Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. apríl 2020

Bodka za voľbami.

Dnes môžeme dať definitívnu bodku za parlamentnými voľbami 2020 a môžeme sa venovať politickej budúcnosti Slovenska a kresťanskej politiky. Kresťanská únia je pripravená spolupracovať a ponúka partnerský prístup všetkým, ktorí majú ochotu.
Bodka za voľbami.

S hodnotením parlamentných volieb som si počkal až do rozhodnutia Ústavného súdu o podnete, ktorý podali strany PS/Spolu a Vlasť.

Úprimne sa priznám, že som veľmi spokojný s tým, že sa koalícia PS/Spolu do parlamentu nedostala. Nejde však o škodoradosť. Neteší ma najmä to, že prepadli hlasy toľkých voličov. Podobne sa to stalo bohužiaľ aj voličom KDH, tým dokonca už druhýkrát (2016, 2020).

Stranu Progresívne Slovensko totiž pokladám za ultraliberálnu stranu, ktorej myšlienky sú drvivej väčšine ľudí na Slovensku vzdialené a často jednoducho aj nezrozumiteľné. Hodnoty väčšiny Slovákov sú niekde úplne inde. Našťastie.

Aj favorizovaná strana Za ľudí dosiahla len veľmi slabý výsledok (5,77%) a chtiac nechtiac pripomína Sieť z roku 2016.

Za najväčšiu chybu považujem falošnú sebaistotu spomínaných strán, predovšetkým jej čelných predstaviteľov, najmä predsedov (v súčasnosti už expredsedov alebo už-už expredsedov). Myslím, že najmä Igor Matovič a Boris Kollár môžu cítiť istú satisfakciu za neustále pohŕdanie od strán, ktoré vytvorili pred voľbami „Pakt o neútočení“. O to smutnejšie a zároveň smiešnejšie pôsobia pokračujúce „hejty“ na týchto dvoch politikov (pripomínam, že jeden je v súčasnosti premiérom a druhý predsedom parlamentu) zo strany expredsedu KDH, ktoré na Facebooku naberajú na intenzite a strácajú na racionalite.

Volebný „prepadák“ je podľa mňa nielen ovocím povyšovania sa nad iných politikov a iné strany, ale aj povyšovania sa nad voličov, a snaha určovať, kto je a kto nie je prijateľný. Iným slovom sa tomu hovorí pýcha. A tá predchádza pád. Ako vidieť, aj pád preferencii.

Tak napríklad expredseda KDH do omrzenia opakoval: "Ľudia chcú voliť víťaza," či "Ideálne by bolo, keby vládu zostavovali maximálne štyri subjekty." (namiesto predpokladaných šiestich až siedmich)

V oboch prípadoch mal pravdu. Ale úplne inak ako predpokladal. Absolútnym víťazom volieb sa totiž stala kandidátka OĽANO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola. Ľudia ju volili, pretože verili, že bude víťazom, ktorý porazí Smer. A porazil. Prvýkrát v moderných politických dejinách Slovenska nevyhral voľby Smer (2016, 2012, 2010, 2006) alebo HZDS (2002, 1998, 1994). Nedokázali to Dzurinda ani Radičová. Dokázal to Igor Matovič.

Koalíciu zostavili s ústavnou väčšinou (95 hlasov) štyri subjekty. Len ich zostava je dramaticky iná ako v predstavách tých, čo uzatvárali predvolebné pakty. Matovič a Kollár, nad ktorými krútili nosom a ktorých odsúvali na okraj, tvoria absolútne jadro vládnej koalície (70 hlasov). Len samotné OĽANO má viac poslancov (53) než zvyšok koalície (17 + 13 + 12 = 42). Tomu zodpovedajú aj pomery vo vláde (8 + 3 + 3 + 2).

Myslím, že KDH skončilo opätovne mimo parlamentu kvôli tvrdohlavému vŕšeniu politických chýb jednej na druhej. Jednou z nich bol nezmyselný pakt o neútočení s hodnotovo absolútne nekompatibilnou stranou akou je Progresívne Slovensko. Ďalšou boli neustále hrubé útoky na kotlebovcov a kollárovcov, namiesto snahy o oslovenie a získanie ich voličov. A napokon nepochopiteľné odmietanie najbližších ideových spojencov – Kresťanskej únie a OĽANO.

Pripomeniem, že Kresťanskú úniu po výbornom výsledku v eurovoľbách oslovilo s ponukou na spoluprácu v parlamentných voľbách množstvo politických strán. Medzi nimi aj KDH a OĽANO. Kresťanská únia veľmi seriózne a veľmi pokojne rokovala so zástupcami KDH. Na viacerých členoch predsedníctva KDH bolo vidieť, že by sa radi dohodli. Teraz už bývalý predseda KDH však nezmieriteľne trval na neprijateľných podmienkach.

O spoluprácu s nami malo záujem aj OĽANO a ponúklo nám seriózny partnerský prístup. Po dosiahnutí dohody medzi OĽANO a Kresťanskou úniou sme dali spoločne KDH bezprecedentnú ponuku - polovicu miest na spoločnej kandidátke, vlastný volebný program a po voľbách možnosť vlastného poslaneckého klubu. Boli sme urážlivo odmietnutí.

Kandidátka OĽANO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola získala 25,02% a má 53 poslancov, samostatné KDH 4,65% a nemá žiadneho poslanca.

Inzercia

Je to neklamnou známkou toho, že prístup KDH bolo úplne mimo politickej reality.

Kresťanská únia dosiahla v eurovoľbách 3,9% hlasov, KDH získalo 9,7% (čiže približne dva a pol násobok). Bývalý predseda KDH napriek tomu trval na tom, že Kresťanská únia bude mať zo 150 miest na spoločnej kandidátke s KDH 2 (slovom dve) miesta. Pretože "on nedopustí, aby sme sa mu prekrúžkovali štyria."

Kresťanská únia obsadila nakoniec na kandidátke OĽANO 19 miest a po jednoznačnom víťazstve spoločnej kandidátky vo voľbách má Kresťanská únia v Národnej rade 5 poslancov (Anna Záborská, Katarína Hatráková, Ján Szollos, Radovan Marcinčin, Richard Vašečka).

Predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská získala v parlamentných voľbách viac preferenčných hlasov (36 472) ako predseda KDH (34 042). Mimochodom, aby sme nezabudli, Igor Matovič ich získal 497 552.

Ja osobne som mal vyše 28 000 hlasov, čo bolo opäť viac ako v predchádzajúcich voľbách (rok 2012 - 10 000 hlasov, rok 2016 - 25 000 hlasov). Už teda tretie volebné obdobie som bol zvolený do parlamentu vďaka krúžkom voličov – oni rozhodli, že ich budem v parlamente zastupovať naďalej. Na slovenskej politickej scéne to nie je úplne bežné. Veľmi si túto dôveru voličov vážim a ďakujem im za ňu.

Stal som sa predsedom školského výboru, nie kvôli funkcii, ale kvôli vyváženosti v oblasti školstva v rámci koalície. Mimochodom, ak vás to zaujíma, spolupráca s pánom ministrom je zatiaľ veľmi dobrá.

Predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská zastáva miesto podpredsedníčky zdravotníckeho výboru, ktoré je veľmi dôležité z pohľadu spolupráce výboru s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (predsednícke miesto vo výbore patrí SaS). Školstvo a zdravotníctvo sú pre nás kľúčové.

Dnes teda môžeme dať definitívnu bodku za parlamentnými voľbami 2020 a môžeme sa venovať politickej budúcnosti Slovenska a kresťanskej politiky.

Tú vidím jednoznačne v spolupráci medzi kresťansky a konzervatívne orientovanými stranami a politikmi. Bez povyšovania sa jedni nad druhými. Bez tvrdohlavého ignorovania politickej reality a (neúspešných) pokusov o vtláčanie svojich utkvelých predstáv voličom.

Kresťanská únia je pripravená spolupracovať a ponúka partnerský prístup všetkým, ktorí majú ochotu. Nechceme, aby ešte niekedy prepadli hlasy toľkých kresťanských voličov. Najbližšiu príležitosť budeme mať v spojených krajských a komunálnych voľbách v novembri 2022.

Veríme, že táto vládna koalícia bude slúžiť nielen štyri roky, ale perspektívne osem. Vidíme v tom veľkú možnosť a zároveň aj veľkú zodpovednosť zásadne zmeniť Slovensko k lepšiemu. Programové vyhlásenie vlády Igora Matoviča, ktoré bolo práve dnes schválené v Národnej rade, obsahuje formulácie a opatrenia v prospech nenarodených detí a rodín, aké sa v tridsaťročnej ére Slovenska ešte nikdy nevyskytli.

Tak nám Pán Boh pomáhaj!

Odporúčame