Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. júl 2020

Negatívna skúsenosť pri sviatosti zmierenia. Čo s tým?

Moja skúsenosť
Negatívna skúsenosť pri sviatosti zmierenia. Čo s tým?

Keď som bola mladšia, často som počúvala od mojich rovesníkov, starších alebo aj mladších študentov, že už nechodia na sv. spoveď lebo po nich kňaz kričal alebo že radšej isté hriechy nehovoria. Vždy som sa nad tým zamýšľala a pýtala som sa samej seba, či je to vôbec možné. Aký musí byť dôvod, že kňaz po penitentovi vlastne kričí?

Osobne som s ničím takým predtým nemala skúsenosť. Keď som sa s niečím takým stretla, strelnou myšlienkou som sa pomodlila a snažila som sa povzbudiť, aby ten dotyčný išiel k niekomu inému. Nevedela som, čo ten človek mohol prežívať a vlastne ani ako správne na to reagovať.

Roky plynuli a približne pred tromi rokmi som sa prvýkrát stretla s tým, že kňaz na mňa zvýšil hlas. Nevenovala som tomu až takú pozornosť lebo som mala svojho spovedníka, ktorý mi zakaždým ukazoval Božiu lásku a milosrdenstvo. No presne pred rokom, počas dovolenky môjho spovedníka, som zažila sv. zmierenia, ktorá bola taká ťažká, že odvtedy sa bojím pristúpiť k sviatosti zmierenia. Alebo lepšie povedané, bojím sa pomenovať svoje hriechy, pretože ma niekto pre ne vykričal a vynadal alebo mi povedal... A zakaždým, keď sa mi to stane, môj strach vyznať hriechy narastá.


Čo s tým? Ako s tým bojovať? Teraz nesiahnem po odbornej literatúre, ktorá možno niečo takéto rieši. Chcem sa podeliť o môj pohľad a o to, ako s tým bojujem ja. Čo pomáha mne.

  1. Modliť sa za spovedníka – modliť sa pred sviatosťou zmierenia a po sviatosti zmierenia za kňaza. Modlitba je veľmi dôležitý prostriedok. Aj kňaz potrebuje našu modlitbu.
  2. Modliť sa za kňaza, ktorý mi ublížil – od vtedy, ako som mala takú veľkú negatívnu skúsenosť, si vždy spomeniem na toho kňaza a modlím sa za neho, a aby neublížil už nikomu inému tak, ako ublížil vtedy mne. V mojom zozname sú teraz traja, tak sa modlím za všetkých troch.
  3. Modliť sa za seba samého – toto je veľmi dôležité. Modliť sa, aby som dokázala odpustiť kňazovi, ktorý mi ublížil. Aby som nezavrela srdce pred milosrdenstvom.
  4. Pán Boh je vždy milosrdným Otcom – po takejto skúsenosti, čo má byť skôr skúsenosťou milosrdenstva, kedy otec prijíma do svojho náručia svojho márnotratného syna alebo dcéru, je potrebné uvedomiť si, že Pán Boh ma prijíma do svojho náručia a objíma aj tak, hoci niekto po mne kričal, vynadal mi a pod. Ak pristupujem s úprimným srdcom a ľútosťou, Pán Boh to vidí a teší sa. Nevyčíta nám a nepripomína hriechy, ktoré ľutujeme. Práve naopak ich zakrýva milosrdenstvom.
  5. Vyhradiť si viacej času pred sviatosťou zmierenia – každý potrebuje iný čas na prípravu pred sviatosťou zmierenia. Niekto potrebuje viac, niekto menej. Ja potrebujem viacej ale od minulého roku potrebujem omnoho viacej. V čom to spočíva? V strachu vyznať hriechy. Keď si robím spytovanie svedomia, tak stále chcem „pozlátkovať“ hriechy a bojujem s tým, či ich napíšem na papierik lebo sa bojím, že ma zasa niekto pre ne vykričí. V mojom prípade pri všetkých troch razom som prišla s jedným hriechom, za ktorý som bola vykričaná a  pri tom hriechu už teraz veľmi bojujem, či ho poviem alebo nie. Tu sa už musím veľmi veľa modliť za pokoru, aby som ho vyznala a ľutovala. Možno to budeš potrebovať aj ty. Nájdi si čas. Stojí to za to :).
  6. Pýtať sa Pána Boha, čo mi chcel povedať – každá skúsenosť, aj tá negatívna môže mať nejaký význam v našom živote. Môže nás posunúť, môže nám pomôcť lepšie chápať druhých. Ja sa často pýtam, čo mi Pán Boh takýmito skúsenosťami chcel povedať. Čo ma chcel naučiť? Je lepšie pýtať sa a hľadať nejaký význam ako sa uzavrieť sám do seba. Ja som sa naučila väčšej úprimnosti, pokore a viac viem pochopiť druhých, keď mi o tejto skúsenosti rozprávajú.
  7. Stály spovedník – z osobnej skúsenosti môžem povedať, že mať stáleho spovedníka je obrovský dar. Ja mám toho najlepšieho na svete, za ktorého som Pánu Bohu veľmi vďačná. Ak nemáš stáleho spovedníka, modli sa za neho. Možno je ti nepríjemné, že bude o tebe vedieť viac ale to zároveň aj znamená, že budeš napredovať v duchovnom živote stále viac a viac.
  8. Nehovor zle o kňazoch - kňaz je veľkým darom. Za kňaza sa modlí. O kňazovi sa zle nehovorí. To nás učili doma. Radšej ako povedať niečo zlé na verejnosti o kňazovi, je lepšie sa zaňho / za nich pomodliť. Aj kňaz je len človek :). Ani my nie sme každý deň láskaví ako med :).

To je mojich pár bodov, ktoré som si spísala. Ak si mal/mala negatívnu skúsenosť, nenechaj sa odradiť. Nedovoľ, aby sa strach, znechutenie, sklamanie stali prekážkou pred takou úžasnou sviatosťou, akou je sviatosť zmierenia. Miesto plné milosrdenstva, lásky a odpustenia.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Pre srdce je A lepšie ako B

Pre srdce je A lepšie ako B

Rok 2020 začal na A. Najprv Absencia, potom Abdikácia, neskôr Arytmia a Ablácia. Arytmia sa vyskytuje v modernej hudbe, ablácia je podľa internetu „povrchové roztápanie snehu“. Mne sa prihodila v lete.