Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. 03. 2020, 10:54

Bratislava má ďalšieho Kajetána Kičuru. Volá sa Matúš Vallo

Vallo dokonca Kičuru predbehol, keď progresívny, tak vždy prvý.

Včera sa po sociálnych sieťach rozšírila informácia, že primátor Vallo nakúpil jednorazové rúška drahšie ako teraz už bývalý šéf Štatnych hmotných rezerv Kajetán Kičura. Keďže média dokážu často prekrútiť informácie dovolím si najprv citovať z oficiálnej správy Transparency international Slovensko, ktorú ako protikorupčnú organizáciu rešpektujú aj Vallovci.

Najdrahšie rúška nakupovala Bratislava - od syna bývaleho policajného viceprezidenta Jána Vaľa.

Jednorazové rúška drahšie ako Správa štátnych hmotných rezerv. Tie čelili kritike, že nakúpili 190 tisíc rúšok od firmy Green day od funkcionára SNS Slavomíra Leyseka v jednotkovej cene 1,71 eur ( bez DPH). Magistrát však kúpil 45 000 rúšok po 2,2 eura (bez DPH) a to od firmy Jamini A, ktorá sídli v dome bývalého policajného viceprezidenta Jána Vaľa.

Premrštená cena rúška, ktoré v normálnych časoch stojí 2 centy, Bratislava obhajuje časovým stresom. Magistrát sa ich snažil zabezpečiť 14. marca, aby mohli zamestnaci s nimi v pondelok nastúpiť do práce. Jamini A bola jedinou - podľa Bublu z desiatok v snahe získať pomôcky čo najskôr, jediná disponovala skladovými zárobami a dokázala ich dodať do 24 hodín. Po odobraní 45 000 kusov už ďaľší nákup nebol. Ďalších 122 000 nakúpili za 0,39 eura ( bez DPH), teda spolu 0,88 za kus. To je však stále viac ako nakupovali Štane hmotné rezervy - tie za 0,84 eura.

Firma Jamini A mala doteraz tržby necelých 11 000 eur, nie je zapísaná v Registri partnerov verejného sektora, má dlhy na poistnom aj na daniach.

K tejto firme dodávam, že zadĺženosť firmy je 91,85 percent, nedoplatok finančnej správe 1772,32 eura, čo vychádza, že od roku 2013 čo existuje, nezaplatila ani cent dane a dlh na sociálnom poistení má 182,97 eura. Písana je na syna pána expolicajta.

Teraz trochu k tomu Vallo-Kičurovi, majú totiž oveľa viac spoločné ako len rúška. Najprv k tomu časovému stresu, už niekoľko týždňov sa Slovensko potýka s hrozbou celosvetovej emidémie a pán Vallo si v sobotu 14.marca poobede uvedomí, že potrebuje rúška na pondelok.Na septembrovom mestskom zastupiteľstve sa priznal, že po letných prázdinách sa cíti trochu zhrdzavený. Tak by som požaiadal jeho kolegov, že je načase od odhrdzaviť. Čo sa týka objednávky samotnej, to je charakter práce primátora Valla, netrasparentnosť od samotného začiatku, videli sme to pri voľbe hlavného kontrolóra, riaditeľov mestských podnikov, upratovania mesta, zvýšenia počtu zamestnancov, kým v roku 2016 ich bolo 490, v súčastnosti ich je približne 990. Roku 2016 malo mesto Bratislava 280 miliónov eur rozpočet, teraz Vallovcom nestačí 500 miliónov. A to sa chce pán primátor ešte zadlžovať.

Ale nie len toto majú Kičura a Vallo spoločné, tu sa zhodnú aj na zberateľskej záľube ohľadne bytov v bratislavskom Starom Meste. Kičura je podozrivý kde zobral peniaze na tri byty na Konvetnej ulici v Bratislave a záhradu a chatu v lukratívnej mestskej časti Devín. Vraj mal našetrené. Stačí sa pozrieť na daňové priznanie za rok 2011, teda pred jeho nástupom do funkcie: úver 15 148 eur, druhý úver 15 356 eur a pôžička 24 000 eur. Čo sa týka Valla je to tiež veľmi zvláštne. Je majiteľom mestskej vily na jednej z najdrahších ulíc neďaleko Bratislavského hradu, na katastri je zapísana ako tri byty a záhrada - mimochodom akosi zabudol zapísať nadstavbu. To je v poriadku pracoval ako architekt a zarobil. A v článku pre Plus sedem dní z 31.10.2018 uvádza, že príjmy za vlaňajší rok, teda rok 2017, predstavovali 46 946,47 eur a priznal, že má hypotéku v hodnote nad 300 tisíc eur. V súčastnosti vykonáva funkciu primátora, takže kresliť a podnikať nemôže. Napriek tomu si 17. 2. 2020 kúpil ďaší veľkorozmerný byt v mestskej vile s podielom na pozemku 466 metrov štvorcových, hneď vedľa svojej vily. Pozrite si realitné portály, v tejto lokalite sa podobné byty predávajú od 400 do 500 tisíc eur. Samozrejme, aj tento byt kúpil na hypotéku. Ale jej výšku vám nikto nepovie, môže byť totiž 5 000 eur. Veľmi šikovný chlapec, čistý príjem 4200 eur, manželka na materskej, dieťa, hypotéka viac ako 300 000 a kupuje ďaľší byt.

Len čakám, ale to sa asi nedozvieme, čo všetko nasľubuje starostom alebo čím sa im bude vyhrážať, napríklad ako pred voľbami v Petržalke.

Nedávno ste mohli vidieť v televízii JoJ reportáž z firmy vo Vranove nad Topľou, ktorá vyrába 90 000 rúšok denne a to veľmi účinných denne. Len asi nedávajú k objednávke byt.

Odporúčame

Blog
Kto potrestá Kažimíra?

Kto potrestá Kažimíra?

Prečo nepodareného a prečo potrestať? Dnešná nelichotivá ekonomická situácia, vykradnutý štát, prázdna štátna pokladnica - to je jeho práca.

Blog
Vedou a technikou k svetlejším zajtrajškom. Naozaj ?

Vedou a technikou k svetlejším zajtrajškom. Naozaj ?

Za posledných dvadsať rokov technológie výrazne ovplyvnili náš spôsob života. Ťažko nájsť oblasť života, ktorá ostala nedotknutá rozvojom informačných a komunikačných technológií. Čipy s väčším výkonom ako niekdajšie sálové počítače nájdeme v produktoch, ktoré sú dostupné aj pre bežných ľudí. Takmer každé zariadenie, ktoré využíva elektrickú energiu, obsahuje aspoň jednoduchý procesor. Dostupnosť výpočtového výkonu umožňuje integrovať zložité funkcie v malých a kompaktných zariadeniach. Vždy keď príde na trh nový výrobok, sú ním ľudia uchvátení, pretože im v niečom uľahčí život. Každá minca však má dve strany.