Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. október 2020

Príbeh, ktorý začal pred siedmimi rokmi

Posledné októbrové dni roka 2013 boli dňami, ktoré som strávila na svojej prvej služobnej ceste na Ukrajinu. V priebehu dvoch týždňov sme vtedy s kolegom precestovali tisícky kilometrov a stretli sme stovky ľudí. Tých, ktorí boli odkázaní na pomoc aj tých, ktorí pre svojich blížnych robili i nemožné, aby tak dokázali pomôcť čo najviac ľuďom.
Príbeh, ktorý začal pred siedmimi rokmi

Navštívili sme v tom čase aj niekoľko charitatívnych organizácií. Jednou z nich bol chlapčenský detský domov v malej dedinke Bortnyky. Odvtedy ubehlo sedem rokov, no v živote asi každého človeka sú stretnutia, na ktoré nikdy nezabudne. Patrilo k nim aj stretnutie s deťmi a pracovníkmi detského domova, ktorý dnes nesie názov „Živá Perla“.

Ahoj, ja sa volám Olexij

Keď sme vchádzali do areálu, vonku sa hrali chlapci, ktorí v domove našli svoju novú rodinu a bezpečné zázemie. Niektorí si nás zvedavo obzerali obďaleč, iní boli smelší a prišli nás hneď privítať. Medzi najmenšie a najútlejšie deti patril chlapec, ktorý robil kotrmelce v jesennom lístí. Veselo na nás zakýval a po ukrajinsky zakričal: „Ahoj, ja sa volám Olexij. Ty sa voláš ako?“ Obraz príchodu do detského domova v Bortnykoch sa mi vybaví vždy, keď o týchto deťoch píšem alebo niekomu rozprávam. Olexij mal vtedy šesť rokov a svojou detskou bezprostrednosťou mi utkvel v pamäti dodnes. Po návrate z Ukrajiny sme v Slovenskej katolíckej charite zvažovali možnosti dlhodobej spolupráce s niektorými ukrajinskými organizáciami. Úspešne sme ju začali aj s detským domovom „Živá Perla“, a to distribúciou materiálnej pomoci. Neskôr, po nastavení všetkých podmienok, sme v roku 2014 zahájili aj Adopciu na diaľku®. Olexij tak patril medzi prvé ukrajinské deti, ktoré sme do projektu zapojili.

Olexij bol po príchode do domova veľmi útly. Mnohé ukrajinské deti nemajú primeranú výživu.

Príbehov, aký má Olexij, je na Ukrajine veľa

Začiatky realizovania projektu Adopcia na diaľku® na Ukrajine neboli jednoduché. Ľudia na Slovensku väčšinou nepoznali sociálne pomery našej susednej krajiny, a tak len ťažko rozumeli, prečo je pre nich pomoc potrebná. Vďaka pravidelnému informovaniu o životných podmienkach na Ukrajine, začalo adoptívnych rodičov pribúdať. V uplynulých rokoch sme tak začali úspešnú spoluprácu aj s ďalšími partnerskými organizáciami v tejto krajine. Do projektu zapájame deti, ktoré majú ťažký osud.

Aj vďaka pomoci zo Slovenska mohli do domova prijať i Dmitra. 

Ich príbehy sa často podobajú príbehu Olexija. O ňom nám Ruslan Markiv, riaditeľ detského domova „Živá Perla“, v jednej zo správ napísal: „Olexij k nám prišiel ako šesťročný a rýchlo sa skamarátil s ostatnými deťmi. V našom domove bol umiestnený spolu so svojím starším bratom Andrejom. Chlapci sú siroty. Ich rodičia zomreli. Olexija a Andreja v domove navštevuje iba ich teta, ktorá k nám prichádza raz či dva razy počas roka. Keď k nám chlapci prišli, mali veľké problémy so správaním. Má ich však väčšina chlapcov, ktorých prijímame, keďže prichádzajú z rizikového prostredia. V začiatkoch k nám boli umiestnení niektorí chlapci z ulice. Deti si u nás postupne zvykajú na poriadok a zapájajú sa do aktivít, ktoré sú primerané ich veku. Máme rozdelené služby a každý tu má svoje povinnosti. Olexij rád pomáha pri práci so zvieratami. V areáli chováme aj poľnohospodárske zvieratá, aby sme sa vedeli uživiť. Olexij k nám vždy donesie z okolia zatúlaného psa, mačiatko či zajaca, o ktoré sa nemá kto postarať. V škole patrí k najlepším žiakom a z predmetov má najradšej angličtinu. Je vždy usmiaty a my sa tešíme, že u nás našiel rodinné zázemie, v ktorom môže rásť a rozvíjať sa. Veríme, že po ukončení základnej školy bude úspešne pokračovať na strednej škole a neskôr aj na univerzite.“

Olexij si vždy rád zahrá futbal s kamarátmi.

Od partnerských organizácií na Ukrajine dostávame každoročne aktuálnu fotografiu, kresbu či list a vysvedčenie každého dieťaťa, ktoré je v projekte zapojené. Tak môžeme vidieť my i adoptívni rodičia, ako deti rastú a ako sa im darí. Vždy nás poteší, keď z fotografií alebo z osobných stretnutí počas služobných ciest vidíme, že deti sú šťastné. Pomoc zo Slovenska mení ukrajinským deťom život k lepšiemu.

Inzercia

Kresby alebo listy chodia slovenským darcom každý rok. 

Na Ukrajine pomáhame i naďalej

Od roku 2013 ubehlo sedem rokov a služobných ciest na Ukrajinu bolo niekoľko. Ani jedna nebola ľahká. Stretla som stovky ľudí a spoznala mnoho príbehov. Stretla som sa s partnermi i s ľuďmi v núdzi, ktorí si mnohokrát museli zachraňovať holý život. Často išlo o starších ľudí, vdovy, siroty a matky s deťmi, ktoré prišli o všetko. Rodiny, ktoré ušli z východu Ukrajiny pred bojmi a ostali bez strechy nad hlavou, bez domova či blízkych. Zostali odkázaní zo dňa na deň na pomoc niekoho, kto bol ochotný podať pomocnú ruku. Ľudsky patrili stretnutia s ukrajinskými matkami a osirelými deťmi k najťažším v mojom živote. Ukrajina sa zmieta v extrémne ťažkých pomeroch a najviac na to doplácajú najslabší. Adopcia na diaľku® vďaka pravidelným darcom pomáha aktuálne viac ako 920 ukrajinským deťom.

Chlapci, ktorí našli v domove svoju novú rodinu a kamarátov.

Veľké poďakovanie patrí všetkým Slovákom, ktorí v týchto náročných časoch podporujú núdzne deti. Či už prostredníctvom modlitby, záujmu, solidarity alebo adopciou na diaľku konkrétneho dieťaťa na Ukrajine. Dieťa dostáva školské zošity, ceruzky, topánky či zimnú bundu. Rodine dieťaťa a najbližším to prináša ešte viac. Vedomie, že v ťažkých životných okolnostiach nie sú osamotení. Dostávajú nádej, že v náročných časoch niekomu na nich záleží, že neostali opustení a zabudnutí. Príbeh pomoci pre ukrajinské deti, ktorý začal pred siedmimi rokmi, pokračuje naďalej. Okrem podpory konkrétneho dieťaťa je možné pomôcť aj detskému domovu „Živá Perla“ pravidelným alebo jednorazovým darom. Viac informácií o pomoci pre chlapcov v domove nájdete TU alebo si môžete prečítať príbeh Mykolu, ktorý v domove žije od däviatich rokov a v sedemnástich sa stal šampiónom v karate. Za akúkoľvek pomoc vám ďakujeme.

Martina Borčíková, projektová koordinátorka, fotografie - archív SKCH

Momentky zo života chlapcov:

Projekt Slovenskej katolíckej charity, ktorý realizujeme 25 rokov. Je zameraný na pomoc deťom v núdzi v chudobných a rozvojových krajinách. Naše poslanie vykonávame výlučne vďaka darcom. Projekt nie je podporovaný žiadnou štátnou ani cirkevnou organizáciou. Viac informácií www.adopcianadialku.sk .

Odporúčame

Blog
Život indických detí z projektu Adopcia na diaľku® počas pandémie

Život indických detí z projektu Adopcia na diaľku® počas pandémie

Skoro každá krajina na svete zaviedla opatrenia, ktoré mali zabrániť šíreniu pandémie COVID-19. Kým na Slovensku sme mali v porovnaní s Indiou pomerne mierne opatrenia, v tejto krajine nemohli ľudia vychádzať zo svojich domovov viac ako mesiac. Napriek tomu naša podpora detí pokračovala aj v časoch najväčších obmedzení. Naši miestni koordinátori komunikovali s väčšinou detí cez telefón a nosili potravinové balíčky najnúdznejším rodinám.

Blog
O amerických prezidentských voľbách očami môjho amerického kolegu

O amerických prezidentských voľbách očami môjho amerického kolegu

Množstvo informácií, ale aj viac či menej profesionálnych názorov ku utorkovým americkým voľbám je už väčšmi otravné než zaujímavé. Domnievam sa však, že by čitateľov Postoja mohlo zaujať niekoľko sprostredkovaných myšlienok občana, politológa spoza „veľkej mláky“. Ak politológiu alebo postrehy študentov spoločenských vied zaznávate, ďalej nečítajte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.