Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. máj 2020

Premiér Matovič a jeho 100 dní

Premiér Matovič a jeho 100 dní

V tomto blogu približujem:
• ako sme za krátky čas zabudli, čo zdedila nová vláda,
• aký náročný je boj štátu s koronou, hoci nám príde už bežný,
• že ak tieto dva faktory sčítame, trpezliví treba byť viac ako len 100 dní.

 

Pamätáte ešte? Začiatkom marca sme intenzívne sledovali boj celého sveta s novým vírusom. Spoza hraníc prichádzali v dôsledku Covid-19 denne správy o stovkách obetí a o tisíckach nakazených. Dozvedali sme sa, že infekciu šíria aj ľudia, ktorí o tom nevedia, lebo nemajú žiadne príznaky. U nás bol však problém otestovať aj tých, ktorí príznaky mali.

Je ťažké vládnuť po Smere

Štát mal totiž k dispozícii iba toľko testov, koľko dnes minie za pol dňa. Sklady štátnych hmotných rezerv boli prázdne, čo pripustil aj ich šéf. Kajetán Kičura sa obhajoval smiešnou otázkou: ako vraj mohli byť plné, keď všetko poslali do nemocníc? Čo tam chcel posielať zajtra, pozajtra, alebo o týždeň, keďže nákaza ešte len začínala a nikto nepoznal jej rozsah, nevysvetlil.  

Bolo už po voľbách, a tak pandémia-nepandémia, stav pripomínal to známe „po nás potopa“. Koniec koncov, bolo to zrejme heslo dňa aj vo vláde, minimálne v rezorte vnútra. Odchádzajúca ministerka Denisa Saková, zabudnúc na zapnutý mikrofón, napriek nastupujúcej kríze a náročným finančným opatreniam, cynicky skonštatovala, že oni už predsa platiť nebudú.

A hoci pred kamerami stál sympaticky ustarostený Peter Pellegrini, skutočnú moc stále držal muž celé roky žijúci v prenájme u odsúdeného daňového podvodníka. Za suseda mal ďalšieho podvodníka, navyše obvineného z objednávky vraždy. Obaja s čulými kontaktmi na ďalších vrcholných predstaviteľov štátu, vrátane hlavy policajného zboru, prokuratúru, ba aj početnú skupinu sudcov.

Napriek škandálom s „našimi ľuďmi“, korupciou prerasteného aparátu, rozkladu právneho štátu a súdnej moci sa niekdajší trojnásobný premiér nehanbil postaviť na schody národnej rady. Odtiaľ, výrazom obetného baránka, odkázal národu: „Ukážte mi jedinú kauzu našej strany!“

„Mali by sa v kúte hanbiť a prosiť o odpustenie. Snáď i Vladimír Mečiar bol súdnejší v spätnej väzbe, aj keď on tiež takmer žiadnu nemal,“ zareagoval niekdajší odvážny novinár a dnešný katolícky kňaz Karol Lovaš.

Hovorí o absolútnom nedostatku sebareflexie, ktorý po tom všetkom nebráni predstaviteľom bývalej vládnej moci aj naďalej škodiť spoločnosti a účelovo deformovať pohľad na realitu.

„Prosím, už zmĺknite. Aspoň na čas. Na chvíľu. Tak sa to patrí. A má. Medzi slušnými to tak chodí. Hovorí sa tomu spätná väzba. A tá predstaviteľom SMERU-u neskutočne chýba. Už roky. Preto sme nakoniec tam, kde sme. Aj vďaka "vašim ľuďom". A vašej neschopnosti hanbiť sa.“

Vďaka za tieto slová, Karol Lovaš, hovoria mi z duše! Naozaj už stačilo!

Ešte ťažšie je vládnuť v čase korony

Do tejto situácie nastúpila v druhej polovici marca nová vláda. Jej predstavitelia našli zhodu v ambícii očistiť spoločnosť od korupcie, administratívu od byrokracie či vyliečiť zdravotníctvo. Lenže namiesto toho im život na začiatku pôsobenia pripravil inú skúšku. Bezprecedentnú pandémiu, s rozmermi akej sa svet nestretol minimálne 100 rokov. Namiesto zmien v hospodárstve bolo treba ho utlmiť, namiesto hľadania lieku pre prežívajúce nemocnice s nedostatkom odborného personálu bolo potrebné mobilizovať všetky ich sily.

Vznikajú pritom aj chyby, zbytočné vyjadrenia, odkazy cez médiá a na sociálnych sieťach. Mnohé by si ich autori mohli odpustiť. Prinajmenšom totiž vnášajú obavu do stále nezahojenej rany spred deviatich rokov, či kormidlo tak očakávanej cesty za lepším Slovenskom vydrží.

Inzercia

Oveľa viac však vnímam, že vnútri sa dejú mnohé veci, ktoré dávajú opäť nádej na vytúženú slušnú politiku. A možno aj viac. V diskusii k programovému vyhláseniu vlády (PVV) boli zohľadnené mnohé pripomienky, ktoré doposiaľ nemali priestor. Fórum života v plánoch vlády našlo až 80 percent svojho programu. Rovnako ako kresťanskí demokrati v rámci krokov k ochrane života, ľudskej dôstojnosti a rodiny: jej podporou formou daňového bonusu, otcovskej dovolenky, podporou rodinného podnikania či ďalšími opatreniami týkajúcimi sa hazardu, výpočtu penzie, podpory podnikateľov, reformy justície a tak ďalej. KDH - ako silný hráč v regiónoch - privítalo tiež, že nová vláda chce navyše zvážiť aj zmenu financovania samospráv, ktorého nedostatočnosť potvrdil aj súčasný boj s pandémiou. Vyššie územné celky totiž stoja v prvej línii a vo viacerých oblastiach veľmi dobre suplujú orgány štátnej správy.

Nastal čas viac sa usilovať o vzájomnú komunikáciu bez ohľadu na názorové bloky. Toho, čo nás spája, je omnoho viac než toho, čo by nás ako občanov mohlo rozdeľovať. Zdieľať

Som nesmierne vďačná, že v PVV boli zohľadnené aj moje požiadavky. Podpora demokracie, rozvojovej spolupráce a ochrany slobody myslenia, svedomia a náboženského vyznania vo svete bola zaradená medzi programové priority novej vlády v oblasti zahraničnej politiky. Ale prijatý bol aj špeciálny návrh menovania splnomocnenca pre ochranu slobody náboženstva alebo viery. O presadzovanie týchto tém sa dlhodobo všemožne snažím. Preto si ich akceptovanie veľmi vážim a verím, že dané body budú vládou SR aj úprimne riešené. Jej slovami im v tom "držím palce" a som pripravená pomôcť.

Bez ohľadu na sklamanie z neúspechu KDH vo voľbách, ktoré je aj dnes živé a pozýva nás do novej formy služby, musíme byť vďační, že už prvé kroky nového vedenia štátu počítajú aj s hlasom kresťanov. KDH je pripravené byť oporou pri ďalších.

Cez odborníkov v krízovom štábe, akými sú profesor Vladimír Krčméry či lekár Peter Visolajský, si aj liberálna časť spoločnosti s uznaním uvedomuje, že kresťanský hlas má čo povedať. Nastal čas viac sa usilovať o vzájomnú komunikáciu bez ohľadu na názorové bloky. Aj Svätý Otec František nás predvčerom vo svojej homílii vyzval, aby sme sa vyvarovali cesty rigídnych ideológov a nenechali si zobrať slobodu, ktorou je Duch Boží: „Kde je rigídnosť, tam nie je Duch Boží, pretože Boží Duch je sloboda“, povedal. To je veľká výzva pre nás - katolíkov.  

Toho, čo nás spája, je omnoho viac než toho, čo by nás ako občanov mohlo rozdeľovať. Slovensko, ak chce obrodiť to, čo tu vládlo prinajmenšom posledné desaťročie, veľmi potrebuje vzájomný rešpekt. O ten prosím aj našich liberálnych spoluobčanov. Ak chceme byť slušnou krajinou, musíme sa naučiť hľadať politické riešenie v dialógu a nie vo vzájomnom osočovaní. I keď ide o tie najťažšie témy, ktoré nás rozdeľujú v samotnej podstate chápania života či slobody.

Koľko dní by ste dali vláde, ktorá príde po Smere a v čase korony?

Pritom je to práve odbornosť na rozhodujúcich miestach, čo Slovensku dlhodobo chýba. Správa o stave a vývoji demokracie na Slovensku od inštitútu INEKO opisuje politické nominácie v odborných zložkách štátu, úradoch a súdoch ako nefunkčný atribút demokracie. Nie je to vymyslený argument. Vychádza z rozhovorov so slovenskými podnikateľmi a manažérmi.

Nezaslúži si nová vláda omnoho viac než 100 dní slušnej diskusie, dobrej konštruktívnej kritiky a povzbudenia namiesto nezmyselných kopancov? Zdieľať

Odbornosť však potrebujeme aj v politike. Za dva mesiace súčasnej vládnej garnitúry sme už videli množstvo útokov, kritiky, ale aj podpásových rán na jej adresu. Právom vyžadujeme, aby sa Igor Matovič prepol z roly lídra opozície do pozície štátnika. No ostatní politici, vrátane lídrov vo voľbách úspešných i neúspešných strán, ktorí dnes toľko kričia a za každú cenu kritizujú, by si mohli uvedomiť, že na toto obdobie je po kampani. Mnohí prehrali, no teraz je čas priložiť ruku k dielu, ukázať rešpekt, schopnosti a trpezlivosť. Očakáva sa to najmä od tých, ktorí by za iných okolností boli aj priamymi spojencami tejto vlády. Veď všetci tvrdia, že chcú pre Slovensko len to najlepšie.

Áno, kritika pomáha a dobre a úprimne vyslovená posúva dopredu. Musí mať však aj cit a nadhľad. Slepé, necitlivé a neférové kritizovanie nielenže nič nerieši, ale navyše nám bráni v ďalšej tvorivej komunikácii pre dobro krajiny.

Toto je nová vláda, ktorá by podľa dobrých zvykov mala dostať 100 dní na zoznámenie sa so situáciou a uskutočnenie prvých krokov. Ale toto je aj vláda, ktorá ich musela vykonať hneď, lebo korone je jedno, či je vláda nová. Vo východiskovej pozícii, ktorou je zlom zdevastovaný štát. Toto by som odporučila mať na pamäti každému, kto si chce kopnúť.

Keď sa spojí toxické zaťaženie Smerom-SD s koronou, vzniká ohromná skúška vyriešiť extrémne množstvo problémov. Okrem iného si vyžaduje obrovskú pychickú silu. Nezaslúži si nová vláda omnoho viac než 100 dní slušnej diskusie, dobrej konštruktívnej kritiky a povzbudenia namiesto nezmyselných kopancov?

Mimochodom, ešte stále neuplynulo ani tých 100 dní.
 

Foto: Depositphotos.com/kovop58@gmail.com

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.