Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. marec 2023

Momenty, ktoré v roku 2022 vyčarili deťom vo svete úsmev na tvári

20. marca oslavujeme medzinárodný deň šťastia. Pri tejto príležitosti prinášame prehľad chvíľ z roku 2022, ktoré rozžiarili detské očká radosťou.
Momenty, ktoré v roku 2022 vyčarili deťom vo svete úsmev na tvári

Filipíny

Len 13-mesačná Jonaila sa deň pred svojím prvým očkovaním usmieva od ucha k uchu. UNICEF aj tu zaobstaráva a distribuuje vakcíny a ďalšie nevyhnutné zásoby na prežitie. Okrem toho tiež pomáha školiť zdravotníckych pracovníkov a spolupracuje s miestnymi vládami. Práve táto spolupráca je kľúčová na ceste k zvýšeniu distribúcie vakcín na Filipínach a zabraňuje prepuknutiu chorôb a epidémii. 

© UNICEF/UN0649974/Dejongh

Pobrežie Slonoviny

Na severozápade Pobrežia Slonoviny, v meste Odienné, sa nachádza nemocničné centrum Pietro financované UNICEF-om. Deti, ktoré trpia podvýživou tu pracovníci vyšetrujú a ich matky sa môžu dozvedieť viac o ich výžive. Absolvujú lekcie varenia so zameraním na mieste suroviny, ktoré sú im dostupné. Vďaka chutnému a výživnému jedlu, ktoré týmto spôsobom deti v centre dostávajú, sa môžu tešiť normálnym detským aktivitám – hraniu, zábave či vyučovaniu.

© UNICEF/UN0730490/Bashir

Pakistan

Len 8-ročná Ameer Zadi sa teší na svoj prvý deň v dočasnom vzdelávacom centre, ktoré zriadil UNICEF. Jacobabad – oblasť, z ktorej pochádza – bola jednou z najviac postihnutých ničivými záplavami. Okrem vzdelávacích centier sa UNICEF zameriava aj na poskytovanie dôležitej psychosociálnej pomoci deťom zasiahnutých touto krízou. Tieto oblasti si vyžadujú najväčšiu pozornosť aj kvôli malárii a iným chorobám, ktoré sú medzi miestnymi obyvateľmi, najmä deťmi, na vzostupe.

© UNICEF/UN0679804/Naftalin

Afganistan

11-ročná Sadaf Samadi (v strede) sa na schodoch dievčenskej školy v meste Herát rozpráva so svojimi kamarátkami.  Škola, ktorú v súčasnosti navštevuje približne 4 000 dievčat, sa stala súčasťou programu UNICEF WASH in Schools. V rámci tohto programu tu UNICEF nainštaloval toalety, zrekonštruoval sanitárne zariadenia, zariadenia na umývanie rúk a vzdeláva o menštruačnej hygiene a cykle.

Inzercia

„Milujem svoju školu a vždy sa sem teším. Okrem školských predmetov sa učíme životným zručnostiam, ako napríklad správnemu umývaniu rúk. Okolo je toľko chorôb, že je naozaj dôležité zostať zdravý. Jedno z mojich prianí je jedného dňa učiť dievčatá o ich osobnej hygiene a o tom, čo sa deje s ich telom, keď vyrastajú,“ hovorí Sadaf.

© UNICEF/UN0634998/Belal

Sýria

22-ročná Abir drží svojho jeden a pol ročného syna Ishaka. Ich domovom je dedina Jarba v Sýrii. Ishak bol jedným z vyše 723-tisíc detí, ktoré UNICEF zotavil z podvýživy len počas prvého polroka 2022. Mobilný lekársky tím tiež vyšetril na výživu 187 436 tehotných a dojčiacich matiek v Sýrii.

© UNICEF/UN0735560/Orehov

Moldavsko

Pri príležitosti svetového dňa detí sa UNICEF Moldavsko spolu s Moldavskou futbalovou federáciou rozhodli usporiadať akciu, na ktorej sa stretli profesionálni moldavskí futbalisti a skupina detí rôznych vekových kategórii. Jednou z nich bola len 6-ročná Maricica, ktorej snom je stať sa futbalistkou. „Prijmime sa presne takí, akí sme. Každé dieťa má právo na začlenenie“ odkazuje. Jej slová vystihujú poslanie UNICEF-u, a to, že bez ohľadu na pohlavie, rasu, náboženstvo či postihnutie si každé dieťa zaslúži byť v bezpečí, zdravé a milované.  

Program SVETOVÝ RODIČ UNICEF pomáha všade tam, kde sa deti ocitnú v núdzi. Tým, že sa stanete členmi našej veľkej rodiny, pomôžete zlepšiť svet detí ešte DNES.

ĎAKUJEME.

Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEF, ktorých hlavnou úlohou je získavanie zdrojov pre potreby programových krajín.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.