Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. október 2020

Celoštátne testovanie – môžeme si dovoliť také plytvanie?

Neprajem si pád súčasnej vlády.  Nepodceňujem pandémiu COVID-19.  Už mesiac robím cielené odbery v zariadeniach sociálnych služieb.  Ak bude treba, pôjdem robiť odbery aj na celoštátne testovanie.  Nie preto, že by som ho schvaľovala, ale aby som odbremenila aspoň jedného zdravotníka, ktorý medzitým bude zachraňovať životy.
Celoštátne testovanie – môžeme si dovoliť také plytvanie?

Pri posudzovaní zdravotníckej intervencie si vždy treba položiť otázky: Aký úžitok prinesie? Aké sú jej riziká, nevýhody?  Či má pacient dostatok správnych informácií?  Či má možnosť slobodne sa rozhodnúť? Či bude zachovaná spravodlivosť?

 

Aký úžitok prinesie celoštátne testovanie?

Testovanie umožní bezpríznakovým SARS-CoV-2 pozitívnym pacientom, aby spoznali svoj stav, zostali so svojimi rodinami v domácej izolácii, a tak nešírili vírus na svojich kolegov a tých, s ktorými by do práce cestovali v hromadnej doprave.  Testovanie dá epidemiológom a ostatným zdravotníkom lepšie informácie o závažnosti pandémie v jednotlivých oblastiach Slovenska. 

 

Aké sú nevýhody celoštátneho testovania?

Ak testovanie nebude dostatočne dobre zabezpečené ochrannými prostriedkami, dezinfekciou, ale najmä vyškolenými zdravotníkmi, je riziko, že sa pri ňom nakazia dovtedy zdraví ľudia.

 

Personálne ne/zabezpečenie

Pri pilotnom testovaní v 4 okresoch bolo 800 odberových miest a zúčastnilo sa ho 2200 vojakov – časť v odberových miestach, ďalší v ostatnej logistike.

Z vystúpení vládnych činiteľov máme informácie, že na celoštátne testovanie 79 okresov bude potrebné vytvoriť 6 000 odberových miest a zabezpečiť 20 000 zdravotníkov, ktorí budú robiť odbery.  Samosprávy majú zabezpečiť minimálne rovnaký počet dobrovoľníkov na administratívne práce.  Zvyšný personál dodá armáda a policajný zbor. 

Naša armáda má okolo 8 000 vojakov.  Ak sa na akcii v 4 okresoch zúčastnilo 2 200 vojakov, tak 8 000 nebude stačiť  na pokrytie tých ďalších 75 okresov.

 Vyťažiť odbermi na 3 dni 20 000 zdravotníkov už považujem za hazard s fungovaním zdravotnej starostlivosti.  Ak nás v blízkej budúcnosti čakajú ťažké dni, s mnohými hospitalizovanými pacientmi, mali by sme si zdravotníkov chrániť.  Aby boli ako-tak oddýchnutí a mohli sa starať o tých, ktorí to budú ozaj potrebovať.   Už dnes mnohí lekári a sestri robia nadčasy, keď zastupujú svojich (900) pozitívne testovaných kolegov v karanténe a domácej izolácii. 

 

Ochranné pomôcky

Osobne už mesiac robím s kolegami cielené odbery na PCR testy v zariadeniach sociálnych služieb, v ktorých bol pozitívne testovaný niektorý zo zamestnancov alebo klientov.  Testujú sa cielene tí, ktorí mohli byť s pozitívne testovaným v priamom kontakte.  Takéto testovanie má zmysel, nakoľko sa jedná o ľudí, ktorým pri ochorení hrozí ťažší priebeh a vyššie riziko úmrtia ako mladším ľuďom.

Pri testovaní dodržiavame primerané bezpečnostné opatrenia, aby sme sa nenakazili my – testujúci, a tiež, aby sme ochorenie nepreniesli z jedného testovaného na iného.  Svetová zdravotnícka organizácia vydala jasné pravidlá, aké osobné ochranné pomôcky majú mať tí, ktorí robia odbery, pri ktorých sa do vzduchu dostáva aerosól z dýchacích ciest potenciálne nakazeného človeka.  Základom vybavenia je Tyvek – celotelový ochranný oblek a gumáky, prípadne ochranné návleky na nohy.  Na tvár ide respirátor a ochranný štít.  Ak má respirátor výdychový ventil, prekryje sa chirurgickým rúškom, aby sme chránili aj tých, ktorých vyšetrujeme.  Na ruky idú základné-spodné ochranné rukavice, ktoré na nich zostávajú počas celého obdobia odberov, a na ne vrchné ochranné rukavice, ktoré sa vymieňajú pri každom pacientovi.  Po vyšetrení jedného človeka si vrchné rukavice prestriekame dezinfekčným roztokom, správne zvlečieme, prestriekame spodné rukavice dezinfekciou a navlečieme na ne čisté vrchné rukavice, s ktorými robíme odber novému pacientovi.  Tak je každý pacient chránený. 

Najväčšie riziko kontaminácie je pri vyzliekaní ochranných prostriedkov.  Aj preto nemôžeme počas akcie jesť, piť, ísť na WC a podobne.  Ak bude vyšetrovanie trvať dlhšie ako 4-5 hodín, potrebujeme sa vyzliecť, napiť a obliecť do nového vybavenia.

 

Inzercia

Prečo to všetko píšem?

Ak odbery na celom Slovensku budú trvať tri dni doobeda a poobede, bude 20 000 zdravotníkov potrebovať  6 x 20 000, čiže 180 000 Tyvekov a 180 000 respirátorov.  Ďalšie respirátory budú potrebovať administratívni dobrovoľníci, ak budú registráciu a certifikáty vydávať v blízkosti odoberaných sterov. 

Keďže na každého pacienta potrebujeme nové vrchné rukavice, pri 90% účasti obyvateľov od 10 do 64 rokov, spotrebujeme za tri dni 180 000 spodných rukavíc a 3 500 000 vrchných rukavíc pre zdravotníkov.  Ďalšie rukavice budú potrebovať administratívni pracovníci a zvyšný personál.  Celkovo sa spotrebujú približne 4 milióny párov rukavíc.  Chirurgické rúška a ochranné plášte pre dobrovoľníkov už ani nepočítam.

Tieto ochranné prostriedky – ochranné obleky, respirátory, rukavice - budú chýbať v nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb, i na iných miestach, kde sa ľudia potrebujú chrániť pred infekciou.  Áno, budú, lebo už dnes na niektorých miestach chýbajú. 

 

Ne/spoľahlivosť  testovania a jeho ne/dobrovoľnosť

O týchto by sa dal napísať ďalší článok.  Samotní vládni činitelia opakovane potvrdili, že negatívny antigénový test nemusí znamenať, že človek nemá v sebe vírus.  Naopak, môže ho mať a môže aj nakaziť svoje okolie.  Ani táto bombastická akcia neodhalí všetkých nakazených, ale len časť.  Čiže naďalej platí, že treba dodržiavať všetky hygienické opatrenia.

 

Riešenie

Pilotné testovanie , ktorého sa zúčastnilo 91% miestnych obyvateľov, odhalilo 4% pozitívnych.  Ak by boli testy úspešné iba na 50%, nakazených by bolo dvakrát toľko – čiže 8%. 

Od soboty  23. októbra do pondelka 2.novembra uplynie 10 dní zákazu vychádzania, kedy má väčšina  obyvateľov Slovenska kontakt len so svojou najbližšou rodinou a kolegami v práci.  Mnohí iba  s rodinou, lebo pracujú z domu.  Všetci teda práve absolvujeme niečo blízke 10-dňovej karanténe. 

 

Prosím kompetentných:

  • Upustime od celoštátneho testovania (na 92%) nenakazených obyvateľov, pre ktorých bude práve testovanie rizikom, že sa nakazia.
  • Posilnime testovanie v nemocniciach, cielené testovanie v rizikových oblastiach a ohrozených skupinách.  Testujme antigénovými rýchlotestami na hraniciach.
    Umožnime bezplatné testovanie aj ľuďom s miernymi príznakmi respiračnej infekcie, ktorým bolo doteraz bezplatné testovanie odmietané. 
  • Dajme testy bezodplatne podnikom, ktorí potrebujú pretestovať svojich zamestnancov (šoférov hromadnej dopravy, poštárov a pod.)
  • Ušetrené ochranné prostriedky darujme nemocniciach, zariadeniam sociálnych služieb, ambulantným lekárom a všetkým, ktorí ich potrebujú.

Všetkých obyvateľov prosím: Dodržiavajme ochranné opatrenia (rúško-dezinfekcia rúk-odstupy), aby sme sa navzájom nenakazili.

Zdravotníkom, vojakom, policajtom, starostom a dobrovoľníkm, ktorí nebudú cez víkend v službe, umožnime domáci relax a oddych v prírode.  Ešte ich totiž budeme potrebovať .

 

P.S.: Čísla použité v tomto blogu vychádzajú z mediálnych výpovedí našich politikov.  Autorka nemala prístup k žiadnej odbornej analýze, čiže ide o kvalifikované odhady.

Profesorka na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, zaoberá sa etikou a bioetikou.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Slovensko bude prvou krajinou, ktorá očipuje svojich obyvateľov

Slovensko bude prvou krajinou, ktorá očipuje svojich obyvateľov

Odmalička ma priťahovali technológie. Žiaľ, prvý počítač som dostal, až keď som mal pätnásť. Do týždňa som ho rozobral na jednotlivé komponenty, pretože som chcel zistiť, ako to vyzerá vo vnútri. Aj som ho úspešne zložil, dokonca som ušetril nejaké súčiastky. Pred nedávnom sa na sociálnej sieti objavila správa, že sa Slovenský premiér rozhodol začipovať všetkých ľudí v krajine. Má to byť pilotný projekt, ktorý, ak sa osvedčí, prebehne na celom svete.

Blog
Kresťanskí muži

Kresťanskí muži

Aké povahové črty má mať katolícky muž dnes? Slušný, ohľaduplný a empatický, alebo rázny, pravdivý a silný? Skôr ako poviete, že sa tieto vlastnosti nevylučujú, položte si otázku. Nerozdeľujeme to my na buď alebo?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.