Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. november 2021

Nenápadní hrdinovia 2021 (fotopríbeh)

Nenápadní hrdinovia sú tí, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. Ich príbehy mapujú mladí aj vďaka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom už trinásty rok.
Nenápadní hrdinovia 2021 (fotopríbeh)

Dňa 15. novembra o 15 hodine prijala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová študentov, ktorí napísali príbehy ľudí, ktorí trpeli počas komunistického režimu. Za študentov sa pani prezidentke prihovorila Lucia Galambošová, ktorá študuje na gymnáziu v Žiline. Vo svojom príhovore vyzdvihla dôležitosť slobody. Ocenila projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom, ktorý pomáha mladým ľuďom spoznávať dobu neslobody a dáva im „...možnosť objaviť neobyčajnú osobnosť, nahliadnuť do minulosti a vypočuť si jedinečný príbeh.“

Pani prezidentka si pozorne vypočula slová mladej študentky a následne prítomným študentom a ich učiteľom poďakovala slovami: „Ďakujem Vám, že zaznamenávate osudy nenápadných hrdinov.“ Následne v neformálnom rozhovore so študentami vyzdvihla ich zanietenie a zdôraznila: „Je dôležité pamätať si, čo nám November 1989 priniesol.“

Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom je najstarším projektom v krajinách V4, ktorý má za cieľ mladým ľuďom sprostredkovať stretnutie s generáciou bývalých politických väzňov a inak prenasledovaných komunistickým režimom. Realizuje ho OZ Nenápadní hrdinovia a Konfederácia politických väzňov Slovenska. Stálym partnerom projektu je Nadácia Konrada Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety, a v tomto roku bol projekt  z verejných zdrojov podporený Fondom na podporu umenia. Do projektu sa v minulosti zapojili študenti z Čiech, Poľska i Ukrajiny. V tomto roku sa do projektu zapojilo 19 tímov zo Slovenska.

Inzercia

Dňa 15. novembra sa účastníci projektu stretli aj s výtvarníkom Martinom Piačekom, synom politickej väzenkyne Marošom Čaučíkom. Zaznel príhovor Františka Mikloška, ktorý prevzal záštitu nad tohtoročným XIII. ročníkom projektu.

Slávnostná študentská konferencia sa koná tradične v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu a to 16. novembra od 8.00 hod. Tento rok je len pre aktívnych účastníkov v Centre Salvator v Bratislave, no zároveň bude prednášaná ON LINE.

„Veríme, že učiteľov i študentov zaujmú krátke 8 minútové prezentácie a aj oni zatúžia objaviť vo svojom okolí nenápadných hrdinov, prejavia im vďačnosť a docenia význam Novembra 1989.“ uviedla koordinátorka projektu Alexandra Grúňová. Viac informácií o samotnom projekte nájdete na stránke www.november89.eu a na facebooku Nenápadní hrdinovia

 

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Pápež a jezuiti. O čom spolu hovorili v Bratislave?

Pápež a jezuiti. O čom spolu hovorili v Bratislave?

Pár hodín po stretnutí so svätým otcom Františkom s členmi Spoločnosti Ježišovej na Slovensku som čítal komentár redaktora Jaroslava Barboráka. O stretnutí a jeho obsahu sa veľa nehovorilo. Dnes už tomu tak nie je. Pápež povedal: "Čakám teda na otázky. Som pripravený ako brankár v bráne. Strieľajte.“

Blog
Neodpustiteľné hriechy?

Neodpustiteľné hriechy?

Na jednej strane máme nekonečné Božie milosrdenstvo, ktoré by odpustilo aj samotnému Luciferovi, ak by chcel. Na druhej strane máme neodpustiteľné hriechy proti Duchu Svätému. Na prvý pohľad menší rozkol, ale keď sa na to pozrieme bližšie, zistíme, že nič nie je stratené.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.