Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. júl 2021

Kostoly sa už viac plošne nezavrú

Pandémia tvrdo doľahla na Slovensko i celý svet. Pre nás veriacich je to zvlášť ťažké obdobie, keď sme sa museli zaobísť bez našich spoločenstiev, v prípade katolíkov a pravoslávnych sviatostí, pravidelnej návštevy chrámov a pod. Dnes stojíme na prahu tretej vlny a musíme sa zasadiť za čo najlepšie podmienky pre náboženský život na Slovensku. Toto Kresťanská únia vytrvalo robí.
Kostoly sa už viac plošne nezavrú

Politika je umením možného a súčasná koalícia odráža vo svojej rôznorodosti našu spoločnosť. Niekedy je ťažké dosiahnuť zhodu aj na veciach, ktoré ešte pred pár rokmi boli samozrejmé. K takým veciam dnes patrí aj chápanie základných ľudských práv a slobôd a ich ochrana. Sem nespochybniteľne patrí aj náboženská sloboda a sloboda presvedčenia. Aj preto sa časť politiky dnes neodohráva na očiach verejnosti, ale za zatvorenými dverami v ťažkých rokovaniach. Však už máme skúsenosť s tým, že obhajoba práv veriacich nie je mediálne príťažlivá téma a politikov, ktorí ju hája stihne skôr lynč na sociálnych sieťach a v médiách.

Takéto rokovania prebiehali aj počas ostatných dní poznamenaných demonštráciami pred parlamentom, nadávkami na sociálnych sieťach, rozdeľovaním spoločnosti v médiách na tých dobrých a zlých.

Politika je o dohodách a tie treba dosiahnuť. Víkendové rokovanie parlamentu dlho do noci bolo na to ideálnym prostredím. Diskutovali sme o rôznych verziách dohody, o spôsoboch ako zjednotiť náš národ zoči voči pandémii. Dosiahli sme dobrú dohodu. Chcem sa za to poďakovať najmä partnerom v OĽaNO a Sme rodina.

Dohoda má dve časti:

1. nerozdeľuje národ na tých dobrých a zlých, ale spája a dáva šancu spoločne zaočkovaným aj otestovaným v jednote zvládnuť pandémiu a

2. dáva osobitné záruky ohľadne náboženskej slobody.

Inzercia

Kresťanská únia v parlamente presadzuje spoločné dobro pre všekých obyvateľov našej vlasti. Ale náboženská sloboda a sloboda presvedčenia stojí v úplnom strede nášho politického aj ľudského záujmu. Je to čosi, bez čoho nemôže existovať dobrý štát. Kým kultúra či reštaurácie majú svojich hlasných zástancov, zástancov náboženskej slobody je pomenej. Aj preto sa  jej v Kresťanskej únii tak vehementne zastávame. Samozrejme v spolupráci s našimi konzervatívnymi priateľmi hlavne v klube OĽaNO.

Súčasťou dohody teda je, že sa kostoly už viac plošne nezavrú a Kresťanská únia bude mať svoje miesto pri stole, kde sa bude rozhodovať o podobe opatrení, ktoré budú túto časť  života národa regulovať.

Potvrdením tejto dohody bola včerajšia tlačová konferencia v Národnej rade Slovenskej republiky, kde predstavitelia všetkých koaličných klubov v parlamente osobitne zdôraznili nezatváranie kostolov a minister Lengvarský potvrdil, že sa zabezpečí aj „výkon ústavného práva občanov a to návštevy kostolov“.

Kresťanská únia chce byť strážcom tejto dohody a garantom plného výkonu náboženskej slobody a slobody presvedčenia na Slovensku počas pandémie.

predsedníčka Kresťanskej únie

Odporúčame

Blog
V úcte k pravde...

V úcte k pravde...

K tomuto blogu ma inšpirovalo posolstvo pápeža Františka o kultúre skartácie. Šíri sa aj u nás a nie iba v hlavných liberálnych médiách, ale aj v tzv. konzervatívnych ako je Postoj. Úpadok verejnej debaty je veľkou hrozbou pre Slovensko a jeho zmysluplný rozvoj.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.