Kráľovstvo svetla

Zamyslenie na evanjelium tejto nedele nájdete tu.
Ako epištola je na nedeľnú liturgiu vybraný úsek z Listu Kolosanom, ktorý obsahuje aj známy kristologický hymnus z jeho prvej kapitoly. Je známe že obsahom tohto ranokresťanského chválospevu je teologický opis Kristovho postavenia a úlohy vo vtedajšej kozmologickej predstave. Boží Syn je v hutnom texte predstavený ako zmysel a princíp terajšieho ako aj nového vykúpeného stvorenia.
Teologický opis Kristovho postavenia a úlohy vo vtedajšej kozmologickej predstave. Zdieľať
Odkaz na kráľovstvo však nachádzame už v úvodných slovách úryvku, ktorý nadväzuje na rady zo začiatku listu. Adresáti sú tu okrem iného vyzývaní, aby Bohu Otcovi vzdávali vďaky. Začo? Zhrnúť by sa to dalo do troch bodov. Za podiel a účasť na dedičstve určenom pre vyvolených, ktorí sú na strane svetla. Za vytrhnutie z moci tmy a za presun do mocenskej sféry jeho Syna. Na základe toho, teda môžeme Kristovo kráľovstvo definovať ako mocnejšie ako všetky temné sily a umiestniť ho pritom do sféry svetla. Gramatika textu nám pritom naznačuje, že to všetko sa už udialo a nie je to iba prísľub budúcich časov. Akým spôsobom sa Kristov „režim“ dostal k moci nám vysvetľujú následné verše. Udialo sa to cez vykúpenie a odpustenie hriechov. A hoci to tu nie je výslovne vyjadrené, skúsený a poučený kresťan si tieto skutočnosti môže spojiť s Ježišovou smrťou a zmŕtvychvstaním, či s momentom vlastného krstu.
Kristovo kráľovstvo môžeme definovať ako mocnejšie ako všetky temné sily a umiestniť ho pritom do sféry svetla. Zdieľať
Boží zásah do novozákonných dejín nám takto má evokovať podobný spôsob, aký sa odohral počas Exodu. Aj vtedy vlastne išlo o to, že Boh vyslobodil svoj ľud spod moci zlého egyptského kráľa, aby sa tento ľud následne naučil slúžiť svojmu dobrému kráľovi, ktorým mal byť Boh. My ľudia teda nemôžeme žiť bez vládcu. Otázkou je však to, koho si za vládcu vyberieme. V prípade Krista ide o toho, ktorý je najmocnejší a dobrý.
Otázkou je však to, koho si za vládcu vyberieme. Zdieľať
Tento biblický text na našu tému samozrejme obsahuje omnoho viac podnetov na zamyslenie. Preto Vám tu ponúkam aj príspevok môjho kolegu Matúša Imricha:
Nájdete ho na tomto odkaze.
Lukáš Durkaj
Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.
Foto: wikimedia