Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. júl 2020

Prenasledovaní pre vieru budú mať v EÚ svojho vyslanca

Prenasledovaní pre vieru budú mať v EÚ svojho vyslanca! Európska komisia po ôsmich mesiacoch obnovila mandát Osobitného vyslanca pre slobodu náboženského vyznania alebo viery mimo Európskej únie.
Prenasledovaní pre vieru budú mať v EÚ svojho vyslanca

Európska komisia po ôsmich mesiacoch obnovila mandát Osobitného vyslanca pre slobodu náboženského vyznania alebo viery mimo Európskej únie (FoRB).

Výsledok prišiel po tom, čo desiatky tisíc ľudí v  petícii, ale aj konzervatívni európski politici (zo Slovenska najmä europoslankyňa Miriam Lexmann a náboženskí lídri, žiadali predsedníčku EK, Ursulu von der Leyen, o bezodkladné vymenovanie osobitného vyslanca. 

S dobrou správou sa na Twitteri podelil Margaritis Schinas, grécky podpredseda Európskej komisie, ktorý uviedol, že "nadchádzajúce vymenovanie ukazuje naše odhodlanie zabezpečiť, aby sa na celom svete dodržiavali práva VŠETKÝCH vyznaní a vierovyznaní."

Post osobitného vyslanca na podporu náboženstva alebo viery mimo EÚ vytvoril v roku 2016 bývalý predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v reakcii na genocídu náboženských menšín v Iraku a Sýrii skupinou ISIS. Prvým osobitným vyslancom sa stal Ján Figeľ.

Osobitný vyslanec zohral rozhodujúcu úlohu pri pomoci mnohým prenasledovaným pre vieru. Medzi najznámejšie patrí prípad Asie Bibi - pakistanskej kresťanky a matky 5-tich detí, ktorá bola na základe krivého obvinenia odsúdená na trest smrti.

Inzercia

V novembri 2019 skončil Figeľovi mandát a nová komisia pod vedením von der Leyenovej najprv niekoľko mesiacov nevymenovala žiadneho vyslanca a následne minulý mesiac informovala, že mandát osobitného vyslanca vôbec nebude pokračovať. 

Sme radi, že Európska komisia nakoniec vypočula hlasy tých, ktorí upozorňujú na neustále porušovanie ľudských práv, pretrvávajúcu diskrimináciu, prenasledovanie, ba dokonca hromadné zabíjanie náboženských menšín vo svete a vymenovaním osobitného vyslanca FoRB ukázala svoj záväzok v ochrane náboženskej slobody v EÚ i mimo nej.

Vo svetle rastúceho náboženského prenasledovania je jasné, že silný mandát v oblasti náboženskej slobdy je dnes potrebnejší ako kedykoľvek predtým.

Dúfame, že Európska komisia novému vyslancovi, ktorého meno ešte nie je známe, posilní mandát a vytvorí všetky podmienky na to, aby mohol plnohodnotne stavať na úspechoch dosiahnutých na tomto poste v uplynulom období.

Zároveň veríme, že slovenská vláda už v dohľadnom čase, tak ako ostatné krajiny V4 a ďalšie štáty Európy, vymenuje slovenského vyslanca pre náboženskú slobodu. 

Odporúčame

Blog
Ruka v ruke

Ruka v ruke

Tak spolu idú a majú ísť obe línie snažiace sa o záchranu nenarodených detí a ochranu ich mamičiek pred možným poškodením fyzického i psychického zdravia následkom potratu - www.cenapotratu.sk   Nie, nie sú proti sebe, ale idú ruka v ruke popri sebe. Ak niekto popiera zásluhu obmedzenia zákona o potratoch ...