ráno chodiť po vodu, prišla by som do školy načas. Mala by som čas navštíviť svojich príbuzných a dokonca mala aj čas pre seba.“

Etiópia

10-ročná Genet spolu so svojím dvojročným bratom Samuelom chodievajú po vodu na somárovi. Oblasť, z ktorej pochádzajú, je vo Východoafrickej priekopovej prepadline v Etiópii. Vysoké teploty sú tu bežné, a ako v mnohých iných častiach tejto zóny, prístup k vode je jedným z kľúčových problémov.

Inzercia

© UNICEF/UN09382/Sewunet

Počas každoročných období sucha sú obyvatelia nútení chodiť po vodu mnoho hodín, cez dlhé úseky holých polí pod zvyčajne veľmi horúcim slnkom. V roku 2016 tu UNICEF vybudoval systém vodného zásobovania, ktorý priniesol úžitok približne 6 500 ľuďom v tejto oblasti.

Celkovo 57 percent obyvateľov Etiópie teraz vďaka UNICEF-u pije vodu z kvalitnejších zdrojov vody, ako je vodovodný kohútik alebo ručná pumpa, a nie z nechránených a rizikových zdrojov, ako sú rieky a potoky. Zvýšený prístup k čistej a bezpečnej vode v Etiópii výrazne zlepšil zdravie mnohých žien a detí a podarilo sa znížiť detskú úmrtnosť.

Prístup k čistej vode je právo, nie výsada. V dôsledku zlej hygieny a nižšej kvality vody deti často dostávajú hnačky, zápaly pľúc a infekčné choroby, ktorým sa dá predchádzať. Naše programy v oblasti vody, sanitácie a hygieny (WASH) ponúkajú jednoduché riešenia. Aby každé dieťa malo prístup k zariadeniam na pitie, umývanie rúk, k toaletám a vzdelávaniu v oblasti osobnej hygieny.

„Keď niekomu odopierate právo na čistú vodu, sanitáciu a hygienu, zároveň mu odopierate právo na zdravie, život, ochranu a dôstojnosť" - Hamida Lasseko, zástupkyňa UNICEF-u v Južnom Sudáne.

Pomôcť zlepšiť kvalitu života detí môžete už dnes zakúpením Darčeka pre život. Vďaka Vám môže UNICEF pomáhať tam, kde je to potrebné. 

Chcem pomôcť

Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEF, ktorých hlavnou úlohou je získavanie zdrojov pre potreby programových krajín.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.