Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. október 2021

Slovo s mečom

Naša ďalšia nedeľná vzorka z Listu Hebrejom sa vyznačuje dvoma črtami. Ukončuje prvú časť listu, ktorá sa zameriava na Božie slovo a poetický jazyk.
Slovo s mečom

Zamyslenie k evanjeliu tejto nedele si môžete prečítať tu.

Živé je Božie slovo, účinné a ostrejšie ako každý dvojsečný meč; preniká až po oddelenie duše od ducha a kĺbov od špiku a rozsudzuje myšlienky a úmysly srdca. A niet tvora, ktorý by bol preň neviditeľný. Všetko je obnažené a odkryté pred očami toho, ktorému sa budeme zodpovedať. (Hebr 4, 12-13) Zdieľať

Jedným z dôvodov prečo tento biblický spis dostal svoje dnešné meno je aj na novozákonné pomery masívne využívanie citácii zo Starého zákona. To že jeho autor do neho nezriedka zaradil aj celé odstavce z hebrejskej Biblie, viedlo ranokresťanských čitateľov k mienke, že bol adresovaný židovskej komunite. Podľa tejto predstavy tu vlastne išlo o argumentačnú techniku, ktorou chcel svätopisec dokázať, že kresťanstvo a samotný Ježišov príbeh Písmu neodporujú, ale práve naopak napĺňajú. Čo sa týka adresátov, dnes sa skôr predpokladá, že nimi boli kresťania so silným židovským pozadím, alebo aspoň povedomým. Istejší však je spisovateľov úmysel podkladať svoje učenie odkazmi na Hebrejmi akceptovanom písanom Božom slove.

Toto personifikované Slovo je totožné s hebrejskými posvätnými spismi. Zdieľať

Vskutku, celá prvá časť spisu do v. 4,13 je okrem citácii Božieho Slova popretkávaná aj dôrazom na jeho dôsledné počúvanie (porov. 2,1; 3,7). A nielen to. Jeho známy prológ - „Mnoho ráz a rozličným spôsobom hovoril kedysi Boh otcom skrze prorokov. V týchto posledných dňoch prehovoril k nám v Synovi.“ (Hebr 1,1.2) – a aj následné verše vysvetľujú, že v Ježišovi Kristovi možno vidieť priam prisľúbené a naplnené stelesnenie celého Božieho zjavenia uchovávaného písomne vo vyvolenom národe. Toto personifikované Slovo, totožné s hebrejskými posvätnými spismi, preto v očiach nášho autora získava nesmiernu váhu. Osobitne to vidno v našom dvojveršovom úryvku.

Slovo vystupuje ako mocný sudca ozbrojený mečom. Zdieľať

Ten síce priamo necituje Písmo, ale jazykom na vysokej umeleckej úrovni predstavuje Božie slovo ako sudcu ľudských sŕdc. Mnohí učenci za týmto minihymnom vidia inšpiráciu v deuterokánonickej Knihe Múdrosti (porov. Múd 18,15n). V obidvoch prípadoch vystupuje Slovo ako mocný sudca ozbrojený mečom, pričom novozákonný text miery doslova do najhlbších útrob človeka. Toto rozsudzujúce Slovo má takú moc že ako dvojsečný (dosl. dvojústy) meč dokáže úplne porozoberať tak duchovný ako aj telesný princíp ľudskej osoby.

Pred sebou teda máme jedno z najsilnejších vyjadrení ohľadom sile Božieho Slova. Zdieľať

Pred sebou teda máme jedno z najsilnejších vyjadrení ohľadom sile Božieho Slova. Už jeho počúvanie alebo nepočúvanie, resp. pri jeho zosobnení v Ježišovi Kristovi prijatie či neprijatie má na osud človeka zásadný vplyv. Každé takéto stretnutie s ním so sebou prináša „riziko“, že nám ukáže aký sme a čo v nás je.

Lukáš Durkaj

Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.

Foto: wikimedia

Inzercia

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Odporúčame

Blog
Ján 19,23Keď vojaci Ježiša ukrižovali, vzali jeho šaty

Ján 19,23Keď vojaci Ježiša ukrižovali, vzali jeho šaty

a rozdelili ich na štyri časti, pre každého vojaka jednu. Vzali aj spodný odev. Ale tento odev bol nezošívaný, odhora v celku utkaný. 24Preto si medzi sebou povedali: „Netrhajme ho, ale losujme oň, čí bude!“ Aby sa splnilo Písmo: „Rozdelili si moje šaty a o môj odev hodili lós.“ A vojaci to tak urobili.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.