Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. september 2020

Na stretnutí IVPR sa stretli dva svety

Nový riaditeľ Inštitútu pre výskum práce a rodiny zorganizoval 17.9. Stretnutie s občianskou a odbornou verejnosťou. Pracovníci inštitútu hovorili o skúmaní problematických fenoménov, my pro-rodinní aktivisti o potrebe podpory rodiny.
Na stretnutí IVPR sa stretli dva svety

Pripravil som si príhovor (viď nižšie), nezostal naň však čas a tak som ho skrátil a riaditeľovi IVPR som odovzdal text Výzvy vláde, v ktorom 12 organizácií žiadalo o realizáciu rodinnej politiky. Som veľmi rád, že viaceré nami požadované politiky sú už dnes realitou, ďalšie (najmä hodnotové-kampaňové, ktoré sú najpotrebnejšie) je potrebné čím skôr začať realizovať. 

Na stretnutí sme sa navzájom predstavili a pracovníci IVPR hovorili o tom, akým témam sa venujú. Bolo tam bezdomovectvo, práca, bezpečnosť pri práci, problematika marginalizovaných rómskych komunít, násilie na ženách, chudoba, násilie na deťoch apod. Na druhej strane ako pro-rodinní aktivisti sme hovorili a apelovali na potrebu podpory rodiny a realizáciu rodinnej politiky. Som rád, že sa na podporu týchto vecí ozvali aj niektorí z mimo nášho sektora a požadovali aplikovaný výskum aj v oblasti klasickej rodiny, nielen pri problematických oblastiach.

Pri prezentáciách niektorých činností inštitútu som sa spýtal, ako spolupracujú jeho pracovníci s konzervatívnymi mimovládkami - napr. linku pomoci týraným ženám mala už dávno pred štátnou inštitúciou organizácia Áno pre život. Ako som predpokladal, odpoveďou bolo, že Áno pre život je evidované ako jedna z pomáhajúcich organizácií týraným ženám (to, že je tá telefonická linka zbytočnou duplicitou (so 6 psychologičkami a 1 sociálnou pracovníčkou), ergo mrhaním peňazí, sa už neriešilo (ja to dlho chápem tak, že APŽ a iné konzervatívne organizácie jednoducho nemajú správny "ideologický profil"; uvidíme ako to bude pod vedením p. Jocha)). 

Patrik Daniška sa spýtal, či pri výskumoch zisťujú pracovníci IVPR to, ako vplýva na mieru daného negatívneho sociálneho fenoménu typ rodiny, v ktorej sa deje. Pretože z amerických výskumov vychádza, že sa takéto javy dejú v menšej miere v stabilných rodinách uzavretých manželstvom. Odpoveďou bolo, že nie, neskúmajú tento parameter, vraj v dostupných dátach nie je k dispozícii a že vplyv má kvalita vzťahu, nie forma (nuž, zdá sa, že aj u niektorých výskumníkov je naďalej ideologické presvedčenie viac ako čísla).

Pán Joch spomenul, že plánovali zorganizovať viaceré tematicky zaujímavé konferencie (o demografii, o daňových nástrojoch pomoci rodine, o rodinných podnikoch), avšak pandémia značne zmenila všetky plány. V diskusii sa hovorilo aj o potrebe nájomných bytov (napr. povinne vyčlenených v každom developerskom projekte), o flexibilných pracovných úväzkoch (pozn. - 24.9. bola konferencia TFTU, kde padla aj informácia, že v Holandsku pracuje na plný pracovný úväzok len 30% žien, u nás sme na chvoste zosúlaďovania rodinného a pracovného života), o tom, že mladí v Nemecku sa berú, lebo je to výhodnejšie, o fertility gap (ľudia si želajú mať o 1 dieťa viac, ale z rôznych obáv ho nemajú), o rodine ako jednom daňovom subjekte (príjem sa prepočíta na počet členov rodiny a zníži sa tým daňová povinnosť), rodinných dôchodkoch či otcovskom voľne pri narodení dieťaťa a progresívnych daňových bonusoch (čím viac detí, tým väčší daňový bonus). 

Napriek určitým rozpakom som rád, že p. Joch plánuje v stretnutiach pokračovať aj v budúcnosti. A verím, že budeme môcť spoločnými silami pohnúť vpred rodinnú politiku na Slovensku. 

T. Kováčik

 

Inzercia

Vážení prítomní, 
ďakujem za možnosť prehovoriť na stretnutí Inštitútu pre výskum práce a rodiny s občianskou a odbornou verejnosťou, z ktorého konania sa teším, hoci mi je ľúto, že sa takéto stretnutia nediali pravidelne doteraz. 

Dovoľte mi na úvod povedať, že rodiná a sociálna politika sa často miešajú do jedného vreca. A je to veľký problém. A chyba. 
Rodinná politika totiž sociálnym problémom predchádza, pretože sa zameriava na predchádzanie rozpadu rodín a tým predchádza aj sociálnym problémom ako je napríklad chudoba matiek-samoživiteliek. Na riešenie sociálnych problémov sa zameriava sociálna politika, ľudí zachytáva a pomáha im sociálny systém. Ako to už býva, aj v tomto prípade je prevencia lacnejšia ako riešenie sociálnych problémov, len s ňou musíme niekedy aj začať. Ak budeme robiť dobrú rodinnú politiku, predchádzame tým negatívnym spoločenským javom v budúcnosti. 

Ak sa rodinná politika nerealizuje a mediálne prostredie je zamerané na sledovanosť za každú cenu (ako je tomu dnes), stávaju sa v spoločnosti normálnymi nenormálne vzorce správania - promiskuita (u mladých ľudí ako aj v rodinách), nevera, rozvody, miešanie rodín, alkoholizmus, pôžitkárstvo, sebeckosť atď…, ktoré na konci dňa vedú k negatívnym dopadom na samotných členov rodín. 

Ak chceme predchádzať vyššie uvedeným problémom, musíme si zadefinovať, čo je náš IDEÁL. A ním je úplná stabilná harmonická prirodzená rodina s otcom, mamou a deťmi, ktorá je najlepším miestom pre prijatie a výchovu detí ako aj pre manželov samotných. Takáto rodina má najlepšie výsledky pri predchádzani negatívnym sociálnym javom ako konzumácia drog mládežou, alkoholizmus, násilie, sexuálne násilie, chudoba …). Ak túto problematiku úplne spragmatizujeme a odľudštíme, štatisticky prináša spoločnosti najlepších daňových poplatníkov. 
Čiže na jednej strane zo sociálneho systému najmenej čerpá a na druhej strane doň dostatočne prispieva. 

Následne sa od tohto ideálu môžeme odraziť k realizácii konkrétnych rodinných politík. 
Tie ako prorodinné organizácie žiadame dlhodobo, napríklad ako 12 organizácií pred viac ako 2 rokmi sme žiadali vo VÝZVE VLÁDE v troch oblastiach:
— inštitucionálnej,
— hodnotovej,
— finančnej/praktickej.

Osobne som veľmi rád, že sa podstatnú časť tzv. finančných / praktických opatrení z tejto výzvy vláde už podarilo naplniť: 
- zvýšený daňový bonus
- zvýšený rodičovský príspevok
- hovorí sa o zavedení 0-tého dôchodkového piliera – prspievaní pracujúcich detí na dôchodok rodičov
- mladomanželské pôžičky.

Avšak som presvedčený, že kľúčovou je tzv. hodnotová rodinná politika, a tá by mala byť realizovaná pravidelnými dlhodobými aj krátkodobými kampaňami zameranými na vytváranie pozitívneho vzťahu k rodine, deťom, manželstvu a propagovanie pomoci zameranej na predchádzanie rozpadu rodín.
Kľúčový je mindset, ktorý ľudia dnes majú a tak, ako si štát želá, aby sa ľudia nejako správali v oblasti ekologickej, môže a musí pracovať aj na svojej sebazáchovnosti formovaním vzťahu ľudí k rodine.

Postupne ma skvelí ľudia (rodina, Bubák, Kuffa atď.) priviedli k rozhodnutiu pomáhať iným, čo najviac to ide, snažiť sa meniť veci k lepšiemu, bojovať za dobro. Bývalý hovorca a člen realizačného tímu Národného pochodu za život, Referenda o ochrane rodiny, predseda Asociácie za život a rodinu (zazivotarodinu.sk), občiansky aktivista

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.