Smie kresťan bojovať vo vojne ?

Smie kresťan bojovať vo vojne ?
Ivan Horák
Ivan Horák
Zaujímam sa o kresťanstvo, teologiu, vedu a techniku.

 

Z Histórie : 

Počuli ste už niekedy o kresťanovi z 1-5 storočia, ktorý by sa bol zapojil do vojenskej, hoc obrannej výpravy ? Nijaký taký ranný kresťanský záznam o takom kresťanovi neexistuje ! Hoci sa cirkevní otcovia a ranní kresťania zvykli líšiť v jednotlivých náboženských doktrinách, v prípade názorov na bojovanie kresťana vo vojne boli až pozoruhodne dokonale jednotní : 

TERTULLIAN (160 – 220)
§ „Kristus, keď odzbrojil Petra, odzbrojil každého vojaka.....§ "Je absolútne zakázané odplácať zlo zlom..........§ „Iba bez meča môže kresťan viesť vojnu: Pán meč zrušil........§ „Ako sa kresťan zapojí do vojny (v skutočnosti, ako sa kresťan vôbec zapojí do vojenskej služby v čase mieru) bez meča, ktorý mu Pán vzal „Má byť dovolené použiť meč, keď Pán vyhlási, že ten, kto používa meč, mečom zahynie? A či sa syn pokoja zúčastní bitky, keď mu neprináleží ani žalovať?"

JUSTIN MARTYR (100 – 165)
§ „My sami sme boli dobre oboznámení s vojnou, vraždami a všetkým zlým, ale všetci na celej šírej zemi sme obchodovali s našimi vojnovými zbraňami. Vymenili sme svoje meče za radlice, oštepy za poľnohospodárske náradie...teraz pestujeme bázeň pred Bohom, spravodlivosť, láskavosť, vieru a očakávanie budúcnosti, ktorú nám dal skrze Ukrižovaného.

IRENAEUS (okolo 180)
§ „Kresťania zmenili svoje meče a kopije na nástroje mieru a teraz nevedia, ako bojovať.“

ATANAZIUS ALEXANDRIJSKÝ (293 – 373)
§ „Kresťania namiesto toho, aby sa vyzbrojili mečmi, vystreľujú ruky v modlitbe.“

ATHENAGORAS (133 – 190)
§ „My kresťania nemôžeme vydržať, aby sme videli človeka usmrtiť, dokonca ani spravodlivo.

TATIÁN ASSYRSKÝ (zomrel okolo roku 185)
§ „Nechcem byť vládcom. Neusilujem sa o bohatstvo. Odmietam funkcie spojené s vojenským velením."

ORIGEN (185 – 254)
§ „Od kresťanov nemôžete požadovať vojenskú službu o nič viac ako od kňazov. Nevychádzame ako vojaci s cisárom, aj keď to požaduje."§ „Stali sme sa synmi pokoja kvôli Ježišovi, ktorý je naším vodcom.“

Martin Turský (315 – 397)
§ „Doteraz som ti slúžil ako vojak; dovoľte mi, aby som sa stal vojakom Bohu. Nechajte muža, ktorý vám bude slúžiť, váš dar prijať. Som Kristovým vojakom; nie je dovolené, aby som (vojensky) bojoval.“

Klement Alexandrijský (150 – 214)
§ „Predovšetkým kresťanom nie je dovolené napravovať násilím hriešne činy...§ Kresťanskí chudobní sú „armádou bez zbraní, bez vojny, bez krviprelievania, bez hnevu, bez poškvrny“...§ „My kresťania sme mierumilovná rasa . . . lebo nie vo vojne, ale v mieri sme vycvičení."

Grécky historik Celsus (r.170) ako ho cituje Origenes : 
"73. Celsus nás vyzýva, aby sme zo všetkých síl pomáhali kráľovi a pracovali s ním pri udržiavaní spravodlivosti a bojovali za neho; a ak to vyžaduje, bojovať pod ním alebo viesť armádu spolu s ním."
https://www.earlychristianwritings.com/text/celsus.html

Poznámka : Celsus vyzýva kresťanov aby bojovali za kráľa pri udržiavaní spravodlivosti, z čoho je zrejmé, že kresťania tak nekonali, inak by ich Celsus k tomu nevyzýval. 
__________________________
"Na ďalšom mieste nás Celsus vyzýva, aby sme „ pomáhali kráľovi zo všetkých síl a pracovali s ním pri udržiavaní spravodlivosti, bojovali za neho; a ak to vyžaduje, bojovali pod ním alebo viedli armádu. Naša odpoveď je, že keď si to situácia vyžaduje, pomáhame kráľom a že, s takpovediac, božskou pomocou, „oblečieme si celú Božiu výzbroj.“ A to robíme v poslušnosti Apoštolov príkaz: „Napomínam teda, aby sa predovšetkým konali prosby, modlitby, príhovory a vzdávanie vďaky za všetkých ľudí; za kráľov a za všetkých, ktorí majú moc;“ a čím viac niekto vyniká v zbožnosti, tým účinnejšiu pomoc poskytuje kráľom, dokonca viac, ako poskytujú vojaci, ktorí vychádzajú do boja a zabíjajú čo najviac nepriateľov, ako len môžu. A tým nepriateľom našej viery, ktorí od nás vyžadujú, aby sme nosili zbrane pre spoločenstvo a zabíjali ľudí, môžeme odpovedať: „Nerobte to tí, ktorí sú kňazmi v niektorých svätyniach a ktorí sa starajú o niektorých bohov, ako ich účtujete, držte ich ruky bez krvi, aby mohli s rukami nepoškvrnenými a bez ľudskej krvi prinášať určené obete vašim bohom; a aj keď je na vás vojna, nikdy nenaverbujte kňazov do armády. 
Ak je to teda chvályhodný zvyk, o to viac, že ​​zatiaľ čo iní bojujú, aj títo by sa mali angažovať ako kňazi a Boží služobníci, udržiavať si čisté ruky a zápasiť v modlitbách k Bohu za tých, ktorí bojujú za spravodlivú vec a za kráľa, ktorý spravodlivo vládne, aby bolo zničené čokoľvek, čo je proti tým, ktorí konajú spravodlivo!" A keď svojimi modlitbami porazíme všetkých démonov, ktorí podnecujú vojnu a vedú k porušovaniu prísahy, a rušíme pokoj, sme týmto spôsobom oveľa viac nápomocní kráľom ako tí, ktorí idú za nich bojovať do poľa. A zapájame sa do vecí verejných, keď sa spolu so spravodlivými modlitbami zapájame do sebazapieracích cvičení a meditácií, ktoré nás učia pohŕdať pôžitkami a nenechať sa nimi odviesť. A nikto nebojuje za kráľa lepšie ako my. Naozaj pod ním nebojujeme, hoci to vyžaduje; ale my bojujeme v jeho prospech a vytvárame špeciálnu armádu – armádu zbožnosti – tým, že obetujeme svoje modlitby Bohu."
https://www.earlychristianwritings.com/text/celsus2.html

Poznámka : Vyzerá to tak, že Origenes nezakazuje účasť v armáde, ale iba pre tých ktorí nie sú kresťanmi. O tých ktorí sú kresťania hovorí, že tí bojujú za kráľa nie mečom, ale modlitbami, a že krviprelievanie by znesväcovalo kresťana.

MARCELLUS Z TANGIERU (vyslovené pri odchode z armády cisára Diokleciána v roku 298)
§ „„Odhodil som ruky, lebo sa nezdalo, že kresťanský muž, ktorý vykonáva vojenskú službu Pánu Kristovi, ju preukazuje pozemskými zraneniami.“ "Pre kresťana nie je zákonné nosiť zbraň pre akúkoľvek pozemskú pozornosť."

HIPPOLYTUS (170 – 236)
§ „Musí sa preskúmať profesia a remeslá tých, ktorí budú prijatí do komunity. . . . . Vojenskému strážnikovi musí byť zakázané zabíjať, ani nesmie prisahať; ak nie je ochotný dodržiavať tieto pokyny, musí byť odmietnutý. Prokonzul alebo sudca, ktorý nosí purpur a vládne mečom, sa ho vzdá alebo bude odmietnutý. Každý, kto sa chce stať vojakom alebo už je pokrstený, bude poslaný preč, lebo pohrdol Bohom....§ „Človek, ktorý prijal moc zabíjať, alebo vojak, nemôže byť nikdy prijatý [do kostola].

ST. CYPRIÁN, BISKUP KARTÁGSKY (zomrel okolo r. 258)
§ „Celý svet je mokrý vzájomnou krvou; a vražda, ktorá je v prípade jednotlivca uznaná za zločin, sa nazýva cnosť, keď je spáchaná vo veľkom.........§ „[Kresťania] nemajú dovolené zabíjať, ale musia byť pripravení na smrť sami . . . bez viny nie je dovolené usmrtiť aj vinníka.".........§ „Boh si želal, aby sa železo používalo na obrábanie zeme, a preto by sa nemalo používať na odstraňovanie ľudského života.

LACTANTIUS, inštruktor Konštantínovho syna (240 – 320)
§ „Lebo keď nám Boh zakazuje zabíjať, zakazuje nám nielen otvorené násilie, ktoré nepripúšťajú ani verejné zákony, ale varuje nás pred páchaním tých bytostí, ktoré sú medzi ľuďmi považované za zákonné. . . . Preto, pokiaľ ide o toto Božie prikázanie, nemala by existovať žiadna výnimka, ale že je vždy nezákonné usmrtiť človeka, ktorého Boh chcel, aby bol posvätným zvieraťom.

AMBROS (338-397)
"§ „Kristovi vojaci nepotrebujú ani zbrane, ani železné kopije...§ „Boží služobníci sa pri svojej ochrane nespoliehajú na hmotnú ochranu, ale na Božiu prozreteľnosť.“ 
https://prayerandpolitiks.org/articles-essays-sermons/early-church-fathers-on-refusal-of-the-sword/
https://rogueminister.wordpress.com/2008/11/19/quotes-the-early-church-on-war-and-violence/

 

Z Biblie : 

1 : Biblia učí, že občianstvo kresťana je v nebi Flp 3:20. Biblia učí kresťan nie je občanom sveta 1 Jn 4:5. O občanoch neba kresťanov Ježiš povedal, že tí sa viac "nebijú" ako to robia občania sveta Jn 18:36

Evanjelium podľa Jána 18:36
"Ježiš povedal: „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby moje kráľovstvo bolo z tohto sveta, moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný Židom. Lenže moje kráľovstvo nie je stadiaľto."

_____________________

2 : Evanjelium podľa Lukáša 22: 48-50
"48 Ježiš mu však povedal: „Judáš, bozkom zrádzaš Syna človeka?“ 49 Keď tí, čo boli okolo neho, videli, čo sa chystá, povedali: „Pane, máme udrieť mečom?“ 50 A jeden z nich zasiahol veľkňazovho sluhu a odťal mu pravé ucho. 51 Ale Ježiš povedal: „Nechajte to už!“ I dotkol sa mu ucha a uzdravil ho."

Evanjelium podľa Marka 26: 50-52
"50 Ježiš mu povedal: „Priateľu, načo si prišiel!?“ Vtedy pristúpili, položili na Ježiša ruky a zajali ho. 51 Tu jeden z tých, čo boli s Ježišom, vystrel ruku, vytasil meč, zasiahol ním veľkňazovho sluhu a odťal mu ucho.52 Ježiš mu povedal: „Daj svoj meč na jeho miesto! Lebo všetci, čo sa chytajú meča, mečom zahynú."

Poznámka : Ježiš pokarhal Petra ktorí sa snažil bojovať proti nepriateľovi mečom, a uzdravil ucho vojaka. O tých čo sa chytajú meča povedal "všetci, čo sa chytajú meča, mečom zahynú".

______________________

3 : List Rimanom 12:17
"Nikomu sa neodplácajte zlým za zlé; usilujte sa robiť dobre pred všetkými ľuďmi."
Evanjelium podľa Matúša 5:44
"Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú"
Evanjelium podľa Lukáša 6:29
"Tomu, kto ťa udrie po líci, nadstav aj druhé. A tomu, kto ti berie plášť, neodopri ani šaty."

Poznámka : Verše o milovaní svojich nepriateľov, modlení sa za prenasledovateľov, a nastavovanie druhého líca sa len ťažko dajú zlúčiť s bojovaním so zbranou.

______________________________

4 : V NZ vzniklo viacero situácii, kedy boli kresťania nespravodlivo zajatí. Ak by mali odporcovia pacifizmu pravdu, mali by sa v NZ vyskytovať fyzicky násilné strety a fyzický odboj kresťanov s ich prenasledovateľmi. To sa však nedeje, namiesto toho vidíme pacifistické správanie kresťanov voči svojim nepriateľom :

A : Štefana sa fyzicky nebránil kameňovaniu, namiesto toho upínal ruky k modlitbe.

Skutky apoštolov 7: 59-60

"59 Štefana kameňovali a on sa modlil: "Pane Ježišu, prijmi môjho ducha."60 Potom si kľakol a zvolal veľkým hlasom: "Pane, nezapočítaj im tento hriech." A len čo to povedal, zomrel."

B : Ježiš sa fyzicky nebránil tým, ktorí ho nespravodlivo tupili a bili

Evanjelium podľa Jána 19:3

"Prichádzali k nemu a hovorili: "Buď pozdravený, židovský kráľ!" A bili ho po tvári."

C : Apoštoli s radosťou znášali nespravodlivé utrpenie pre Krista, bez fyzického odporu. Dnešní militantní kresťania by sa však bránili so zbranou v ruke, aby im nepriateľ neskrivil ani len vlások na hlave.

Skutky apoštolov 5 : 40-41

"40 Zavolali apoštolov, dali ich zbičovať, prikázali im, že nesmú hovoriť v Ježišovom mene, a prepustili ich. 41 A oni odchádzali z veľrady natešení, že boli uznaní za hodných znášať potupu pre toto meno."

D : Sk 12: 1-6 hovorí o tom, že kresťania boli prenasledovaní a mučení, no nikde sa nespomína, že by kresťania konali fyzický odboj. Keď bol Peter v base, cirkev namiesto fyzického odboja, sa modlila k Bohu

Skutky apoštolov 12 : 1-5

"1 V tom čase kráľ Herodes položil ruky na niektorých príslušníkov Cirkvi a mučil ich. 2 Jánovho brata Jakuba zabil mečom. 3 A keď videl, že sa to Židom páči, rozkázal chytiť aj Petra. Boli práve dni Nekvasených chlebov. 4 Keď sa ho zmocnil, uvrhol ho do väzenia a dal ho strážiť štyrom strážam po štyroch vojakoch: po Veľkej noci ho chcel predviesť ľudu. 5 Petra teda strážili vo väzení. Ale Cirkev sa bez prestania modlila k Bohu za neho."

E : Rovnako tak sa pred násilím fyzicky nebránili Pavol Sk 16: 20-25 a Jason Sk 17 : 5-8. Keď Pavol písal listy z väzenia, neprosil kresťanov o to, aby vyvolali fyzický odboj a oslobodili ho. Namiesto toho kresťanov vyzýval k modlitbám za neho Kol 4:3; 1 Sol 5:25; 2 Sol 3:1; Heb 13:18

___________________

5 : Ak by mali militantní kresťania pravdu, a totiž že je v poriadku fyzicky sa brániť proti nespravodlivosti, potom by Pavol povoľoval otrokom fyzický odboj. Kto to boli otroci ? No tí, čo boli násilím zajatí a následne nespravodlivo uväznený. Dnes ak by chcel dať kresťanov nejaký mocopán do otroctva, tak by kresťania vyťahovali zbrane, a išli proti nemu vojensky bojovať. Pavol však neháji tento spôsob obrany. Namiesto toho Pavol súhlasí aby otroci boli otrokmi. Pavol hájil pravidlo, že je lepšie trpieť, aj keď nespravodlivo, než sa vojensky či inak fyzicky búriť, a oplácať sa zlu zlom. Preto Pavol radí podriaďovať sa svojim pánom.

1. list Timotejovi 6:1

"Všetci, čo sú pod jarmom, otroci, nech pokladajú svojich pánov za hodných všetkej úcty, aby Božie meno a učenie neboli vystavené rúhaniu."

List Títovi 2:9

"Otroci nech sa vo všetkom podriaďujú svojim pánom, nech sú úslužní, nech neprotirečia"

___________________

6 : Barabáš bol typ človeka, ktory vyvolaval vzburu proti rímskej okupácii. Pri nej sa dopustil aj vraždy. Podla idei súčasných militantných kresťaňov by to bolo v súlade so zákonom, keďže je dovolené viesť obrannú vojnu proti okupantom, a zabiť nespravodlivého. Boh si však myslí niečo iné. Božie slovo ani jedným slovom nehovorí o Barabášovi v pozitívnom slova zmysle, namiesto toho ho opisuje ako toho čo sa dopustil vraždy a nazýva ho ZBOJNIKOM !

Evanjelium podľa Marka 15:7

"S povstalcami, čo sa pri vzbure dopustili vraždy, bol uväznený muž, ktorý sa volal Barabáš."

Evanjelium podľa Jána 18: 39-40

"39 Je však u vás zvykom, že vám na Veľkú noc prepúšťam jedného väzňa. Chcete teda, aby som vám prepustil židovského kráľa?" 40 Oni znova kričali: "Toho nie, ale Barabáša!" A Barabáš bol zbojník."

_______________________

7 : Evanjelium podľa Matúša 6:14

"Lebo ak vy odpustíte ľuďom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. 15 Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy."

Evanjelium podľa Marka 4:24

"Ďalej im povedal: "Dávajte pozor na to, čo počúvate! Akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám, ba ešte sa vám aj pridá"

Problém svetského zákona spočíva v tom, že to je zákon hlásajúci oko za oko, zub za zub. Ak zlodej niečo ukradne dostane trest. Ak zbojník niekoho zabije, dostane basu bez milosti. Takéto nepacifistické jednanie je síce spravodlivé čo sa týka svetského zákona, no nie je spravodlivé v Božom Zákone. Z Božieho hľadiska môžeš byť ten najvačší lotor, no keď sekundu pred svojou smrťou úprimne oľutuješ svoje hriechy, tak je ti všetko odpustené a skončíš naveky v nebi. A platí to i naopak, môžeš byť celý život svätec, no keď deň pred svojou smrťou odpadneš od viery, a staneš sa zlým, tak skončíš naveky v pekle !Pri svetskom zákone by stačilo 1-2 krát niekoho zabiť, a rozsudok je doživotie, alebo trest smrti. Pri Božom zákone môžeš 1-2 krát zabiť, alebo hoc i 1000 krát zabiť, ak to následne úprimne oľutuješ, Boh ti to všetko odpustí, odpustí ti doživotie i trest smrti. My kresťania sme z hľadiska Božieho Zákonu už spravili toľko hriechov, či už malých alebo veľkých, že by sme podľa svetského zákona mali zaručené doživotie alebo trest smrti. Boh nás však nesúdi podľa svetského zákona ale podľa zákona Božieho. Preto by sme ani mi nemali súdiť druhých podľa svetského zákonu, ale podľa zákonu Božieho, lebo ako budeme súdiť my, tak bude Boh súdiť aj nás Mk 4:24 a ak my neodpustíme druhým ich poklesky, ani Boh neodpustí naše poklesky Mt 6:14

PROTIARGUMENTY :

List Rimanom 13:1
"Každý nech sa poddá vyššej moci, lebo niet moci, ktorá by nebola od Boha. A tie, čo sú, ustanovil Boh."

Niektorí tu však tvrdia, že Pavol učil že sa treba podriadiť vladárom Rim 13:1. To je síce pravda, ale biblia učí že vladárom sa treba podriadiť v platení daní Rim 13:6 nikde sa však nehovorí o podriadení sa v prípade vojenského útoku. Je teda zrejmé, že sa nemožno podriadiť vladárom vo VSETKOM, ved čo ak by vladári dali príkaz aby sa kresťania zriekli svojej viery ? Biblia teda učí, že vladárom sa má kresťan podriadiť ale len v tom čo nie je v rozpore s učením biblie. 

Skutky apoštolov 10: 1-4
"1 V Cézarei žil istý muž menom Kornélius, stotník kohorty, zvanej Italská. 2 Bol nábožný a bohabojný s celým svojím domom. Dával veľa almužien ľudu a ustavične sa modlil k Bohu 3 Raz okolo tretej hodiny popoludní videl jasne vo videní Božieho anjela, ako prichádza k nemu a oslovuje ho: „Kornélius!“ 4 Ale on na neho hľadel a preľaknutý povedal: „Čo je, Pane?“ Odpovedal mu: „Tvoje modlitby a tvoje almužny vystúpili pred Božiu tvár a on si na ne spomenul."

Iní zas vravia, že biblia označuje vojaka Kornéliusa za bohabojného takže to znamená, že byť vojakom znamená byť bohabojným. Lenže Kornélius bol pochválený nie za to že bol vojakom ale za jeho modlitby a almužny. Navyše bol vojakom ešte v čase kedy sa nestretol s kresťanským učením ale poznal len Starý Zákon, takže z hľadiska SZ bol v tom čase oprávnene bibliou označený za bohabojného hoci bol stále vojakom. 

List Rimanom 13: 1-4
"1 Každý nech sa poddá vyššej moci, lebo niet moci, ktorá by nebola od Boha. A tie, čo sú, ustanovil Boh. 2 Kto sa teda protiví vrchnosti, protiví sa Božiemu poriadku. A tí, čo sa protivia, sami si privolávajú odsúdenie. 3 Lebo vladárov sa nemusí báť ten, kto robí dobre, ale ten, kto robí zle. Chceš sa nebáť moci? Rob dobre a dostaneš od nej pochvalu."Veď ona je Božou služobníčkou pre tvoje dobro. Ale ak robíš zle, potom sa boj, lebo nie nadarmo nosí meč; je Božou služobníčkou, vykonávateľkou hnevu na tom, kto robí zle."

A napokon sú takí ktorí tvrdia, že Pavol v Rim 13: 1-4 schvaľuje ak vladári nosia pri sebe meč a bojujú s mečom. Ano, to je síce pravda, lenže treba si uvedomiť, že v čase kedy Pavol tento list písal, boli všetci vladári pohania, ktorí navyše prenasledovali kresťanov. Vladári boli teda v Pavlových očiach vnínamí ako nekresťania, a nekresťania kedže nebudú spasení možu pri sebe nosiť meč a vykonávať trest smrti Zjv 22:11. Toto však nie je dovolené kresťanom Zjv 22:11

Zjavenie apoštola Jána 22:11
"Kto škodí, nech škodí ďalej, kto je špinavý, nech sa špiní ďalej, spravodlivý nech ďalej koná spravodlivo a svätý nech sa ďalej posväcuje."

VIAC INFO O TOM KTO JE SPRAVNY KRESTAN A AKO BYT SPRAVNYM KRESTANOM NAJDES TU. Stránka tiež dokazuje pravdivosť kresťanstva skrze zázraky, znamenia, vedecké objavy a svedectvá  : https://paranormalnejavy1.webnode.sk/kto-je-spravny-krestan/

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť