Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. jún 2020

Je celibát protibiblický ?

t
Je celibát protibiblický ?

Odporcovia celibátu argumentujú týmto biblickým veršom :

 "Biskup musí byť teda bez úhony, jednej ženy muž. /1Tim 3:2/"

Pokiaľ by sme tento verš mali brať doslovne, Pavol by v nom prikazoval, aby bol biskup ženatý. To sa však zdá byť nepravdepodobné, pretože z Písma vieme, že Pavol skorej preferoval celibát (1Kor 7:7,1 Kor 7:32-34) než manželstvo. Dokonca i sám Pavol bol bez ženy, a vieme tiež, že i apoštoli (knazi) po tom, čo sa stali Ježišovými učeníkmi, zriekli sa všetkého (Mk 10:28), a teda i svojich manželiek. Pavol tiež povedal, že kto je bez manželky, stará sa o Pánove veci (1Kor 7:32), kým ženatý sa stará o svetské veci a je rozdelený (1Kor 7:33). Z tohto je teda očividné, že ten kto chce slúžiť Pánovi, by v ideálnom prípade mal byť bez ženy, takýto názor zastával Pavol, a preto by bolo nepochopitelné prečo by odrazu zmenil svoj názor a prikazoval biskupom mať manželku.

Druhý výklad prihliada na vtedajšiu situáciu v akej Pavol svoj výrok povedal. V čase ked apoštoli ustanovovali biskupov, bolo medzi potencionálnymi biskupmi veľmi veľa ženatých mužov, a veľmi málo bolo tých, čo nemali ženu, a z tých čo nemali ženu, tiež neboli všetci vhodní kandidáti na biskupa. Nebolo proste možné v apoštolských dobách vybrať všetkých vhodných biskupov len z neženatých kandidátov, a preto Pavol výrokom "Biskup musí byť teda bez úhony, jednej ženy muž." myslel to, že ak už do funkcie biskupa má nastúpiť nejaký ženatý muž, nech je to muž jednej manželky. Išlo však len o dočasný príkaz. Po čase ked cirkev vyučí dostatok neženatých vhodných kandidátov, prestane mať tento príkaz zmysel a budú sa prijímať už len neženatí kandidáti. 

Ďaľšia vec je tá, že cirkevní otcovia nenašli v Biblii verše, ktoré by odporovali celibátu, a kedže cirkevní otcovia boli učeníci apoštolov, a dokonale teda poznali apoštolské učenie, zvyky, situáciu a hovorové štýly danej doby, máme dôvody im veriť.

Ďaľším argumentom odporcom celibátu je nasledujúci verš : 

"zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu. 1Tim 4:1-3"

V Tim 4: 1-3 sa hovorí o gnostikoch, oni žili v tej dobe a zakazovali manželstvo a niektoré pokrmy. Vidíme teda, že ked sa tu hovorí o zabranovaní jesť pokrmy, nemyslia sa tým všetky pokrmy, ale len niektoré pokrmy. Rovnako to bolo aj v prípade zabranovania ženenia sa. Pavol tu nehovorí o manželstve všeobecne, ale len o manželstve mimo cirkevných predstavených, u ktorých zákaz manželstva odmietal.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Je čas prenášania hôr vierou! Prečo ju nemáme?

Je čas prenášania hôr vierou! Prečo ju nemáme?

Nedostatok skutočnej viery vytýkal ľuďom už Kristus. Podľa neho by jej stačilo mať len malé zrniečko a mohli by sme pohnúť našim svetom. O čom to vlastne Pán hovoril? No predsa o presvedčení! O stupni oveľa vyššom, než je bežná a štandardná viera, ktorú má väčšina z nás. Pre pochopenie tohto obrovského rozdielu si prečítajte krátky príbeh: