Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. apríl 2021

Marián Čekovský: Dnes by som chcel byť aj ja Róm

Inšpiratívny príbeh (mnohých!) Rómov z vidieka, zo Sigordu
Marián Čekovský: Dnes by som chcel byť aj ja Róm

Sigord - vidiecka rekreačná oblasť neďaleko Prešova, Marián Čekovský, celovečerný smiech, hudba, pri ktorej človek plače od dojatia i radosti, povzbudivé životné príbehy a... Rómovia. Ako to všetko spolu súvisí? Vo štvrtok 8. apríla sme si pripomenuli už päťdesiaty Medzinárodný deň Rómov a oslávili sme ho (a to poriadne!) s Mariánom Čekovským a ľuďmi rôznych životných stavov, ktorí sú rómskej národnosti. Hoci akcia bola vysielaná online, diváci si odniesli silné zážitky, dlhotrvajúce dojmy, nové pohľady na svet a ľudí v ňom. Celé podujatie bolo popretkávané predstavením Centra rómskej misie na Sigorde, na vidieku, kde vznikla myšlienka unikátneho benefičného podujatia S RÓMAMI O RÓMOCH a ktoré bolo aj cieľom benefície.

„Mám z toho radosť, je tu cítiť Ducha.“

„Skvelá hudba, spev, akcia na úrovni, veľmi sa mi to páčilo.“ 

„Celé ma to veľmi zahrialo pri srdci.“ Takto písali nadšení účastníci. 

„Vznikli nové veci, nové spolupráce, mnoho nadšených ľudí," hovorí jeden z organizátorov. 

Podujatie bolo skutočne unikátne. Nech dvihne ruku ten, čo pozná Róma z osady, ktorý popri štúdiu pracuje ako komunitný pracovník, okrem toho je aj skaut a divadelník. Takýto je Andrej Čikala, mladý muž, ktorý bol aj na misijnom pobyte v Čechách, kde pomáhal rómskym chlapcom z ulice. Tam zažil to, čo potrebuje počuť a pochopiť každý sociálny pracovník: „Rozmýšľal som, že s tou prácou skončím, prestával som v tom vidieť zmysel. Modlil som sa: Pane Bože, ak nikto nepríde teraz do kostola, idem domov. V tej chvíli prišiel jeden chlapec. Iba jeden. Vtedy som to pochopil a povedal som si: Aha, aj pre jedného to má zmysel!“ Andrej však pokračuje: „V tom momente som si uvedomil aj to, že Gréckokatolícka rómska misia do mňa tiež takto podobne vlievala svoj čas. Zmenila mi život, vďaka nej som dokončil strednú školu a ja to chcem vrátiť ostatným.“

Myslím, že v tejto Andrejovej skúsenosti sa skrýva aj podstata ohlasovania evanjelia: „Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte.“ Kto vie, že veľa dostal, nedokáže si to nechať pre seba. Počuť tieto Andrejove slová bolo veľkou radosťou, na tomto životnom postoji vidno plodnosť práce Gréckokatolíckej rómskej misie. Aj Čeky po tomto svedectve s obdivom skonštatoval: „Povedal si to perfektne. Myslím, že všetko, čo sme chceli počuť, si povedal.“ Ja by som zo svojho pohľadu sociálnej pracovníčky dodala, že udržateľnosť má byť nielen v produkovaní odpadkov a vo využívaní surovín, udržateľná má byť aj sociálna práca a ohlasovanie evanjelia. Keď sa staráme o strom, okopávame ho, hnojíme, zastrihávame – pri správnom postupe prinesie chutné plody, ktoré v sebe ukrývajú aj ďalšie semienka. Z nich majú vyrásť ďalšie stromy prinášajúce úrodu. Takto to má vyzerať aj pri práci s tými, ktorí potrebujú pomoc. A Andrej je dôkazom toho, že táto vyše 15-ročná práca sa odviedla kvalitne.

Sestra Maristella, ďalší hosť Mariána Čekovského, predstavila pred kamerami svoje veľké rómske srdce. Za svoju pomoc chudobným – o ktorej však zo skromnosti nerada rozpráva – dostala viaceré významné ocenenia. V srdečnom rozhovore s Mariánom porozprávala o veľkom poklade, ktorý dostala vo svojej starej hudobníckej rodine, keď ju otec už ako 5-ročnú naučil hrať na husliach, čítať noty i slová. Vďaka tejto rodičovskej starostlivosti v nej vznikla túžba po duchovnom povolaní: doma mali knižnicu s početnými knihami o svätých, a malá Mária si už pred nástupom do školy čítala o svätej Terezke či Bernadete. Neskôr v duchovnom povolaní rozhodla jej túžba po materstve. Svojmu pytačovi odpovedala: „Ja by som si ťa aj vzala, ale vieš, to by sme mali iba takú malú rodinu, aj keby sme mali tých 5-6 detí. Ale ja cítim, že Pán ma volá pre oveľa väčšiu rodinu. A skutočne,“ dopĺňa so smiechom, „mám veľmi veľkú rodinu, veľmi veľa detí, ktorým som pomohla a ktoré sú v mojom srdci.“

Čo je však ešte zaujímavejšie ako tieto dva príbehy, je skutočnosť, že takýchto obrátených Rómov, ktorí sú prínosní pre spoločnosť, je aj na Slovensku veľa. Len sa o nich nevie, nerozpráva. V tom spočíva aj jedinečnosť benefičného podujatia, ktorého cieľom bolo spájať.„Aby sme my, Rómovia, boli lepší v očiach spoločnosti, potrebujeme odstrániť predsudky. Nájdime si čas jeden pre druhého, poďme sa rozprávať – všetci spolu. Spoznajme sa navzájom!“ vyzývajú Rómovia z Gréckokatolíckej rómskej misie.

Prečo však toto podujatie bolo benefičné? Na vidieku pri Prešove sa deje veľká vec. Po 15-ročnej práci s rómskymi komunitami začala pôsobiť Gréckokatolícka rómska misia už v štvrtom okrese východného Slovenska, v rekreačnej oblasti Sigord. Rekonštruovaním starej budovy bývalého SOU lesníckeho tu postupne vzniká Krajské centrum rómskej misie, budujú si ho sami Rómovia. Na Slovensku bude konečne budova, kde Rómovia budú prichádzať na tábory, školenia, duchovné obnovy a bude to „ich“. No nielen to. Rómovia tu budú aj zamestnaní a budú poskytovať služby pre širokú verejnosť: stravu, ubytovanie, kaviareň. Nachádza sa tu aj ikonopisecká dielňa a všetkých ľudí dobrej vôle môže zaujať „kútik rómskej kultúry“, mini-múzeum rómskych umeleckých diel. Výťažok z benefičného podujatia sa použije na výmenu okien, ktorých je tu 250, pričom približne tretina je už vymenená vďaka štedrosti mnohých individuálnych darcov.

Inzercia

V tento slávnostný „rómsky deň“ sa udialo mnoho zázrakov. Veľkých i malých. Poldruha hodinové online podujatie malo 800 stálych divákov, po skončení malo 12 000 pozretí, do rána ich málo už 15 000. Profesionálny technický tím zvládol výzvu sprostredkovať zážitok, emócie, chuť a vôňu stretnutia cez kamery – a to skutočne dokonale. Aj napriek neočakávaným problémom a technickým výpadkom. Na príprave podujatia pracovali desiatky ľudí niekoľko týždňov s horlivosťou a nadšením iba za „Pán Boh zaplať“. Nedá sa opísať vnútorná pohnútka, motivácia týchto ľudí: v jednej chvíli pochopili, že sa podieľajú na niečom veľkom, na niečom, čo ich presahuje. Na unikátnom „východňarskom“ projekte, ktorý už nesie plody a ďalšie ešte prinesie, na veľkolepom diele, ktoré dokáže premeniť celé Slovensko, nie iba rómske srdcia. Pri prípravách a spoznávaní tohto diela sa ľudí v tíme postupne zmocňoval úžas: akoby stáli pod veľkým, košatým stromom, ktorý si dosiaľ nikto nevšimol, a obdivovali jeho krásu. Skoro však zistili, že to nie je obyčajná krása: ide tu o nádheru Božieho kráľovstva. Ako v tom podobenstve…

Tento úžas možno badať aj v tvári Mariána, keď uvádzal sestru Maristellu. „Ona je moja učiteľka klavíra!“ vyhŕklo z neho po skončení podujatia, na ktorom si s dojatím spomenul na záhadný, nepoznaný „rómsky akord“ sestry Maristelly z Levočskej hory. Len si na ňom všimnite tú úctu a pokoru, ktorú prejavuje voči Božiemu tajomstvu Rómky a rehoľnej sestry v jednej osobe. Takýto poklad má v sebe každý Róm i každý jeden človek na tejto zemi. Len ho musíme objaviť. „Čekyman“ dodáva: „Dnes, na Deň Rómov, by som aj ja chcel byť Róm. Ba keď chcem, som Róm. Veľakrát, keď sa ma pýtajú, či nie som Róm, hovorím: áno, som. Lebo Rómovia sú moji priatelia, muzikanti, s ktorými som ja hrával, a to, čo som sa od nich naučil, bola láska k hudbe, obrovské srdce a ochota počúvať toho druhého.“

Záznam benefičného online ČEKY POINTu pre Krajské centrum rómskej misie na Sigorde si môžete pozrieť TU.

 

Ivana Németová

 

Inšpiratívne príbehy z vidieka je projekt iniciatívy Kresťan na vidieku, spoluorganizátormi sú Fórum života a Fórum kresťanských inštitúcií (FKI). Zverejňované sú v rámci portálu Zastolom.sk. 

Ak chcete dostávať príbeh a kresťanské enviro-inšpirácie každé 2 týždne do svojej mejlovej schránky, prihláste sa na odber newslettra Kresťan na vidieku.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ivan Kňaze / Svätá omša má hodnotu života Ježiša Krista

Ivan Kňaze / Svätá omša má hodnotu života Ježiša Krista

V čom je výnimočnosť, jedinečnosť a hodnota katolíckej svätej omše? Čo máme z účasti na nej? Je svätá omša online pre nás takisto užitočná ako tá naživo? Svätá omša a všetko okolo nej je aj pre mnohých veriacich stále tajomstvom. Odkrývanie toho, čo má byť pre nás zjavné, sme urobili s vdp. Ivanom Kňazem (50), riaditeľom Pápežských misijných diel.

Denník Svet kresťanstva