Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. február 2016

František Mikloško bude voliť KDH. Poviem vám, koho bude krúžkovať

František Mikloško bude voliť KDH. Poviem vám, koho bude krúžkovať

František Mikloško sa už dávnejšie vyjadril, že dá v nadchádzajúcich voľbách svoj hlas KDH a krúžok bratovi Jozefovi. Vážim si, že sa rozhodol podporiť aj mňa a venovať mi tiež jeden krúžok. Asi sa o ňom už ani nedá povedať niečo nové, ale aj tak by som rád uviedol niekoľko osobných spomienok.

Stretká

Fera Mikloška som spoznal ako študent druhého ročníka Vysokej školy technickej v Bratislave. Mali sme obrovské šťastie, lebo sa nás ujali istí ľudia, ktorí prišli za mnou a spýtali sa ma, či som Albín Maslaňák. Povedal som, že áno a zoznámili ma s takými ľuďmi ako je Fero Mikloško.  Kontakt na mňa mali zrejme cez Stana Labjaka, lebo tajná cirkev fungoval tak, že keď išli študenti do Bratislavy, tak si zisťovali, odkiaľ prídu a vedeli, že jeden príde z Námestova, druhý z Oravského Veselého, tretí z Dolného Kubína.

„S veľkou radosťou budem krúžkovať Albína Maslaňáka na kandidátke KDH.“
František Mikloško Zdieľať

A už vedeli, že ich musia podchytiť, aby z nás niečo urobili. Štyri roky som potom chodil do jedného zo stretiek, ktoré v rámci tajnej cirkvi viedol Fero Mikloško. Schádzali sme sa u neho v garsónke. Vždy sme chodili maximálne po dvaja. To znamená, že nikdy nešla naraz celá skupina, iba dvaja prešli, potom ďalší dvaja a takisto domov po dvaja. Keď sme prišli ku nemu na stretnutie, pustil tichučko gramofón, aby nebolo počuť a vždy sme naozaj s utajeným dychom čakali na to, čo povie Ferko na koniec meditácie. Okrem toho sme chodili na výlety v Bratislave, či na púte. Keď ma trochu „vycvičil“, tak piaty rok som už aj ja viedol ďalších.

Osobnosti podzemnej cirkvi

Vďaka stretkám som spoznal aj ďalšie osobnosti podzemnej cirkvi. Fero Mikloško niekedy doviedol na stretko mladého Vlada Jukla, ktorý nám povedal prednášku. Vedeli sme, že je to Vlado Jukl, ale až neskôr som sa dozvedel, že je kňaz. To isté bolo so Silvom Krčmérym a s biskupom Korcom, ktorý v tom období robil výťahára. Mali sme to šťastie, že sme sa s otcom biskupom Korcom občas stretli, keď bola nejaká väčšia akcia. Dodnes si pamätám, že keď sme končili vysokú školu, tak bol pozvaný medzi nás a vtedy si pamätám, že nám povedal: „Čokoľvek budete robiť po vyštudovaní vysokej školy, vážte si to, pretože vysoká škola nie je až tak o odbornosti, ale skôr o prehľade.“ V živote mi to pomohlo, vlastne tak som sa aj orientoval, vyštudoval som elektrotechniku, venoval som sa aj stavbárčine, teraz sa naplno venujem starostovaniu.

Som neužitočný sluha

Samozrejme od Ferka vychádzalo aj to, že sme začali pašovať cez hranice náboženskú literatúru. Spomínam si aj na jednu „misiu“, keď som šiel do Nemecka za pátrom Hlinkom. Už si presne všetko nepamätám, ale viem, že jednu dievčinu zatvorili pre samizdaty a vtedy chcel páter Hlinka vedieť, čo sa s ňou deje, ako postupuje to väznenie, lebo sa odvolávali a boli tam súdy.

„Albína Maslaňáka poznám desaťročia. V čase komunizmu bol veľmi statočný. Podieľal sa na prenášaní náboženskej literatúry cez hory, riskoval roky väzenia.“
František Mikloško Zdieľať

Nemohlo to byť samozrejme na papieri, Ferko mi dal informácie, a vlastne nič som neniesol, ale prenášal som v hlave len niekoľko informácií, ktoré bolo treba povedať pátrovi Hlinkovi. Ferko mi povedal, kam pôjdem, tak som prišiel do Mníchova. Našli sme kostol svätého Štefana, boli tam aj nejakí iní ľudia, no a prišiel som za Hlinkom a predstavil som sa mu. Choval sa ku nám veľmi odmerane, ako ku cudzím, že načo nás tu kto poslal. Ale Ferko mi povedal, že keď prídeme za ním, tak mu máme povedať heslo: „Som neužitočný sluha“. Keď som to povedal, až som žasol. Páter Hlinka bol zrazu iný človek, ale som sa mu ani nečudoval, lebo musel byť veľmi opatrný.Dodnes sa pamätám, že bol taký jednoduchý a otvorený, športový typ.

Inzercia

Vzor

Fera Mikloška si vážim a bol mi vzorom, keď mňa ako dedinského chlapca zorientoval. Fero Mikloško bol veľmi cieľavedomý a keď povedal, že to je takto, tak to tak aj bolo. On si nevymýšľal, bol veľmi úprimný, otvorený, ale aj férový. To bolo pre nás študentov naozaj veľmi povzbudzujúce a pre mňa to bolo do ďalších rokov naozaj niečo, čo určovalo moju životnú líniu. Ferko bol aj zdravo smelý a nikdy sa nebál, išiel do vecí úplne suverénne bez ohľadu na to, či vedel, že budú z toho nejaké perzekúcie alebo nie, vždy do toho išiel.

 

František Mikloško volí KDH

Veľmi si vážim podporu od priateľa Ferka Mikloška

Posted by Albín Maslaňák on 28. február 2016 Zdieľať

 

Odporúčame

Blog
Voľte slobodne a bez strachu

Voľte slobodne a bez strachu

„Pán Vašečka, držím vám palce, ale nebudem vás voliť, lebo nie ste v správnej strane.“ Takéto a podobné komentáre sa občas zjavia pod mojimi príspevkami na sociálnych sieťach.