Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. august 2022

Kolégium offline: Ako vyzerala letná dovolenka v réžii slovenského Oxfordu

Namiesto kúpalísk a Chorvátska hlboké premýšľanie nad textami Tomáša Akvinského, C.S. Lewisa a J.R.R. Tolkiena. Aj takto vyzerala nedávna dovolenka v Kolégiu Antona Neuwirtha.
Kolégium offline: Ako vyzerala letná dovolenka v réžii slovenského Oxfordu

Ivanka pri Dunaji je obec vzdialená od Bratislavy iba niekoľko kilometrov. Cesta vlakom z Bratislavy trvá zopár minút. Na rozdiel od dynamického hlavného mesta si ma Ivanka získala svojim pokojom, eleganciou a decentným nádychom. Toto všetko na vás pôsobí či už sa prechádzate jej ulicami, pri jazere alebo pijete kávu v krásnej štefánikovskej kaviarni. 

V Ivanke sa nachádza aj neprehliadnuteľný kaštieľ, ktorý patrí jezuitom, no je zároveň aj sídlom Kolégia Antona Neuwirtha (ďalej KAN). KAN vzniklo v roku 2009 pre vysokoškolských študentov, ktorí sa túžia vzdelávať v duchu kresťanských hodnôt a spoznávať filozofické a teologické bohatstvo západnej civilizácie. 

Neskôr sa KAN rozrástlo aj na iné vekové kategórie a dnes má celkom slušný rozsah. Inšpiráciou celého tohto projektu bola slávna anglická univerzita v Oxforde, preto sa niekedy KAN neformálne označuje ako „slovenský Oxford.“ 

KAN bol pre mňa už dlhé roky veľmi zaujímavá inštitúcia, no až toto leto som mal tú česť ho bezprostredne spoznať. Hoci som o štúdiu v KANe uvažoval, zvolil som radšej pôsobenie na východe krajiny. Mladý človek musí pri toľkých možnostiach ísť až vylučovacou metódou, aby sa vôbec dopracoval k správnej možnosti a k pokoju mysle. 

Mladí ľudia dnes čelia rôznym výzvam, no jednou z najpálčivejších je tá, ako v súčasnej džungli možností nájsť pre seba to pravé orechové. Myslím, že aj to je jedna z funkcií vzdelávacích inštitúcii akou je KAN - pomôcť zorientovať sa. 

Dovolím si napísať jednu milú perličku na okraj. Občas sa o KAN, ale aj o jej sesterskej organizácii Spoločenstvu Ladislava Hanusa (ktorého som členom) hovorí, že sú to kresťanské zoznamky. Nemám nič proti tomuto označeniu. Keď sa ľudia s podobnými hodnotami a záujmami stretnú, je relatívne nemalá pravdepodobnosť, že skôr či neskôr tam vznikne nejaký pár, ktorý môže skončiť pri oltári. Akurát, že KAN aj SLH sú v prvom rade vzdelávacie inštitúcie a tak tieto páry a manželstvá musíme vnímať skôr ako vedľajší, nie primárny „produkt“ pôsobenia týchto organizácií.

Účastníci letného kurzu Kolégia offline (Foto - facebook Kolégia Antona Neuwirtha)

„Kolégium online“ je jedným z mnohých vzdelávacích programov KANu. Počas akademického roka prebiehajú online formou viaceré zaujímavé kurzy, kde účastníci spolu s lektorom diskutujú na rôzne psychologicko-filozoficko-teologické témy alebo uvažujú nad dielami od Akvinského, Danteho či Dostojevského. Počas leta však KAN (tentokrát pod názvom „Kolégium offline“) ponúklo kurzy priamo v kaštieli v Ivanke a tak som neváhal a prihlásil som sa.

Inzercia

Obyčajne nemám rád pasívnu formu dovolenkovania, ležanie a opaľovanie kdesi na nejakej pláži. (Preto som na konci leta obyčajne ešte bledší ako na jeho začiatku.) Z tohto dôvodu som volil aktívny oddych v kaštieľnom prostredí Kolégia. Je to zážitok prechádzať sa kaštieľným parkom alebo čítať knihu v tomto očarujúcom prostredí. 

Zo samotného pobytu som si odniesol tri obohacujúce skúsenosti. Prvou je skúsenosť s učiteľmi, ktorí nestoja kdesi za katedrami a o svojich študentoch majú iba matnú predstavu. Vyučujúci v KAN s nami jedli, rozprávali sa, zaujímali sa o náš život. Mali k nám naozaj blízko, za čo im patrí moja vďaka. 

Druhou a nemenej dôležitou boli samotné semináre. Účastníci diskutovali o textoch a vyjadrovali svoje názory, súhlas, prípadne nesúhlas. SLH aj KAN ma naučilo dôležitý poznatok, že ak niekto so mnou nesúhlasí alebo kritizuje môj názor, neznamená to, že útočí na moju osobu. Žiaľ, mnohí ľudia toto nevedia rozlišovať a urážajú sa pre akúkoľvek kritiku. 

Vďaka týmto seminárom som si uvedomil, že cesta k pravde a postupné objavovanie tým, kým som nie je výsostne individuálnou záležitosťou, ale hlavne vďaka komunite ľudí môže človek lepšie pochopiť čo je pravda, dobro a krása. 

A po tretie, rovnako ako v prípade SLH aj v prípade KAN som si viac uvedomil krásu klasického vzdelávania. Vzdelanie, ktoré je dobrom samo o sebe a nie je iba prostriedkom k titulu alebo k funkcii. 

Čo môžem dodať na záver? Presne takto podľa mňa vyzerá obohacujúci a výživný letný oddych.  

Titulné foto - kaštieľ v Ivanke pri Dunaji, zdroj - môj mobil

Venuje sa spoločenským, kultúrnym a náboženským témam. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.