Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. jún 2022

Nie nudná jednota v politike, ale spolupráca je to, čo potrebujeme

Rozdelenie v politike sa dlhodobo neopláca. Toto opäť a výrazne ukázali francúzske parlamentné voľby aj nám na Slovensku.
Nie nudná jednota v politike, ale spolupráca je to, čo potrebujeme

Titulky novín síce hlásali, že o víťazstvo bojovala strana prezidenta Macrona so spojenou radikálnou ľavicou, ale keď sa pozrieme bližšie na výsledky, vidíme úplne iný obraz. Francúzska pravica, ktorá podľa povrchných komentárov úplne prepadla, tvorí výraznú silu vo francúzskej spoločnosti a keby sa spojila, mohla prvé kolo volieb aj vyhrať.

Ale je rozdelená na viacero väčších či menších strán. Toto je osud pravice v mnohých štátoch a žiaľ, aj u nás.

Na Slovensku mnohí hovoria o jednote. Jednote v snaženiach, jednote v názoroch, jednote v politike. Moja životná skúsenosť hovorí presný opak. Jednota, ak znamená rovnakosť nie je ľudstvu vlastná. Písmo síce hovorí o jednote, ale nie o jednote nudnej šedivej rovnakosti. Je to jednota pestrofarebnej spolupráce. A spolupráca je dosiahnuteľné. Teda nie rovnakosť vo všetkom, ale spolupráca až potiaľ, kým sa to dá. Ak máme s niekým spolupracovať, tak s tými, s ktorými zdieľame základné hodnoty, ktorí sa nám najviac podobajú. Nemá ísť o jednorázové politikárčenie, ale o dlhodobé úsilie. Spolupráca sa neuskutoční šibnutím čarovného prútika, je to proces obrusovania hrán, budovania dôvery medzi partnermi, ktorá bola veľmi často minulými činmi narušená.

Možno som idealistka. Ale aj po viac ako 30 rokoch v politike, verím, že sa to dá. Konzervatívci a kresťania v politike sa musia navzájom hľadať a budovať partnerstvá. Mnohí si myslia, že stačí pred voľbami vytvoriť rôznorodú koalíciu a nejak sa prešmyknúť do parlamentu. Ja si to nemyslím. Na spolupráci treba tvrdo pracovať a aj niečo obetovať. Možno aj podporu tých, ktorí sa rozhodnú ísť cestou neodpustenia, zatvrdilosti či nenávisti. Bez spolupráce môžu dnes stroskotať aj tie väčšie strany. Dejiny slovenských volieb sú tohto dobrým dôkazom.

Slovensko je na križovatke. Rozdelené, frustrované, sklamané. My všetci máme na tom svoj podiel, ale kto je bez hriechu nech prvý hodí kameň. Potrebujeme sa začať rozprávať.

Hovorí sa, že vek prináša múdrosť. Nie som si tým celkom istá, ale aj tak skúsim urobiť prvý krok. Ako predsedníčka Kresťanskej únie oslovím strany, ktoré majú kresťanský program či kresťanov vo vedení, aby sme sa začali rozprávať o spolupráci. Spolupráci pre Slovensko, lebo verím, že to potrebuje. Tu a teraz.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kostoly sa už viac plošne nezavrú

Kostoly sa už viac plošne nezavrú

Pandémia tvrdo doľahla na Slovensko i celý svet. Pre nás veriacich je to zvlášť ťažké obdobie, keď sme sa museli zaobísť bez našich spoločenstiev, v prípade katolíkov a pravoslávnych sviatostí, pravidelnej návštevy chrámov a pod. Dnes stojíme na prahu tretej vlny a musíme sa zasadiť za čo najlepšie podmienky pre náboženský život na Slovensku. Toto Kresťanská únia vytrvalo robí.

Blog
Hovor ako Rus: Na hrubé vrece hrubá záplata

Hovor ako Rus: Na hrubé vrece hrubá záplata

V úvode svojho príspevku ďakujem Pánu Bohu za pomoc Ukrajine, ako aj za dodávanie odvahy civilizovanému svetu, ktorý sa stále viac zjednocuje proti jednoznačnému narušiteľovi poriadku nielen v slovách, ale aj v skutkoch. No je ešte niečo, čo sa neurobilo. Lebo až keď sa vyvinie maximálne úsilie na dosiahnutie dobrého cieľa, budú modlitby vypočuté v celej svojej sile. Teda aspoň tie, ktoré zaznievajú v pravde, to je kde sa nestavia útočník a ten, čo sa bráni, na jednu úroveň.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.