Rehabilitácia bezákovcov

Kardinál Miloslav Vlk to povedal priamo. Minulý piatok došlo k morálnej rehabilitácii odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka. Samozrejme, nevieme, ako sa táto kauza bude ďalej vyvíjať – ani či nastane aj iná, ako „len“ morálna rehabilitácia.

Emeritný pražský arcibiskup v českej kresťanskej televízii odkryl ešte inú vážnu stránku problému: „Príčiny neboli vo Vatikáne, ale v miestnej cirkvi, teda na Slovensku.“ Otvorene treba uznať, že tieto „príčiny“ tu naďalej ostávajú.

A preto nie je dôležité len to, ako to napokon dopadne s Róbertom Bezákom, ale aj s veriacimi, ktorí sa za neho postavili. Budú rehabilitovaní aj oni? Bolo by klamstvom myslieť si, že „bezákovci“ to mali posledné tri roky ľahké. Vo svojom zápase o spravodlivosť – a nie proti Cirkvi či proti pápežovi, ako sa úmyselne manipulovalo – dostali veľa rán pod pás. Aj od pastierov duší, treba v duchu pravdy a lásky priznať.

Kardinál Vlk, bývalý predseda Českej biskupskej konferencie, presvedčivo konštatoval: „Predmetom vizitácie bol rad fám a nepodložených rečí.“ Je to potvrdenie toho, že na trati Trnava – Bratislava – Bussolengo – Rím sa odohralo tragikomické divadlo, ktoré by konečne mohlo skončiť. Happy endom.

Možno je čas, aby Róbert Bezák opäť mohol verejne a bez obáv predstúpiť pred slovenských veriacich. Možno by sa mohli v Trnave znovu vrátiť k projektom, ktoré boli po neslávne známom 2. júli 2012 zrušené s argumentom „lebo Bezák“. A tak, ako vznikali výzvy na podporu Benedikta XVI. a aj Stanislava Zvolenského, možno dozrela aj výzva na podporu Františka a Róberta Bezáka. Cirkev by za svojím Svätým Otcom mala stáť. A nielen v čase, keď je to pre ňu či pre biskupskú konferenciu príhodné.

„Sme radi, že Svätý Otec prijal Mons. Bezáka. Všetky rozhodnutia a kroky Svätého Otca si vážime a plne ich rešpektujeme,“ odkázal hovorca biskupov. Ak teda Svätý Otec „morálne rehabilitoval“ arcibiskupa s ľudskou tvárou, je čas, aby tak urobili aj slovenskí biskupi, aj ich veriaci. A tak, ako speje ku spravodlivému riešeniu kauza Bezák, mohli by spolu s ňou dospieť aj iné cirkevné kauzy. Práce v Cirkvi na Slovensku je viac ako na kostole.

Matúš Demko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo