Vitamíny - ale aké, resp. odkiaľ?

Vitamíny - ale aké, resp. odkiaľ?
Vraj máme jesť viac vitamínov, v súvislosti s aktuálnym vírusom najmä C a D. Prečo sa však takmer vôbec nehovorí o tom, že nie z hocijakých zdrojov?
Stanislav Košč
Stanislav Košč
Som človek, ktorý si kladie otázky a hľadá odpovede. Som známy tým, že ma zaujímajú obidve stránky mince. Venujem sa "integrálnej ekológii", osobitne možnostiam vziať si svoje zdravie do vlastných rúk - pokiaľ možno už preventívne.

Môj názor je ten, že keď nám lekári osobne či cez média radia tie vitamíny...
a) väčšina z nich vie, že izolované vitamíny, akokoľvek sú chemicky čisté, nesprávajú sa tak ako v prírode. Napr. vitamín D potrebuje na svoje optimálne vstrebanie v tele aj vápnik, vitamín K2 a iné látky. Preto ich treba jesť vo veľmi vysokých dávkach, čo nie je celkom v poriadku..., takže odporúčať to takto sa s čistým svedomím celkom nedá;
b) všetci vedia, že vitamíny sa nachádzajú v ovocí a zelenine, orechoch atď., ale väčšina asi vie aj to, že takmer všetko z bežne dostupného ovocia a zeleniny je priemyselne produkované (t. j. čo najlacnejšia "výroba" - čo najväčší predaj), takže sú postrekované pesticídmi, insekticídmi, herbicídmi a inými látkami, ktoré nám prinášajú do tela aj to, čo by sme nechceli. Áno, sú na to normy, ale tie vraj majú "vyhovovať obom stranám"... Takže je otázka, či ten prísun vitamínov nakoniec stojí za túto "daň z pridanej hodnoty". K tomu ešte treba pridať - a to tiež azda niektorí vedia - že za posledné desaťročia obsah živín v ovocí a zelenine klesol pod vplyvom intenzívneho hospodárenia a nešetrného zaobchádzania s pôdou, znečistenia vody a vzduchu a ďalších negatívnych činiteľov o 50-90% (švajčiarska štúdia! - mám odôvodnené pokušenie domnievať sa, že u nás a našich dovozcov je to ešte horšie) - takže odporúčať toto sa s čistým svedomím tiež celkom nedá;
c) niektorí zrejme vedia, že na trhu sú aj "zelené potraviny" (najmä mladý jačmeň a chlorella) ako komplexné potraviny, v ktorých sa jednotlivé živiny správajú ako domino a podporujú svoje vstrebávanie navzájom. Avšak, vie sa aj to, že veľká časť ponuky v obchodoch, lekárňach či na internete je takisto priemyselne spracovaná, podlieha nedostatočnej kontrole, takže ich prospešnosť pre zdravie je v konečnom dôsledku diskutabilná.
Keď to zhrniem: Nemyslím si, že všetci lekári sú prakticky či mentálne zviazaní s farmaceutickými firmami, a preto vo svojich odporúčaniach "jesť vitamíny" ostávajú nepochopiteľne vágni. Skôr si myslím, že väčšina z nich nie je (zatiaľ?) dostatočne zorientovaná v ponuke komplexných „zelených potravín“ ako riešenia aktuálnych problémov so zdrojmi potrebných vitamínov (a iných výživných látok), takže nevie poradiť, kde je kvalita a kde nie... Preto sú radšej zdržanliví, prípadne radia neriskovať.
Rozdiel v kvalite však existuje a je úplne zásadný. "Kto hľadá, nájde."

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť