Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. júl 2020

Prestaňme pri potratoch zavádzať

Som jedným z predkladateľov zákona o ochrane života, ktorý nezakazuje a nemoralizuje, ale ponúka riešenia. Jeho cieľom je, aby nenarodené deti nezomierali, ale aby sa narodili a žili dôstojným životom. (nasledujúci text som predniesol 10.7. 2020 v Národnej rade SR v rámci vystúpenia k rozprave o tomto zákone)
Prestaňme pri potratoch zavádzať

Vďaka rovnomennému románu G. Orwella je rok 1984 jedným z najznámejších rokov dvadsiateho storočia. Ja by som však dnes chcel upriamiť pozornosť na rok 1986.

Z globálneho hľadiska je najznámejší azda černobyľskou haváriou, ktorá sa odohrala 26. apríla. Pre našu rodinu to malo aj veľmi osobný rozmer. Naša mamina bola v tom čase v treťom mesiaci tehotenstva s našou najmladšou sestrou. Hoci komunisti zatajovali informácie a tým vážne ohrozovali naše životy, predsa sme niečo vedeli. A to vzbudzovalo aj obavy našej tehotnej maminy.

Sestra sa narodila 16. novembra úplne zdravá. Dnes je sama matkou troch detí a teda aj troch vnúčat pre našich rodičov.

V roku 1986 sa však udiala ešte jedna katastrofa. 10 dní pred narodením našej najmladšej sestry, 6.novembra 1986, prijal komunistický parlament hanebný a extrémistický zákon, ktorý zapríčinil smrť a vážne poškodenie zdravia neporovnateľne väčšieho množstva ľudských životov ako černobyľská havária. Zákon o tzv. umelom prerušení tehotenstva. Hovoríme o státisícoch zmarených ľudských životov. Pretože potrat je nenávratné prerušenie, čiže ukončenie ľudského života.

Odvtedy prešlo 34 rokov. Veda výrazne pokročila. Jadrová energetika, ale aj pôrodníctvo, sú dnes niekde úplne inde než v roku 1986.

A ako odvtedy pokročila legislatíva? Prišiel rok 1989, zánik komunistickej totality, potom rok 1993, vznik samostatnej Slovenskej republiky, ale u nás stále platí nemoderný, zaostalý, barbarský komunistický zákon, ktorý umožňuje zabíjať deti na požiadanie.

Ten zákon nevznikol na základe spoločenského konsenzu alebo na základe najmodernejšieho vedeckého výskumu, ale na základe komunistického diktátu a zaostalosti.

Istým skupinkám ľudí to vyhovuje. Preto si zakrývajú oči pred faktom, že tento zákon je zaostalý, nemoderný, barbarský, komunistický.

Argumentujú tzv. slobodou. Slobodu si však nemožno zamieňať so svojvôľou či bezuzdnosťou. Sloboda znamená možnosť vyberať si medzi dobrým a dobrým, nie medzi dobrým a zlým. Možnosť vyberať si zlé, to nie je skutočná sloboda. To je iba – možnosť. Človek má možnosť chcieť a vykonať aj zlé. Ale nie je to jeho sloboda či právo. Je to len možnosť. A vybrať si zlé, je zlá možnosť.

Starý zaostalý komunistický zákon dáva takúto zlú možnosť. Potrat nie je riešenie. Potrat nie je slobodná voľba. Potrat je zlá voľba. Pretože nerešpektuje najzákladnejšie ľudské právo, právo na život.

Naše zákony umožňujú ľuďom konať aj zlé veci. Napríklad fajčiť. Ale odrádzajú ich od toho a obmedzujú ich, aby neškodili druhým. A odrádzajú ich aj dosť drsne. Spomeňte si na drastické obrázky na krabičkách od cigariet. A pritom tu ide o dospelého človeka, ktorý, ak rešpektuje predpisy, poškodzuje len vlastné zdravie. Nikto neakceptuje prípadné protesty typu: „Je to moje telo, môžem si s ním robiť, čo chcem. Zbytočne ma traumatizujete.“

Som nefajčiar, ale z času na čas sa ocitnem v prítomnosti fajčiara. U jedného z nich som narazil na krabičku s obrázkom poškodeného dieťatka a s nápisom: „Fajčenie môže poškodiť vaše nenarodené dieťa“. Je to drsné, ale je to úplná pravda. Prečo si teda zatvárame oči pred skutočnosťou, že potrat nielenže „môže poškodiť vaše nenarodené dieťa“, ale potrat vaše dieťa na 100% zabije!? Potrat má neporovnateľne vážnejšie dôsledky ako fajčenie.

Potrat je zlý. Dobré je, ak sa ľudský život chráni a dieťatko sa narodí. A preto je úplne normálne a prirodzené, že chceme ľudí od potratov odrádzať. Aj keď náš právny systém v súčasnosti potrat umožňuje, chceme, aby si ho ľudia rozmysleli, aby mali dostatok informácii o tejto zlej možnosti. Nechceme, aby sa naň nerobili reklamy.

Tento náš zákon nezakazuje ani nemoralizuje. Ale otvorené hovorí: Aj keď máš tú možnosť, nechoď na potrat. Nemusíš. Máš aj iné možnosti. Pomôžeme ti.

Lebo týmto zákonom chceme pomôcť ľuďom, aby dieťa prijali a tešili sa z neho. Preto ponúkame v našom zákone silnú podporu najmä v komplikovaných situáciách.

Inzercia

Je to motivácia a prevencia. A budeme v tom pokračovať. Tak ako je to v Programovom vyhlásení tejto vlády i v koaličnej dohode. Aby si ľudia vybrali život a nie smrť dieťaťa.

A chceme tiež, aby sa o potratoch prestalo zavádzať. Preto chceme o nich oveľa presnejšie štatistické údaje. Už o rok môžeme vedieť, či sú pravdivé srdcervúce príbehy, že za potraty sú zodpovedné len násilie a extrémna chudoba.

Hoci náš zákon potraty priamo nezakazuje, krátko sa vyjadrím aj k zákazu potratov. Niekto totiž môže povedať: Prohibícia nikdy nepomohla, cigarety (alebo alkohol) sa šírili prostredníctvom čierneho trhu.

V prípade fajčenia či alkoholu to azda platí. Ale náš právny systém má mnoho zákazov, najmä vo veciach, ktoré vážne obmedzujú životy iných alebo im vážne ubližujú. Znásilnenie, týranie deti, nehovoriac o zabití, neriešime len prevenciou, ale aj prísnymi zákazmi. Argument, že „tieto veci sa zákazmi nevyriešia“, z úst príčetného človeka asi nevyjde. Tieto hrozné veci sa nevyriešia LEN zákazmi. Ale ich zákaz jasne hovorí o ich vážnej spoločenskej škodlivosti. Hovorí, že tieto veci sú zlé a neprijateľné. A to o potratoch bezpochyby platí. Potrat je zlá vec. A násilne ukončiť život nevinného človeka je spoločensky neprijateľné. Nenarodené dieťa je bezpochyby človek. Ibaže by sme tvrdohlavo zotrvávali na pozíciách komunistickej zaostalosti a bludov z roku 1986.

Niektorí politici a niektoré média opakovane a úmyselne šíria klamstvo:
„To nemáme na Slovensku iné problémy? Prečo sa dokola venujeme len potratom?“

Na Slovensku máme množstvo vážnych problémov. Aj keď ľudia z Afriky, Južnej Ameriky či z mnohých ázijských krajín by sa nás mohli oprávnene opýtať, čo si my predstavujeme pod takým pojmom „vážny problém“.

Ale ukončovanie života nenarodených detí bezpochyby vážnym problémom je. Každý deň zomrie pri potratoch viac ako 15 detičiek. Len za tento týždeň vyše 100. Za mesiac 500, za rok 6000. Toto nie je vážny problém? Podľa mňa áno.

Je vážnym problémom týranie zvierat? Aj na tejto schôdzi budeme rokovať o sprísnení trestov pre tých, ktorí týrajú zvieratá. Ako radi hovoria ochrancovia zvierat: Zviera nie je vec, je to živá bytosť, cítiaca bytosť. Súhlasím s tým a ochranu zvierat podporujem. Nebudem hovoriť hlúpe a falošné argumenty typu: „A to nemáme na Slovensku iné problémy ako nejaké zvieratá?“ A všimol som si, že v tomto prípade to nehovoria ani spomínané média a politici. Tu vidieť ich faloš, neúprimnosť a zlomyseľnosť.

Čo keby som sa postavil pred parlament, podobne ako to urobila jedna naša kolegyňa, ale s plagátom: „Prišli ste o prácu? Nemáte na živobytie? Zverskí politici sa namiesto toho rozhodli riešiť radšej psov a mačky!“ Ale ja to tak neurobím, lebo si myslím, že nás je v parlamente dosť, aby sme sa venovali všetkým možným témam. Aj dôležitej téme ochrane zvierat.

Ak budete takí tolerantní a láskaví, dovoľte nám popri súcite so zvieratami prejaviť súcit aj s nenarodenými deťmi. Azda sa môžem odvážiť zastávať názor, že nielen zviera, ale aj nenarodené dieťa je živá a cítiaca bytosť. A potrat ho bolí a zabíja. Bolí a zabíja. Tisíce detí. A to je teda veľmi vážna vec. Ak sa jej vy nechcete venovať, nech sa páči. My sa budeme.

Potrat je zlý. Mal by byť preto zakázaný. My však neprinášame zákaz. Prinášame pomoc a konkrétne riešenia. Ak vám teda záleží na ľudskom živote aspoň tak ako na zvieracom, podporte tento zákon, ktorý chráni a pomáha.

A my sa budeme môcť venovať množstvu ďalších vecí, ktoré dennodenne riešime. Ak by išlo spomínaným politikom a médiám o pravdu, tak by si ľahko zistili, že ako predseda školského výboru od začiatku volebného obdobia tvrdo makám na podpore vzdelávania, vedy, práce s mládežou a športu, a venujem tomu absolútnu väčšinu času. Len v posledných dňoch som sa stretol s rektormi viacerých univerzít, zástupcami Študentskej rady VŠ, Aliancie stredoškolákov a samozrejme opakovane so zástupcami ministerstva školstva. Ale o tom média neinformujú, radšej podsúvajú klamstvo, že sa venujeme len potratom.

Ako človeku a otcovi štyroch detí mi na životoch detí záleží a vždy bude. Keď dáte svoj hlas tomuto zákonu, bude to hlas za život. Veľmi vás o to prosím. A ďakujem vám.

Odporúčame