Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. júl 2019

Dostal šancu a dnes je šampiónom v karate

Mykola má sedemnásť. Je sirotou a od útleho veku žije v detskom domove. Najskôr bol v štátnom domove. Potom bol umiestnený v domove rodinného typu „Živá perla“ v ukrajinskej dedinke Bortnyky, s ktorým spolupracuje Slovenská katolícka charita.
Dostal šancu a dnes je šampiónom v karate

Riaditeľ domova Ruslan Markiv nám o ňom napísal: 

"Mykola žil niekoľko rokov v štátnom detskom domove, a k nám do Bortnykov prišiel, keď mal deväť rokov. Mal staršiu aj mladšiu sestru. Obaja rodičia boli závislí na alkohole a v súčasnosti ani jeden z rodičov už nežije.  Jeho stará mama sa nemohla starať o tri deti sama a tak sa rozhodla umiestniť Mykolu v detskom domove. Mykola bol na svoj vek urastený a bystrý. Mal tichú povahu a dobré správanie. Keď k nám prišiel, čítanie textov bolo pre neho veľkým bojom. Niekoľkokrát v týždni sme spolu pravidelne čítavali, aby sa zlepšil. Bolo zrejmé, že problémy s čítaním  nemá kvôli tomu, že by nebol schopný čítať, ale kvôli tomu, že pred príchodom do domova, nejaký čas nenavštevoval školu. Do dvoch rokov postupne dobehol svojich rovesníkov a bol druhým najlepším žiakom v triede vo väčšine predmetov. Obzvlášť vynikal v matematike. Bol športovo nadaný, mal rád futbal, plávanie a chcel sa naučiť boxovať. Hľadali sme v okolí nejaký boxerský klub, ale našli sme iba karate klub.

Hovoril som s trénerom o našich chlapcoch a on nám umožnil tréningy zadarmo. A tak Mykola spolu s ďalším chlapcom začali trénovať. Bolo hneď vidieť, že Mykola sa cíti ako ryba vo vode. Rýchlo postupoval v kategóriách a v získavaní opaskov. Zúčastniť sa tréningov znamenalo pre neho prejsť trikrát v týždni 16 kilometrov na bicykli. Po roku tréningov bol schopný pomáhať trénerovi pri trénovaní mladších detí. Po roku a pol vyhral tretie miesto v oblastnej súťaži a potom aj tretie miesto v celoštátnej súťaži. V súčasnosti je študentom kolégia zameraného na počítačové programovanie.

V štúdiu sa mu darí a popri škole pomáha svojej staručkej babke s varením a so všetkým, s čím sa dá. Vo februári tohto roka vyhral prvé miesto v celoukrajinskej súťaži v svojej vekovej kategórii (juniori, vek 16-17). Bol som na mnohých jeho súťažiach a spolu s ostatnými chlapcami aj celým domovom sme Mykolu podporovali. Sme veľmi hrdí na jeho úspechy a tešíme sa, že vďaka “Živej perle” z Mykolu vyrástol šikovný mladý muž.“

Inzercia

Vzdelávanie Mykolu, ako aj ďalších 34 chlapcov z detského domova „Živá perla“ podporujeme cez Adopciu na diaľku®. Viac o našej pomoci a detskom domove môžete nájsť TU alebo si prečítať v rozhovore s Ruslanom Markivom TU.

Mykola je pre ostaných chlapcov v domove veľkým vzorom. Chodia ho povzbudzovať na zápasy a on zas povzbudzuje mladších, aby to nevzdali s písaním a čítaním v škole. Fotografie sú z archívu SKCH.

Projekt Slovenskej katolíckej charity, ktorý realizujeme 25 rokov. Je zameraný na pomoc deťom v núdzi v chudobných a rozvojových krajinách. Naše poslanie vykonávame výlučne vďaka darcom. Projekt nie je podporovaný žiadnou štátnou ani cirkevnou organizáciou. Viac informácií www.adopcianadialku.sk .

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.