Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. jún 2022

Hovor ako Rus: Na hrubé vrece hrubá záplata

V úvode svojho príspevku ďakujem Pánu Bohu za pomoc Ukrajine, ako aj za dodávanie odvahy civilizovanému svetu, ktorý sa stále viac zjednocuje proti jednoznačnému narušiteľovi poriadku nielen v slovách, ale aj v skutkoch. No je ešte niečo, čo sa neurobilo. Lebo až keď sa vyvinie maximálne úsilie na dosiahnutie dobrého cieľa, budú modlitby vypočuté v celej svojej sile. Teda aspoň tie, ktoré zaznievajú v pravde, to je kde sa nestavia útočník a ten, čo sa bráni, na jednu úroveň.

Vyjadrenia súdnych štátnikov aj bežných ľudí znejú jednohlasne: Ruská agresia proti Ukrajine sa bytostne týka nás všetkých. Preto si aj vyžaduje naše priame zapojenie. OSN, Rada Európy, OBSE a NATO sú inštitúciami boja proti terorizmu. A to, čo ruský agresor na Ukrajine robí, je terorizmus nielen proti nej samej, ale aj zvyšku civilizovaného sveta. Ruské plienenie sa nezastaví len sankciami a dodávkou vojenskej techniky na Ukrajinu, lebo stále nesmierne trpí a zomiera priveľa nevinných ľudí a na ruskú blokádu vývozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny dopláca zvyšný svet. Taktika pomoci na diaľku už teda slabne na účinnosti.

Rusko je potrebné zastaviť priamo na mieste ozbrojenými silami uvedených protiteroristických inštitúcií. Nie je teda prezieravé nechať zrovnať so zemou krajinu a potom hľadať zdroje a sily na jej obnovu. Navyše životy obetiam ruskej agresie sa už nedajú a nebudú dať vrátiť. Štátnici, akokoľvek skúsení a nadaní, preto musia byť v prvom rade vizionármi, teda musia vedieť správne predvídať.

Tu treba upriamiť pozornosť na komunikáciu štátnikov, ktorých úmysly sú síce dobré, ale podanie je nepostačujúce. Používajú totiž len konštatovania a apely. Chýba však doplnenie požiadavky v zmysle uvedenia dôsledkov vyvodených v prípade nesplnenia požiadavky. Teda keď sa k narušiteľovi poriadku vysloví legitímna požiadavka – a legitímne boli doteraz všetky –, za ňou musí nasledovať formula „v opačnom prípade“, respektíve „za nerešpektovanie požiadavky budeme musieť pristúpiť k adekvátnym opatreniam“.

Narušiteľ poriadku komunikuje práve tak. Najskôr vysloví konštatovanie alebo apel a potom ich doplní formulou, ktorej obsahom je – síce nelegitímne – vyvodenie dôsledkov, respektíve odveta. Komunikáciu teda treba prispôsobiť komunikácii narušiteľa, ak má nastať zásadný obrat. Pritom nejde o vysokú diplomaciu – je to bežná životná skúsenosť a prax, ktoré sa uplatňujú aj v spoločenských vedách, ako je psychológia alebo pedagogika. Uvediem triviviálny príklad z výchovy dieťaťa. Mama povie synovi, aby si pred jedlom umyl ruky. Chlapec má však tendenciu neposlúchnuť. Po predošlej skúsenosti mama teda doplní vysvetlenie, že keď si ruky neumyje, môže si pri jedení zaniesť do tela bacily a ochorieť. Teda, ako vidieť, požiadavku nasleduje jej doplnenie v zmysle uvedenia dôsledkov vyvodených v prípade nesplnenia požiadavky.

Podobne v aktuálnom dianí je potrebné komunikovať tak, ako komunikuje narušiteľ poriadku – najmä ak ide o poriadok svetový, a ono ide. Ako je teda uvedené vyššie, ruská agresia síce prebieha na Ukrajine, ale jej následky zasahujú celý civilizovaný svet. Z toho prakticky vyplýva, že Rusko bojuje proti celému civilizovanému svetu. Preto sa treba zachovať šalamúnsky, a teda apel na okamžité zastavenie ruskej agresie na Ukrajine doplniť hneď uvedením dôsledkov vyvodených v prípade jeho nerešpektovania. Uvediem príklad šalamúnskeho naratívu:

Zakaždým sa potvrdilo, že rokovania sú nepostačujúce. Z toho vyplýva, že rokovania nie sú prostriedkom, ktorým sa u vás dá niečo dosiahnuť. Dobre viete, že pri dosahovaní cieľa sa postupuje od použitia mäkkých prostriedkov k použitiu prostriedkov tvrdších. Keď si teda vy osobujete právo útočiť na svojbytnú krajinu, potom my si vyhradzujeme právo brániť ju. Navyše vojna na Ukrajine výrazne negatívne zasahuje hospodárstvo našich krajín a krajín našich partnerov. Keď teda vy tvrdíte, že útočením na Ukrajinu chránite seba, potom my priamou obranou Ukrajiny chceme chrániť svoje existenčné záujmy.

Jadrového útoku zo strany Ruska by sa štátnici pritom nemali obávať. Rusi napriek všetkému doterajšiemu počínaniu dobre vedia, že by tým nič nezískali, ba prišli by ešte aj o to, čo mali doteraz, keďže odveta by bola okamžitá. V konečnom dôsledku nejde ani o formálne spolky. Ukrajina síce oficiálne nie je súčasťou NATO, ale je tu vyšší princíp, nadradený formálnym združeniam – princíp solidarity, teda pomoci silnejšieho slabšiemu, ktorý vyplýva z podstaty ľudskej prirodzenosti. Vojenský zásah tretej strany priamo na Ukrajine proti ruskej agresii je teda nanajvýš oprávnený a myslím, že bude aj nevyhnutný.

A ešte niečo: Ruská vojna na Ukrajine bude trvať tak dlho, ako dlho my budeme váhať.

Inzercia

Po gymnáziu v Prievidzi absolvovala štúdium učiteľstva na UKF v Nitre. Od roku 2015 pracuje ako jazyková korektorka na voľnej nohe, pričom zúročuje svoje humanitné vzdelanie, a to najmä v odbore slovenský jazyk a literatúra. Na blogu chce vyjadriť svoj postoj, ako aj osviežiť čitateľa tradičnou poéziou vo viazanom verši, detskou alebo vážnou, ktorej sa venuje vo voľnom čase. Jazykové korektúry: janpekar51@gmail.com

Odporúčame

Blog
Aktuálna výzva

Aktuálna výzva

V úvode svojho príspevku ďakujem Pánu Bohu, že Ukrajinu stále posilňuje v boji za slobodu, čo je Božia hodnota, a preto ju treba brániť. Ďalej ďakujem vládam civilizovaného sveta za ich doterajšie rozhodnutia v prospech obrany nevinného. Ďakujem, samozrejme, aj našej vláde na čele s OĽaNO, ktorú si vážim a dôverujem jej. V neposlednom rade moja vďaka patrí pani prezidentke za jej priamy a rezolútny postoj, ako aj všetkým ľuďom, čo nezahmlievajú a zlé nenazývajú dobrým a naopak.

Blog
Skalka s biskupom Petrom Beňom a cisárom Markom Auréliom

Skalka s biskupom Petrom Beňom a cisárom Markom Auréliom

Stará Skalka je duchovné miesto, bývalé sídlo  pustovníkov sv. Svorada - Andreja a sv. Beňadika, apoštolov tejto krajiny z 11. storočia. Sú patrónmi nitrianskej diecézy, ich pozostatky sú v bazilike sv. Emeráma na Hrade v Nitre. 13. júna 2022 navštívila Skalku púť Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.