Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. júl 2020

V láske sa nemáme čoho báť

Po sérii nedeľných čítaní, v ktorých Pavol poslucháčov uisťoval o tom, že si ich Boh všíma a neopúšťa ani v utrpení, sa dostávame k známym hymnicky štylizovaným riadkom.
V láske sa nemáme čoho báť

Bratia, kto nás odlúči od Kristovej lásky? Azda súženie, úzkosť alebo prenasledovanie, hlad alebo nahota, nebezpečenstvo alebo meč? Ale v tomto všetkom slávne víťazíme skrze toho, ktorý nás miluje. A som si istý, že ani smrť, ani život, ani anjeli, ani kniežatstvá, ani prítomnosť, ani budúcnosť, ani mocnosti, ani výška, ani hĺbka, ani nijaké iné stvorenie nás nebude môcť odlúčiť od Božej lásky, ktorá je v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi. (Rim 8, 35. 37-39) Zdieľať

Apoštol nimi vrcholí tému, ktorú rozoberal doteraz. Na zreteli má pritom obyčajného kresťana žijúceho počas vrcholnej antiky. Jeho poslucháč bol zároveň obyvateľom rozsiahleho rímskeho impéria. Život v ňom dával nielen širší rozhľad na svet, ale zároveň človeku mohol prinášať aj pocit vlastnej malosti a bezvýznamnosti. Veď kto bol on – bežný človek z nižšej alebo najnižšej spoločenskej triedy – oproti cisárom, armádam pozostávajúcim z tisícok vojakov, bohom, šíremu moru, vysokým štítom, nekonečným vzdialenostiam atď. Ak by aj uprostred toho všetkého zahynul, bolo pravdepodobné, že si to nikto nevšimne. No Pavol túto neútešnú predstavu o realite podkopáva. Adresáta listu chce presvedčiť, že predsa je niekto komu na všetkých kresťanoch záleží. A nejde pritom o hocikoho. Je ním samotný Pán.

Čitateľ listu je preto uisťovaný, že keby sa aj ocitol v takto biednom položení, Kristus na neho nezabúda. Zdieľať

A tak v pôsobivom slede slov básnicky vymenúva, čoho všetkého by sa mohol staroveký (a v niektorých prípadoch aj súčasný) človek báť. V prvej polovici sa zameriava na hrozby, ktoré doliehajú na telo človeka. Buď fyzicky alebo psychicky. Tak kvôli násiliu ako aj pre ekonomickú situáciu. Čitateľ listu je preto uisťovaný, že keby sa aj ocitol v takto biednom položení, Kristus na neho nezabúda. On sa totiž nespráva ako veľa mocných ľudí, ktorí keď vidia úbožiaka tak ho odkopnú a nechcú s nim mať nič spoločné. Ježiš sa nás všetkých chce ujať a nevadí mu ak si od nás zašpiní ruky. Robí tak napriek tomu, že on je v skutočnosti mocnejší ako všetci ľudia.

Pavol nám takto potvrdzuje, že ten kto verí Kristovi, istotne skončí na strane víťazov. Zdieľať

A práve moc je témou druhého zoznamu, ktorý nám v čítaní Pavol ponúka. Všetci ľudia totiž vedia, že existujú veci, nad ktorými ani najmocnejší ľudia na svete moc nemajú. Apoštol v kontexte myslenia vtedajšej doby poukazuje na tajomstvo života a smrti, apokalyptické duchovné mocnosti, dimenzie času a priestoru a na prírodu vôbec. Každý vtedy aj dnes predsa vedel, že ani najvplyvnejší človek nežil naveky, nerozkazoval nebu a moru a ako každý, či sa mu to páčilo alebo nie, sa musel podriadiť fyzikálnym zákonom. Avšak pre veriaceho ani spomenuté veci nie sú na vrchole moci. Ako zapálene potvrdzuje aj autor listu, Boh, v ktorého kresťania veria, je nad všetkým. Nijaká možná vec nedokáže pretrhnúť puto lásky medzi hriešnikom a tým, kto za neho zomrel. Pavol nám takto potvrdzuje, že ten kto verí Kristovi, istotne skončí na strane víťazov.

Ak je putom jeho láska k nám, neexistuje predsa len niečo, čo  nás odlúčiť od Krista dokáže? Zdieľať

Nič nás teda nedokáže odlúčiť od Ježiša. Puto je totiž vytvorené z jeho lásky. Niekto by však mohol zapochybovať. Naozaj? Ak je putom jeho láska k nám, neexistuje predsa len niečo, čo  nás odlúčiť od Krista dokáže? Nie je to jediné my sami?

Lukáš Durkaj

Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.

Foto: wikimedia

Inzercia

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Odporúčame

Blog
O Božom štáte

O Božom štáte

Cirkev je často obviňovaná z toho, že svetu vnucuje svoje postoje a neadekvátnym spôsobom vstupuje do jeho diania. Čo však naznačuje jej náuka a dejiny? Je Cirkev skutočne tou mocenskou mašinériou, za akú ju považuje svet, alebo je znakom a nástrojom Pravdy, Dobra a jednoty celého ľudstva?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.