Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. júl 2015

Kresťanstvo a islam

Je celkom zrejme, že vo svete dnes prebieha plánovaná kampaň poštvať proti sebe kresťanov a moslimov. V mass médiách sa na nás valí prakticky nepretržitý prúd informácií o zverstvách, ktorých sa dopúšťajú moslimovia v tzv. Islamskom štáte. A tieto nepochybné zverstvá sú vykresľované ako podstata cel...

Je celkom zrejme, že vo svete dnes prebieha plánovaná kampaň poštvať proti sebe kresťanov a moslimov. V mass médiách sa na nás valí prakticky nepretržitý prúd informácií o zverstvách, ktorých sa dopúšťajú moslimovia v tzv. Islamskom štáte. A tieto nepochybné zverstvá sú vykresľované ako podstata celého islamu. Zamyslel sa niekto, či by bolo pravdivé a ako by sme sa cítili, keby povedzme zverstvá Albigensianskej krížovej výpravy boli vykresľované ako podstata celého kresťanstva?

Kto však môže mať záujem na tejto kampani?

Prvá veta v Biblii je: „Na počiatku Boh stvoril nebo a zem“. Zväčša je to chápané tak, že slovo „nebo" tu znamená materiálny vesmír. O tomto sa však v Biblii hovorí neskôr a myslím, že je lepšie pod slovom „nebo" chápať nemateriálnu sféru, do ktorej by patrili nadprirodzené bytosti. Ku koncu Biblie sa zase spomína, že v nebi došlo k akémusi mocenskému zápasu a v ňom tí, ktorí sa vzbúrili proti Stvoriteľovi prehrali a boli zvrhnutí. Nazývame ich padlými anjelmi.

Boli to nadprirodzené bytosti a boli nesmrteľní, keďže smrť sa týka len hmotných tiel. Teda tieto nadprirodzené bytosti existujú ďalej aj po svojej porážke a snažia sa budovať si svoje ríše. Bezohľadne manipulujú ľuďmi a rozhodne sa nesprávajú spôsobom, ktorý by sa dal nazvať spravodlivý a dobrý.

Zaradil by som medzi nich mnohé tzv. pohanské božstvá a kresťanských diablov. Toto nám umožňuje aj akýsi alternatívny pohľad na dianie vo svete. Mám na mysli dianie na území niekdajšej Mezopotámie, kde sa nachádzala ríša Assýrská a potom Babylonská a kde dnes je štát Irak aj Sýria.

Inzercia

Ako dôvod pre inváziu do Iraku v r. 2003 sa uvádzali zbrane hromadného ničenia, ktoré vraj Irak vyvíjal. Žiadne takéto zbrane sa nenašli. Argument, že vojna bola kvôli nafte jednoducho nesedí. V roku 2003, pred inváziou, cena nafty bola okolo 30 USD za barrel. Po invázii vyliezla až na 145 USD za barrel. Teraz je okolo 50 USD za barrel. USA viac ako polovicu svojej spotreby nafty musia pokrývať dovozom, takže dosiahli by pravý opak toho, čo mali chcieť. Nuž a ak by USA boli ochotné ísť do vojny z tohto dôvodu, boli by už dávno napadli Venezuelu - je plná nafty, má nepriateľský ľavicový režim a je „hneď za rohom“.

Nemohla však táto vojna byť rozpútaná aj nejakými nadprirodzenými silami? Pôvodné Izraelské kráľovstvo sa v r. 930 BC za kráľa Rehoboama (Šalamúnovho syna) rozpadlo na severné Kráľovstvo Izraelské a južné Kráľovstvo Júdske. Assýrský kráľ Sargon II. porazil v r. 722 BC Izraelské kráľovstvo a babylonský Nebuchadnezzar II. (u nás známy ako Nabuchodonozor) v r. 586 BC kráľovstvo Júdske. Židovské náboženstvo zápasilo s náboženstvami agresívnych severných mocností o svoje prežitie.

Náboženstvá assýrské a babylonské, tak ako aj pôvodné náboženstvo palestínske, boli polyteistické, mali mnoho bohov a démonov. Môj názor je, že v mnohých prípadoch to boli padlí, zvrhnutí anjeli - priami nepriatelia jediného judejsko-kresťansko-islamského Boha, Stvoriteľa, ktorý je jediným Bohom. Nuž a každý uzná, že je to dobrá taktika poštvať proti sebe prívržencov nepriateľa.

Som presvedčený, že mnohých ľudí popudí výraz „judejsko-kresťansko-islamský Boh“. Treba si uvedomiť, že žiadny človek, ani žiadne náboženstvo nevie všetko o Bohu, ktorý je nekonečný. Prirodzene, nemyslím si, že islam vie o Bohu viac, ako kresťanstvo. Keby som si to myslel, musel by som si považovať za povinnosť stať sa moslimom. Avšak čo sa týka základnej a najdôležitejšej otázky – existuje Boh alebo nie – kresťania majú podstatne bližšie k moslimom ako k ateistom.

Odporúčame

Blog
Možné riešenie utečeneckej krízy I.

Možné riešenie utečeneckej krízy I.

Krízová situácia spôsobená desaťtisícami utečencov (sem rátam aj utekajúcich pred neznesiteľnou ekonomickou situáciou), ktorí sa snažia dostať do Európy neopadúva a je teda zrejmé, že to čo v tomto smere robia európske štáty je buď nedostatočné, alebo celkom pomýlené. Je teda potrebné sa na situáciu...

Blog
Plač po púti

Plač po púti

Som Kluknavčan. Putujem ku kostolíku svätej Anny každý rok peši spolu s manželkou a deťmi. Tohtoročná púť zasiahla do života ľudí z okolitých farností viac, ako by sme si kedy vedeli predstaviť. p6230191.jpg Kostolík zasvätený svätej Anne leží na hranici Spiša a Šariš...

Blog
Sonda New Horizons odkrýva záhady atmosféry Pluta

Sonda New Horizons odkrýva záhady atmosféry Pluta

Sonda NASA, vyslaná zo Zeme v roku 2006 k vtedy ešte planéte Pluto, začala tesne po prelete 14. júla skúmať atmosféru tejto ex-planéty. Prístroj Alice umiestnený na palube sondy objavil atmosféru bohatú na dusík siahajúcu až do výšky približne 1600 km nad povrchom trpasličej planéty. Dáta z New Hori...