Program C+M podujatí

Prinášame Vám prehľad podujatí a programu RTVS, ktoré sa na Slovensku uskutočnia pri príležitosti osláv 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda.

Jednotka:

· Nitra 5. júla o 10:00 (piatok; št. sviatok): Priamy prenos z bohoslužby v Nitre, pod záštitou prezidenta republiky;
· Devín 7. júla o 20:10 (nedeľa): Priamy prenos zo slávnostného podujatia, pod záštitou prezidenta republiky;
· Štyri sobotné večery budú v júli budú patriť štvordielnej dokumentárnej dráme Cyril a Metod – Apoštoli Slovanov, ktorú sme vyrobili v koprodukcii s Českou televíziou pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie. Seriál je skutočne unikátom v československej filmovej a televíznej tvorbe, keďže je vôbec prvou dokudramou, ktorá vznikla čisto v českej a slovenskej koprodukcii. Veríme, že bude pútať veľký divácky záujem, keďže tento televízny formát sa všade vo svete teší obrovskej popularite. Pôjde naozaj o veľkolepý a výpravný vizuálny zážitok a viac než dôstojné pripomenutie si tohto významného okamihu v našich dejinách. V hlavných úlohách sa predstavia Roman Zach (Metod), Ondrej Novák (Cyril), ako aj Josef Abrhám, Milan Bahul či Vladimír Javorský. Posielam exkluzívne a zatiaľ nepublikované zábery zo seriálu, viac sa diváci dozvedia v najbližších dňoch.

Dvojka:

· 4. júla - Prenos zo slávnostného zasadnutia Národnej rady SR - historická budova NR SR na Župnom námestí

Rádio Slovensko

· Po stopách solúnskych bratov - päťdielny seriál v prvom júlovom týždni (1. – 5. júla 2013). Príbeh priblíži päť najdôležitejších momentov počas misie solúnskych bratov Cyrila a Metoda na našom území. V rozhovoroch s odborníkmi sa zameriame na význam ich pôsobenia, prekladovú a pôvodnú literatúru Konštantína a Metoda a na ich odkaz pre nasledovníkov.
· Priamy prenos svätej omše
Rádio Slovensko odvysiela na sviatok sv.- Cyrila a Metoda rímsko-katolícku svätú omšu z najväčšieho slovenského kostola v Terchovej, ktorý je zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi.

Rádio Regina:

· Evanjelické služby Božie – priamy prenos z Branča (5. júla 2013 o 10:00)
· Záblesk kultúry – fíčer o vitálnom prežívaní tradície, ktorú solúnski bratia založili (5. júla)
· Veľké príbehy ľudstva – od 1. júla do 7. júla - rozprávky v rámci cyklu Dobrú noc, deti!, venované téme odkazu Cyrila a Metoda

Rádio Devín

· Stretnutie nad partitúrou 5.júla 17.00-18.00
S petrohradským skladateľom Jevgenijom Iršaiom sa porozpráva autorka Melánia Puškášová o kompozícii s duchovnou témou Proglas, ktorá mala premiértu na festivale Nová slovenská hudba 2012. Proglas bol napisaný Konštantínom na území Veľkej Moravy v rokoch 863 až 867 a predstavuje súbor prvých básní napísaných v staroslovienskom jazyku. Zamýšľa sa nad tým, ako slová vyslovené v rodnom jazyku vplývajú na život ľudí, na ich vzdelanie a vieru v Boha.

Ars musica 5.júla 19.00-21.00

· Témou relácie Ars musica bude hodnota vierovyznania, konfrontácia pojmov viera a náboženstvo a význam hudby v šírení ideálov viery a vzdelania. Bez povšimnutia neostanú ani úvahy o fenoménoch písma – bežného aj hudobného. Zaznie okrem iného dielo Rodiona Ščedrina - Stichira, ruské, bulharské a gruzínske pravoslávne zbory, či grécka hudba obdobia antiky.

Zdroj: RTVS

Prehľad blížiacich sa C+M podujatí

Prehľad už uskutočnených C+M podujatí

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo