Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. máj 2021

Nevyhnutný konflikt Ježišových nasledovníkov so svetom

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Jn 17, 11 - 19) prináša úryvok z Ježišovej rozlúčkovej reči vo Večeradle pred svojím umučením.
Nevyhnutný konflikt Ježišových nasledovníkov so svetom

Pán Ježiš vystupuje ako príhovorca, ktorý sa obracia na Otca, nie na učeníkov. Napriek tomu jeho modlitba je prosbou za terajších a budúcich učeníkov. Pretože Ježiš pozná ťažkosti, ktorým budú učeníci čeliť pri ohlasovaní, modlí sa, aby jeho učeníci zostali pevne zakotvení v pravde.

Žiť proti prúdu

Ježišove slová zaznievajú pri poslednej večeri len niekoľko hodín pred jeho umučením. Boží Syn sa lúči so svojimi učeníkmi.

Pretože Ježiš pozná ťažkosti, ktorým budú učeníci čeliť pri ohlasovaní, modlí sa, aby jeho učeníci zostali pevne zakotvení v pravde. Zdieľať

Po svojom zmŕtvychvstaní sa im bude zjavovať už len 40 dní a skončí sa jeho viditeľná pozemská prítomnosť. Učeníci budú pokračovať v diele  ohlasovania evanjelia, budú prenasledovaní a sužovaní. Učeníci budú pôsobiť v rímskej ríši,  v systéme kultury, ktorá bude vystupovať proti nim a bude ich prenasledovať kvôli tomu, že nesú meno „kresťan“, tzn. „patriaci Kristovi“. Rovnako ako Ježiš aj oni musia žiť proti prúdu sveta.

Zachovať meno

Ježiš svoju ustarostenosť o svojich učeníkov vkladá do slov modlitby ktorými sa obracia na svojho Otca: Svätý Otče, zachovaj ich vo svojom mene, ktoré si ty dal mne, aby boli jedno ako my.“ 

Ježiš očakáva, že jeho učeníci budú navzájom zjednotení tak, ako je Syn zjednotený s Otcom a Otec je zjednotený so Synom. Zdieľať

Všetko, čo Ježiš robí vo svojom živote, robí to v mene svojho Otca. Ježiš je viditeľným sprítomnením mena Boha. Božie meno JHWH sa v Starom zákone priamo nevyslovovalo. Používal sa hebrejský výraz Adonaj, čo v preklade znamená Pán, po grécky Kyrios. Tento titul sa používa aj na samotného Ježiša Krista, aby sa tak vyjadrila jeho božská prirodzenosť. Ježiš je pravý Boh. V liste Filipanom svätý Pavol píše: „aby každý jazyk vyznával: Ježiš Kristus je Pán na slávu Boha Otca.“ (Flp 2, 11) Okolo tohto mena musí byť vybudovaná jednota. Zachovať meno znamená podobať sa vzťahu Otca a Syna. Ježiš očakáva, že jeho učeníci budú navzájom zjednotení tak, ako je Syn zjednotený s Otcom a Otec je zjednotený so Synom.

Pán Ježiš žiada od nás, aby sme zostali vo svete, avšak s vedomím, že zosvetáčtené zmýšľanie degraduje a ničí krásu evanjelia. Zdieľať

Zostať vo svete 

Jedno z najväčších pokušení nás kresťanov je budovanie sveta podľa obrazu a predstavy tohto sveta. V nedeľnom evanjeliovom úryvku Pán Ježiš žiada od nás, aby sme zostali vo svete, avšak s vedomím, že zosvetáčtené zmýšľanie degraduje a ničí krásu evanjelia. Dajme si záväzok žiť kresťanským štýlom života doma, v škole, v kancelárii, na ulici atď. takým spôsobom, aby svet kvôli nám sa neposmieval a netupil Pána Ježiša, ale aby v neho uveril. 

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.