Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. apríl 2015

O situácii v Katolíckej Cirkvi na Slovensku alebo čo s otcom arcibiskupom Bezákom

Po audiencii, ktorú otcovi arcibiskupovi Bezákovi udelil svätý otec František prebieha debata, kam ho asi „pošlú“. V tomto článku sa pokúsim obhájiť svoj názor, že by bolo prospešné, keby sa vrátil na Slovensko a na riešení ktorých výziev by mohol spolupracovať. Treba ho čítať ako môj osobný názor a...

Po audiencii, ktorú otcovi arcibiskupovi Bezákovi udelil svätý otec František prebieha debata, kam ho asi „pošlú“. V tomto článku sa pokúsim obhájiť svoj názor, že by bolo prospešné, keby sa vrátil na Slovensko a na riešení ktorých výziev by mohol spolupracovať. Treba ho čítať ako môj osobný názor a prejavenie túžby po ozdravení zranení, ktoré sú v živote kresťanských spoločenstiev prítomné od úplného začiatku (porov. Flm 1, 8-18)

Nikto ho tu nechce...

Najprv sa dotknem argumentov, ktoré predpokladám, že budú vznesené proti návratu. Za najsilnejší považujem pokazené vzťahy s ostatnými otcami biskupmi. V prípade návratu by bolo potrebné zmierenie, ktoré vďaka niektorým vyjadreniam otca Bezáka (a nevyjadreniam ostatných biskupov) bude ťažké. Ak sa nepodarí, bude to dlhodobou záťažou pri komunikácii v kolégiu KBS.

Ďalším protiargumentom je strach z obnovenia rozkolov v komunite veriacich, keď sa od otca Bezáka bude na jednej strane očakávať pokračovanie v nastúpenej línii kritiky neporiadkov a na druhej strane sa bude striehnuť na každý rozpor s cirkevným učením.

Posledným protiargumentom je pokračovanie zneužívania jeho kauzy a osoby médiami otvorene nepriateľskými voči Cirkvi na ďalšiu traumatizáciu veriacich, ktorí ich čítajú.

...ale jeho návrat je pre nás potrebný

Inzercia

Ak chceme napraviť zranenia vzťahov, ktoré „zbavením pastoračného riadenia trnavskej arcidiecézy“ vznikli, považujem za potrebné postaviť sa k problému čelom, riešiť problémy tu doma a nie cez Vatikán a snažiť sa využiť všetko, čo máme k dispozícii. Vrátane otca arcibiskupa Bezáka.

Na Slovensku máme zatiaľ len jednu čisto misijnú diecézu, ale aj dve veľké komunity, o ktorých pastoráciu nie je systematicky postarané a ktoré nemajú takmer žiadne duchovné povolania. V najbližších desiatkach rokov sa po vzore západnej Európy, ak Duch Svätý nespôsobí naše dôkladné obrátenie, stane misijným celé územie Slovenska. Nie je toto silný dôvod, aby sme žiadali o návrat jedného z biskupov, ktorí sú momentálne mimo Slovenska?

Kauzou otca arcibiskupa sa vytvorili na Slovensku dve skupiny, ktoré majú veľký problém nájsť na ňu spoločnú reč. Jedna rezignovala na dobrý vzťah so svojimi biskupmi a druhá vidí v jednom zo svojich bývalých biskupov heretika. Nie som naivný, že by návrat otca arcibiskupa Bezáka spôsobil, že tí prví začnú so svojimi pastiermi viac spolupracovať a v dobrej viere poslúchať ich učenie, hoci to je to, k čomu nás vedie stáročná skúsenosť svätých. Nemyslím si ani, že by druhá skupina vedela prehltnúť jeho typickú komunikáciu, ktorá sa trojročným vyhnanstvom nedá zmeniť. Musíme sa však do našej smrti učiť žiť tak, aby druhí na našich vzájomných vzťahoch videli vzťah k nášmu Šéfovi. Bez otca Bezáka na Slovensku to podľa mňa nebude celkom ono.

Michal Makovník
Autor pôsobí vo Fóre pre verejné otázky, o.z. a je členom Spoločenstva Ladislava Hanusa, text odráža jeho súkromný postoj.

Odporúčame

Blog
O prarodičoch

O prarodičoch

Vznik ľudstva je symbolicky popísaný v Biblii, v knihe Genesis. Je tam napísané, že na počiatku bol jeden pár (muž a žena), ktorí sú našimi prarodičmi. Do tohto sa navážajú ateisti, ktorí tvrdia, že prarodičov bolo viac a že v každom prípade vývoj z tohto stavu by bol možný len za cenu incestu. Pok...

Blog
Pomník Jozefa Murgaša na Vazovovej ulici v Bratislave

Pomník Jozefa Murgaša na Vazovovej ulici v Bratislave

V týchto dňoch - 27.apríla 2015 uplynulo 110 rokov od prvého verejného prenosu správ nad zemským povrchom. Prenos sa uskutočnil na základe patentu Jozefa Murgaša z roku 1904, nazývaného "Tón systém". Pri tejto príležitosti bol slávnostne odhalený pamätník tejto významnej osobnosti na nádvorí Rektorá...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.