Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. september 2020

Vítam v emokracii alebo ako hľadať svoj tábor. blog

Prekvapujúco silná emotívna polemika okolo návrhu zákona Záborskej a spôsob jej komunikácie médiami nás tlačí do emokracie.
Vítam v emokracii alebo ako hľadať svoj tábor. blog

Tento neologizmus sa objavuje v európskych médiách asi tak posledných desať rokov. Čo je to? Emokracia je sklon reagovať na city širokej verejnosti prostredníctvom médií za účelom ovplyvniť politické rozhodnutia skôr, než uprednostniť demokratickú argumentovanú diskusiu. A to nielen pozitívnych emócií, ale tých silne negatívnych.

Ide o článok Evy Čobejovej: Jana Bittó Cigániková Radšej ju sledovať, ako ňou pohŕdať, týkajúci sa polemiky v súvislosti s druhým čítaním návrhu zákona o pomoci tehotným ženám.

Údajný mediálny prielom Jany Bittó Cigánikovej, ktorý mal zrúcať pozície Anny Záborskej, bol mimoriadny.

Porovnávaním dvoch spomínaných tlačoviek, kde obe protagonistky a ich sprievod  boli väčšinou zarúškované, Eva Čobejová zistila svojím prenikavým zrakom, že Záborská a jej tím boli frustrovaní, neusmievali sa, skláňali hlavy a naopak Bittó Ciganiková  a spol. sa víťazne usmievali. Nevšimol som si, že by mali priehľadné rúška, ale možno sú novinári, čo vidia aj za oponu. Keď už sa uchyľujeme k fyzickým hodnoteniam, známym ako „ body language“, dovoľujem si pripomenúť, že ľudia vysokej postavy, ktorí sa celý život väčšinou k niekomu skláňajú, tá sklonená hlava sa im akosi zafixuje.

Aby predsa len čitateľ nebol pripravený o neodolateľný úsmev Cigánikovej, išlo sa do archívu vyhľadať čo najtriumfálnejšiu fotografiu, ktorá pochádza z NR SR z februára 2019. A to paradoxné foto, keď pri hlasovaní o ústavných sudcoch sa pani poslankyňa ako jediná pomýlila v hlasovaní. Načo Miroslav Beblavý prehlásil, že ak niekto nie je schopný takého jednoduchého úkonu, mal by vrátiť plat....

Neviem, čo viedlo Evu Čobejovú k záveru, že hlasy, ktoré budú proti návrhu pani Záborskej treba pripisovať len výnimočnej práci pani Cigánikovej. Klub OĽANO ani v prvom čítaní nehlasoval za návrh kompletne. Podobne ako Sme rodina a Za ľudí. A to nehovorím o SaS. Takáto interpretácia svedčí o veľmi aproximatívnom  prezentovaní faktov alebo nasilu zhodnocuje prácu jedného voči druhému. Je naozaj potrebné nafúknuť zásluhy, ktoré vôbec nie sú potvrdené a sú skôr v štýle pokerového nadsadenia? Sú to techniky ako napríklad posadiť osobu s nápisom na tričku oproti kamere, aby agitácia pokračovala aj keď má slovo protivník.

Čo sa týka generačnej výmeny, je nepochybné, že pro-life tábor potrebuje mladé ženy a mladých mužov, aby prebrali štafetový kolík za život. Ako pani redaktorka uznala vo svojom článku, prítomnosť nových tvári na tlačovej konferencii je prísľubom do budúcnosti. Je však škoda, že značná časť kresťanského politického spektra, toho spektra čo sa nedostalo do parlamentu, ale aj toho čo sa o parlament neuchádzalo, no však neváha pri každej príležitosti dávať autoritatívne lekcie alebo kritiky s nezvyčajnou energiou, teraz v tejto veľmi závažnej situácii mlčí.

Argumenty pani Cigánikovej a aj iných politikov, že na Slovensku sa ľudia bijú počas Covidovej pandémie o ekonomické prežitie, zamestnanie a platy, je v tomto kontexte nemiestne. Tieto problémy sú otázkou pre pána Sulíka a jeho rezort. Ženy sú a budú tehotné aj počas pandémii a potrebujú pomoc ešte naliehavejšie, aby si udržali nádej na dobré ukončenie tehotenstva a plnohodnotné materstvo.

Inzercia

Tridsaťročná anamnéza a pokusy zmeniť situáciu okolo potratov na Slovensku cestou radikálnych návrhov sa jasne ukázala neplodnou. A preto aj malé víťazstvá majú svoju hodnotu a menia dynamiku. Keď je ľad na nule stačí dva alebo tri stupne tepla a začne sa roztápať. Ironizovať o čajových víťazstvách mi pripadá na stránkach tohto portálu nevhodné.

Je dôležité byť si vedomý existencie trvalého pro-potratového tlaku, ktorý môže byť ilustrovaný posledným doplnkom francúzskeho zákona o potratoch z lekárskej indikácie. Novela zákona bola odhlasovaná francúzskym parlamentom v noci z piatku na sobotu 1. augusta 2020 o pol tretej ráno, keď bola v parlamente prítomná len minimálne potrebná časť poslancov. Pozmeňovací návrh podaný na poslednú chvíľu, umožňuje potrat až do posledného dňa tehotenstva z dôvodu „psycho-sociálnej“ núdze matky ...!

Aj keď zákon musí ešte prejsť senátom, vízia je hrozivá.

Pani Čobejová vo vstupnom rozhovore do Postoja s Jaroslavom Daniškom vyhlásila, že má pocit, že začína odznovu. Média sú táborové, a ako prehlásila, napriek 30 ročnej praxi vo veľmi širokom názorovom spektre svojich zamestnávateľov s tým nemala problémy. Po prečítaní jej posledného článku som mal zvláštny pocit, či patrím do toho jej tábora a ona či patrí do môjho. Tábora, ktorý ako som si myslel, predstavuje Postoj.sk. Pre informáciu okrem Postoja čítam denne aj .týždeň, SME a denník N.

Žijem v západnej Európe 36 rokov a vidím aké je dôležité byť nielen pravdivo a faktograficky informovaný, ale aj byť si istý, že novinárska interpretácia faktov je v správnom duchu. Práve duel predvádzaný debate o tomto zákone, medzi týmito dvomi protagonistkami, ponúkol mimoriadnu príležitosť na lekciu o kritickej analýze konkrétnej situácie, jej konštrukcie v médiách a samozrejme vplyvu na utorkové hlasovanie v slovenskom parlamente.

A čo sa týka frustrácie, o tom budeme hovoriť až po hlasovaní.

Pochádzam z rodiny slovenského katolíckeho disidenta, som lekár, dermatológ v súkromnej praxi, aktuálne na polovičnom dôchodku. Dlhé roky pracujem aj ako konsultant vo farmaceutickom priemysle. Moja manželka je Francúzka, máme 3 deti a žijem v Dijone vo Francii už 35 rokov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Bielorusko – Lukašenko a Putin proti demokracii a Cirkvi

Bielorusko – Lukašenko a Putin proti demokracii a Cirkvi

Niektorí slovenskí kresťania, podobne ako ruská propaganda a niektoré špeciálne weby, šíria názory, že Rusko je záchranou našej kresťanskej kultúry a svetlým protikladom skazeného Západu. Každú kritiku Putinovho Ruska odmietajú ako nepriateľský výplod mainsteamových médií. Opak však dokazujú aktuálne udalosti v Bielorusku, porovnanie Putina a Lukašenka, aj ich skutky, ktoré sú v rozpore nielen s demokraciou, ale aj s názormi a postojmi Katolíckej cirkvi.