Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. október 2020

Ako chcem prežiť distančné vzdelávanie

Zostávame doma. Už po druhýkrát prechádzame na našej strednej škole na dištančné vzdelávanie. Nemám rád dištančné vzdelávanie. A nemám rád túto koronovú dobu. Mám pocit, akoby to vôbec nebola iba respiračná choroba, ale akoby to bola choroba, ktorá postihuje náš rozum a vnuká nám hnev a nervozitu. Ešte aj ten dážď tomu nepomáha.
Ako chcem prežiť distančné vzdelávanie

Zostávame doma. Už po druhýkrát prechádzame na našej strednej škole, vlastne v celej republike na dištančné vzdelávanie. Nemám rád dištančné vzdelávanie. A nemám rád túto koronovú dobu. Mám pocit, akoby to vôbec nebola iba respiračná choroba, ale akoby to bola choroba, ktorá postihuje náš rozum a vnuká nám hnev a nervozitu. Ešte aj ten dážď tomu nepomáha.

Všetko je zlé. Vláda je zlá, lebo vraj robí zlé opatrenia. Každý je expert na šírenie vírusov, na ekonomiku, na eurofondy. Všetci sme majstri sveta. Vševediace mozgy. Nedáme zo seba robiť otrokov. Rúška nepomáhajú, iba z nás robia ovce, otrokov... Asi som rezignoval, alebo čo, ale smejem sa na tom všetkom. Prepáčte. Nechcem to zľahčovať. Viem, že je to pre niekoho veľmi ťažká doba. Viem, neviem si predstaviť aké to majú niektorí ľudia ťažké. Nie som v ich koži. Je mi to ľúto.

Asi je to vplyv kníh, ktoré som prečítal v tieto dni. Sú to knihy Tvorba úspešného zarábajúceho blogu, 13 postojov, Svätec, ktorý čítal v dušiach (o Jánovi Mária Vianneym) a Nevyžádané rady mládeži, ktoré ma nakopávajú na to aby som nebol len frfloš a sťažovateľ, ako mnohí z ľudí na Slovensku v tieto dni. Áno je to ťažké. Áno, mnohé veci nefungujú tak ako by mali. Áno je to zlé.

No a čo? No a čo? Takto pred rokom a roky pred tým sme sa mali veľmi dobre. Ja som z generácie, ktorá nezažila vojnu. Dokonca som sa vyhol aj povinnej vojenskej službe. Áno, zaslúžim si za to hejt. Aj tak si stojím za tým, že sme sa mali dobre. Mali sme sa a stále sa máme nadštandardne dobre. Nič nám nechýba. Všetko máme. A to všetko, tá mamona nám poriadne prerástla cez hlavu. Už sme nevedeli čo od dobroty a riešili sme samé hlúposti. Deti, mladí, starí, najstarší. Súhlasím s tým, čo spieva jedna slovenská kapela – Mladým chýba vojna. Chýbala nám, tak jedna prišla a obraz toho ako sa v nej správame nie je veľmi pekný. Naše charaktery sa prejavujú naplno.

Aké je to smutné. Keď som povedal mojej manželke, že chcem napísať blog, tak sa ma opýtala, že o čom a ja som jej povedal, že o korone. „Nebolo o nej už napísané všetko?“ Asi bolo. Asi toto, čo píšem nie je ani tak o korone, ako o tom, akí sme my ľudia a aké je dôležité naše nastavenie mysle. Aký je náš mindset. Či sme nastavení na to, že ideme všetko hejtovať a na všetko nadávať, alebo sa s tým popasujeme. Nájdeme nové možnosti, nový uhol pohľadu. Či ja sám idem nadávať aké je dištančné vzdelávanie zlé a ako to nefunguje, alebo urobím všetko pre to, v rámci možností, aby som zostal v kontakte so žiakmi a ak sa to bude dať tak ich aj niečo naučím.

V Písme sa píše o chlapíkovi, ktorý bol 38 rokov ochrnutý a keď sa ho Ježiš opýtal, či chce byť zdravý, odpovedal: „Pane, nemám nikoho, kto by ma odniesol do rybníka, keď sa zvíri voda. Kým sa tam sám dostanem, iný ma predíde.“ Uzdravený totiž mohol byť iba prvý človek, ktorý vojde do rybníka. Ochrnutý  sa zmieril so svojim životom a stavom a snáď už ani nechcel byť uzdravený. Ono je niekedy príjemné, keď nás iný ľutujú a vravia nám aký sme chudáčikovia. Dnes som zadával témy, ktoré majú žiaci fotiť a je tam umelecký portrét. Za normálnych okolností by ho fotili v ateliéri v škole. Teraz si s tým musia poradiť doma a hneď sa ozvala jedna žiačka že „Veď ale to sa nedá.“ Tak som jej odpísal, aby nehľadala dôvody pre ktoré sa to nedá, ale spôsoby ako sa to dá.

Veľmi sa mi páči to, ako sa príležitosti chytil jeden náš rodinný priateľ, ktorý mal slušne rozbehnuté podnikanie s pódiovou ozvučovacou  a svetelnou technikou, ktorému sa počas prvej vlny zrušili všetky akcie, ktoré mal. Zo dňa na deň nemal čo dať do úst. Mohol sa utápať v depkách a celé dni preplakať v nadávkach na politikov, ale on hľadal možnosti a založil nové podnikanie, ktoré sa dá robiť aj počas výraznejších obmedzení v koncertnej a eventovej sfére. Veľmi dúfam, že sa mu v tomto novom podnikaní darí a bude dariť. Je pre mňa veľkým vzorom a veľmi mu fandím.

Ako píšem na začiatku, dnes začínam s dištančným vzdelávaním. Prvá hodina náboženskej výchovy na tému trojrozmernosť človeka. Beriem si ju k srdcu a idem si spraviť plán ako prežiť tieto dni na ploche 64 metrov štvorcových, tak aby som zostal zdravý. Telesná stránka človeka bude potrebovať jesť a cvičiť, behať, prípadne iná aktivita, napríklad upratovanie. Duševná stránka bude potrebovať dobrú hudbu a dobrú knihu a duchovná stránka modlitbu a častejšiu účasť na online omšiach. A aby som nezabudol. Budem sa ako slniečkár usmievať na moju milovanú manželku a naše deti, pretože ich milujem a chcem s nimi prežiť krásny život. Či už tu korona bude, alebo nebude.

Inzercia

Som manžel, otec troch detí a učiteľ na strednej umeleckej škole, kde vyučujem predmety späté s fotografiou a náboženskú výchovu. Milujem Boha, moju manželku a naše deti. Veľmi rád fotím svadby (tomasgolha.sk) a veľa čítam (na IG ako čítajúci ocko).

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
O umytých oknách

O umytých oknách

Mám veľmi rád takú prácu, kde vidno výsledok. Prehadzovanie kopy piesku lopatou, pílenie dreva, kálanie dreva, zbíjanie vyvýšených záhonov, umývanie okien. Umývanie okien je pre mňa ešte akoby o niečo viac. Je to činnosť, ktorá je prepojená s duchovnom, podľa mňa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.