Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. február 2022

Bruno Donoval / Boli sme hluchí k výzve Panny Márie v Lurdoch

„Ak v modlitbe vnímame ten militantný rozmer, kedy je človek v pozícii Božieho bojovníka, je zaodetý do výzbroje Božieho slova. Štítom, ktorý ho chráni a zároveň je jeho cestou, je Božie slovo,“  avšak nejde o to, o čo človek v modlitbe ruženca prosí, hovorí fráter Bruno. Čo je teda najdôležitejšie, najpodstatnejšie?
Bruno Donoval / Boli sme hluchí k výzve Panny Márie v Lurdoch

V rozhovore sa dočítate:

- prečo je ruženec nazývaný zbraňou a ako s ňou vyhrať;
- čo je úlohou ružencovej modlitby v duchovnom boji;
- odkiaľ pochádza jej exorcizujúca sila a zázračná moc; 
- akým spôsobom modlitba ruženca chráni človeka pred vplyvom zla;
- ako formuje srdce človeka, zastavuje vojny a ovplyvňuje beh dejín.


Človek, ktorý sa modlí ruženec, má v rukách oveľa viac než len „nejaké“ zrnká ruženca; čo všetko má v rukách, čoho všetkého je schopný?

Čoho je schopný modliaci sa človek? Panna Mária hovorí, že všetkého. Keď je človek v harmónii, vyváženosti, načúvaní na Božie vnuknutia, tak všetko sa deje v súlade s Božou vôľou. A toto je to, čo sa modlíme: „Ako v nebi, tak i na zemi.“ Aj Ježiš to hovorí, keď poviete tomuto vrchu s vierou: Presuň sa odtiaľto tam, presunie sa (Mt 17, 20).

My môžeme prosiť o čokoľvek, čo je v zhode s Božou vôľou. Problémom však je, že mnohí často nie sú natoľko vnímaví na to, čo vlastne tá Božia vôľa je. Keď počúvame Boha, keď počúvame Ježiša, keď sme v prítomnosti Panny Márie, to je dobro pre seba i pre iného. Je to pozícia žehnania. Nie preklínanie.

A tiež sem patrí aj modlitba príhovoru, kde človek vkladá svoje úmysly za druhých. A to je to, k čomu Panna Mária vyzýva: modlite sa za seba, ale aj navzájom. Poznáme krásne svedectvá o sile modlitby, o zázračných uzdraveniach, obráteniach, zabráneniu vojen či rozpadu manželstva. Preto aj pápeži odporúčali ruženec ako jednu z najlepších foriem modlitby...

 

ČLÁNOK BOL PRESMEROVANÝ; celé znenie si môžete prečítať tu: https://juliakubicova.webnode.sk/l/bruno-donoval-boli-sme-hluchi-k-vyzvam-panny-marie/

 

Fr. Bruno Branislav Donoval 
je prior konventu v Dunajskej Lužnej, člen Liturgickej komisie Slovenskej provincie Rehole kazateľov, rehoľný asistent BLSD v Trnave, katechéta CMŠ Madony Žitného ostrova, ľudový misionár, exercitátor a spolupracovník TV Lux, asistent promótora DMC pre ružencový apoštolát na Slovensku. Vo voľnom čase relaxuje, najmä v prírode a s priateľmi. Má rád ticho, klasickú hudbu a spev.

Inzercia

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka. Moje články pre Postoj si môžete prečítať tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Blog
Ako v nebi, tak i na zemi, alebo čo ponúka viera v Trojicu rozdelenému svetu

Ako v nebi, tak i na zemi, alebo čo ponúka viera v Trojicu rozdelenému svetu

Jedným z najvážnejších problémov dnešného sveta je nejednota na kultúrnej aj geopolitickej úrovni. Na Slovensku sme mnohí dlhodobo znepokojení silnejúcimi kultúrnymi vojnami, ale aktuálne vo zvýšenej miere aj zlými geopolitickými vzťahmi. Spory rôznych frakcií rozkladajú spoločnosť a oberajú ju o životnú silu – élan vital. To nám bráni hľadať spoločné hodnoty a zasadzovať sa o budovanie spoločného sveta. Čo sa s tým dá robiť?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.