Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. 03. 2020, 12:27

Zopár poznámok k odchodu Jaroslava Danišku z Postoja

Na úvod by som chcel poznamenať, že o príčinách odchodu Jaroslava Danišku z Postoja nemám informácie na základe ktorých by som mohol hodnotiť koho vinou Jaroslav Daniška Postoj opustil. Preto sa o nič podobné ani nesnažím. No aj napriek tomu sa mi zdá, že jeho odchod by sme nemali prejsť mlčaním a dá sa k nemu napísať aspoň týchto zopár poznámok:

  1. Jaroslav Daniška nebol pre časť čitateľov práve najobľúbenejší autor, no zároveň je pre inú časť možno najlepším politickým komentátorom na Slovensku. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, myslím, že sa zhodneme na tom, že Jaroslav Daniška patrí medzi slovenských redaktorov s najširším prehľadom. Jeho texty vychádzajú často z najrešpektovanejších kníh a autorov súčasnosti, odvolávajú sa na články v prestížnych svetových časopisoch a dokážu slovenskému čitateľovi sprostredkovať časť z toho ako myslia najrenomovanejší myslitelia súčasnosti. Myslím, že odchod takéhoto komentátora by oslabil akúkoľvek nie len slovenskú redakciu. Postoj bude preto slabší.

  2. Jaroslav Daniška mal vo viacerých otázkach iný pohľad na spoločnosť a politiku ako ďalší redaktori redakcie Postoja. Možno to mohlo pôsobiť pnutia v redakcii, no náročný čitateľ určite ocenil, že v jednom médiu sa nachádzajú a vedia spolupracovať redaktori, ktorí nemusia mať na jednotlivé otázky rovnaké názory. Pre čitateľa je totiž obohatením, ak si môže na témy prečítať viacero názorov a poteší ho ak autori vedia svoje rozdielne názory formulovať vecne a odborne ako to je na Postoji zvykom. Toto sa s odchodom Jaroslava Danišku na stránkach Postoja oslabí, možno až vytratí. A aj preto bude Postoj slabší.

  3. Jaroslav Daniška v poslednom období dostával stále viac priestoru mimo Konzervatívneho denníka Postoj. Možno ho vidieť v Slovenskej televízií, dá sa počuť v Slovenskom rozhlase, čítať jeho texty môžeme už aj v zahraničí. Myslím, že čitateľov a redakciu by to malo tešiť. Veď ako ináč by sa malo pristupovať k tomu, ak niekto „od nás“ rastie, stáva sa rešpektovaným a zaujímavým aj mimo nášho prostredia. Napokon, takýto rast prináša zlepšenie reputácie aj pre samotné médium pre ktoré autor píše. Aj preto je škoda, že Postoj nedokázal Jaroslava Danišku udržať a nevyužil možnosť posilniť sa.

  4. Ako už niekto poznamenal, Jaroslav Daniška bol súčasťou DNA Postoja. Jeho odchodom sa preto DNA tohto média zmení. Či k lepšiemu, o tom je na základe vyššie napísaného možno pochybovať.

  5. No a napokon, je smutnou črtou slovenského konzervativizmu ako ľahko sa dokáže deliť na menšie a menšie skupinky a ako ťažko sa dokáže spájať. Najznámejším symbolom tohto vývoja je KDH. Strana, ktorá nedokázala udržať veľké množstvo zaujímavých kresťanov a konzervatívcov (Lipšic, Procházka, Miloško, Palko, Krajniak, Záborská...) a ani žiadnych ďalších prilákať (Heger, Krajči, Škripek, Remišová...). Dúfam, že Postoj sa z tohto vývoja poučí a nebude nasledovať cestu KDH. 

Odporúčame

Blog
Ako správne voliť, alebo štyri ponaučenia z histórie slovenskej politiky

Ako správne voliť, alebo štyri ponaučenia z histórie slovenskej politiky

V poslednom období bol každý z nás určite svedkom nejednej debaty o tom koho voliť a prečo voliť práve toho, či onoho kandidáta, či stranu. Z debát, ktorých som bol účastný sa mi zdá, že by sme si okrem bežne známych pravidiel (ako napríklad vyberať podľa programu strán, poznať históriu kandidáta, ktorého chcem voliť a podobne) mohli osvojiť ešte štyri ďalšie podmienky. Koniec koncov, poúča nás o nich sama história slovenskej politiky.

Blog
Škola v utečeneckom tábore Kakuma, kde pôsobia aj Slováci, potrebuje našu pomoc

Škola v utečeneckom tábore Kakuma, kde pôsobia aj Slováci, potrebuje našu pomoc

Kenský utečenecký tábor Kakuma sa nachádza na asi 15 kilometroch štvorcových a je asi štvrtý najväčší na svete. Žije v ňom takmer 200-tisíc utečencov, ktorých z domova vyhnala vojna. Už od roku 1993 v ňom pôsobia aj slovenskí saleziáni, ktorí okrem iného zabezpečujú aj vzdelanie pre mladých ľudí. Avšak dopady klimatickej zmeny možno cítiť aj tu. Miestna rieka sa počas dažďov rozvodňuje a podmýva školu, ktorú navštevujú mladí utečenci. Teraz potrebuje aj našu pomoc, aby sa škola mohla presunúť na bezpečné miesto a zaistila vzdelanie pre tých, ktorí v nej nachádzajú zmysel svojho žitia.

Blog
Má utrpenie zmysel? (3) – pohľad C.S. Lewisa

Má utrpenie zmysel? (3) – pohľad C.S. Lewisa

Pred pár rokmi sa medzi gymnazistami v Štokholme robil výskum. Študenti mali obrázkom vyjadriť svoju predstavu o Bohu. Jeden z domovských denníkov uverejnil jednu kresbu, ktorá zastupovala najsilnejší a najväčší názor študentov. Na obrázku bola nakreslená tvár Boha, ktorá bola veľmi krásna a usmievavá, podobne ako tvár Budhu a pod tým bola znázornená spustošená zem plná mŕtvol a vyhladnutých ľudí. Pod celým obrázkom bola jediná veta: „Boh je pre mňa neschopný Všemohúci!“