Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. jún 2020

Štvorručka s Duchom Svätým

Titulky senzáciechtivých bulvárnych plátkov sa predháňajú v tom, ktorý zaboduje viac, aby zosmiešnil skúsenosti našich dvoch ministrov s Duchom Svätým. Pred 30-timi rokmi som prežil osobné obrátenie k Bohu a som za to nesmierne vďačný. Niekedy hovorím svojim dvom synom, že by mali Pánu Bohu ďakovať za to, že našiel ich otca, inak by ich detstvo vyzeralo inak...
Štvorručka s Duchom Svätým

Čítal som tento príbeh. V istom hostinci sa hostia žoviálne zabávali, keď ich odrazu prerušil zvuk klavíra. Boli to nesúrodé tóny, ktorým zjavne chýbala súhra. Keď však za klavírom uvideli asi 5-ročné blonďavé dievča, ktoré hravo udieralo do bielych a čiernych kláves, len sa pousmiali. Potom si však k nej prisadol muž a začal s ňou hrať štvorručku. Dievčatko udieralo do klavíra znova po svojom, ale klavirista musel byť virtuóz, pretože dokázal hrať takým spôsobom, že jej náhodné údery v spoločnej melódii odrazu nachádzali svoje miesto. Ich vystúpenie zožalo obrovský aplauz. Viete, kto to bol? Hudobný skladateľ Alexander Borodin, autor opery Knieža Igor a dievčatko bolo jeho dcérou.

Aj my potrebujeme takéhoto pomocníka. Nová zmluva na to používa grécky výraz „parakletos“, ktorý sa prekladá ako pomocník, radca, tešiteľ. Ježiš Kristus povedal svojim učeníkom, že sa majú radovať z toho, že odchádza, pretože im pošle iného „Tešiteľa“, Ducha Svätého, ktorý bude s nimi neustále. Melódia našich životov znie oveľa krajšie, keď dovolíme Duchu Svätému, aby s nami hral štvorručku. On je Virtuózom, ktorý dokáže zobrať naše talenty a zasadiť ich do svojej dokonalej symfónie.

Kresťanstvo malo  v sebe odjakživa nadprirodzený aspekt. Cirkev sa narodila 50 dní po Veľkej noci, práve na sviatok Letníc, keď na nich Boh vylial svojho Ducha.

Ježiš Kristus vstal z mŕtvych a ukázal sa svojím učeníkom. Tomáš najprv pochyboval, ale Ježiš mu povedal, aby sa dotkol jeho rán a nebol viac neveriacim. Tomáš padol na svoju tvár a zvolal: „Môj Pán a môj Boh!“ Príbeh však pokračuje ďalej. Ježiš sa po svojom zmŕtvychvstaní začal učeníkom ukazovať pravidelne a celých 40 dní ich vyučoval o Božom kráľovstve!

Len si to predstavte! Bol to akýsi teologický seminár, kde bol iba jeden vyučujúci – Ježiš Kristus vo svojom vzkriesenom tele, s jasne rozpoznateľnými ranami na rukách, nohách a v boku. Mali jediný predmet - Božie kráľovstvo. Mám niekoľko vysnívaných období a miest histórie, kde by som sa rád ocitol, keby som si mohol vybrať. Toto patrí medzi tie najobľúbenejšie. Bolo to nadprirodzené? Určite áno!

Inzercia

Príbeh však zďaleka nekončí! Po 40 dňoch Ježiša podňal oblak a vystúpil na nebesia. Galilejským mužom z toho musela „padať sánka“. Anjeli ich však upokojovali a uistili ich, že tak, ako ho vidia odchádzať, jedného dňa sa znova vráti. Učeníci sa presunuli do hornej dvorany, ako im Ježiš prikázal, aby „očakávali Otcovo prisľúbenie“. Povedal im totiž, že budú „pokrstení Duchom Svätým už o niekoľko dní“. Po 10 dňoch modlitieb a očakávania odrazu miestnosť naplnila Božia prítomnosť, Duch Boží prišiel ako silný vánok a naplnil celý dom, kde sedeli. Boh vie obísť celé katedrály, len aby navštívil horné dvorany. Všetkých 120 začalo hovoriť novými jazykmi tak, ako sa im Duch Svätý dal vysloviť. Z ustráchaných učeníkov sa stali horliví zvestovatelia vzkrieseného Spasiteľa a na prvé kázanie nevzdelaného rybára Petra sa obrátilo 3000 ľudí.

Od tejto chvíle cirkev začína rásť neuveriteľným tempom. Nemali Instagram, Facebook ani YouTube kanál. Mali však nadprirodzený život s Duchom Svätým, ktorý bol atraktívny pre ľudí okolo nich. Niektorí hovoria, že sa to skončilo s prvou generáciou apoštolov. Naozaj? Myslíte si, že dnes nepotrebujeme nadprirodzeno a zázraky už pominuli? Mám na to takúto odpoveď: Dni zázrakov nikdy neboli. Je iba Boh zázrakov, ktorý sa nikdy nemení!

Jedným z najväčších učiteľov a teológov 2. storočia bol Irenej z Lyonu. Vo svojom spise „Proti Hereziám“ napísal: „Tí, ktorí sú v pravde Ježišovi učeníci, prijmúc od neho milosť, v Jeho mene činia divy, aby priniesli šťastie druhým, podľa daru, ktorý jednotlivo prijali od Neho. Niektorí naozaj vyháňajú zlých duchov a tí, ktorí boli takto oslobodení často uveria v Krista a pripájajú sa k cirkvi. Iní majú poznanie o veciach, ktoré sa len majú stať, dostávajú videnia a prorocké slová. Ďalší ešte stále uzdravujú chorých kladením rúk a tí sú naozaj uzdravení. Áno, dokonca aj mŕtvi sú kriesení z mŕtvych a potom ostali s nami ešte veľa ďalších rokov“.

Som vďačný za Ducha Svätého. Nehanbím sa za to, že mám s ním osobnú skúsenosť. Ak má Slovensko ministrov, ktorí ostanú nohami na zemi, ale majú ešte k tomu takéhoto Radcu, je to dobrá správa. Možno aj tvoje tóny znejú nesúrodo a postrádajú harmóniu. Boh je pripravený prisadnúť si a zahrať si s tebou štvorručku. Jediná otázka je, či mu to dovolíš. Uisťujem ťa, že spoločne vám to pôjde oveľa lepšie!

Inzercia

Som pastor a autor niekoľkých kníh. Pri svojom obrátení som mohol iba súhlasiť so skúsenosťou C.S.Lewisa, "zaskočený radosťou". Som otcom 2 skvelých synov, mám rád futbal, šach a dobrú kávu.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Keď si sa ocitol uprostred POŽIARU, ktorý si nezaložil

Keď si sa ocitol uprostred POŽIARU, ktorý si nezaložil

V istom mestečku zachvátil počítačovú firmu požiar. Do pár desiatok minút na miesto dorazilo päť požiarnych vozidiel a pustili sa do práce. Požiar však nadobúdal také rozmery, že ho nedokázali uhasiť. Naliehavo zavolali do susedného okresu a žiadali o posily. Napriek tomu, že tamojšia hasičská stanica bola malá, hneď zareagovala a vyslala ďalšie požiarne vozidlo. To už malo svoje najlepšie roky za sebou, ale požiar jednoducho uhasiť treba. Ako sa veľkou rýchlosťou blížili k ohnisku, autom prerazili múr a ocitli sa priamo v centre požiaru. Chlapi vybehli von, natiahli hadice a oheň zakrátko uhasili.

Blog
I. Ikona Svätej Trojice starozákonnej (podcast)

I. Ikona Svätej Trojice starozákonnej (podcast)

Je možné zobraziť nezobraziteľného Boha? Cez ikonu Svätej Trojice starozákonnej načerpáme z hlbokých prameňov ikonopisectva tak, ako Andrej Rublev pred 600 rokmi. Podcastom Vás prevedie byzantológ Jozef Matula z Katedry filozofie na Palackého univerzite v Olomouci.