O koncesionárskych poplatkoch

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
O koncesionárskych poplatkoch

Pred viac ako desiatimi rokmi som sa oženil a s mojou manželkou sme sa vtedy rozhodli, že budeme žiť bez televízie. Nechýba nám. Čím viac času sme bez televízora, tým viac sa utvrdzujem v tom, že to bolo dobré rozhodnutie. Zaujímavé je, že keď niekde poviem, že nemáme televízor, veľa ľudí mi povie, ako je nám dobre. Je nám dobre.

Tento blog som chcel napísať už dávnejšie. Presnejšie vtedy, keď som prvýkrát zaregistroval, že sa budú nejakým spôsobom meniť koncesionárske poplatky. Diskutovalo sa o ich možnom zrušení, obmedzení, alebo zvýšení. Po diskusiách bolo chvíľu ticho a potom som už iba zaregistroval, ako sa náš pán kapitán chváli tým, že zrušil koncesionárske poplatky dôchodcom. 

Je veľa vecí, ktorými ma vedia politici nahnevať a toto je opäť jedna z nich. Vysvetlím prečo. 

Pred viac ako desiatimi rokmi som sa oženil a s mojou manželkou sme sa vtedy rozhodli, že budeme žiť bez televízie. Je to vec, ktorou sa odlišujeme od bežných rodín. Alebo som si to aspoň myslel. Smial som sa tomu, keď k nám prišiel na návštevu niekto, s kým sa až tak dobre nepoznáme, respektíve sme sa spoznali cez deti a ich spolužiakov v škôlke alebo v škole a títo ľudia zostali takmer vždy zaskočený tým, že nemáme televíziu. Nechýba nám. Čím viac času sme bez televízora, tým viac sa utvrdzujem v tom, že to bolo dobré rozhodnutie. Zaujímavé je, že keď niekde poviem, že nemáme televízor, veľa ľudí mi povie, ako je nám dobre. Je nám dobre. 

Paradoxne, čím viac sa o tomto s niekým rozprávam, zisťujem, že nie sme jediný. Mám viacero priateľov a známych, ktorí televízor nemajú alebo majú, ale nesledujú v ňom programy a to čo ponúkajú s množstvom reklám, ale pozerajú na ňom Youtube, Netflix, alebo stiahnuté filmy či seriály. Zvlášť ma prekvapili žiaci na strednej škole, ktorí mi tiež vraveli, že televízor nesledujú. Sme generáciou, ktorá žije rýchlym životom a nemôžme si dovoliť strácať čas sledovaním reklám. Aj keď sa musím priznať, že filmy a seriály, ktoré pozeráme tiež veľakrát nestoja za veľa, my chceme byť pánmi nad svojím časom a vybrať si, čo budeme pozerať a kedy to budeme pozerať. 

Mohol by som tu menovať výhody toho, že nemáme televízor a koľko nervov sme si tým ušetrili pri výchove našich detí. Nie o tom som ale chcel písať. Iba napíšem, ako mi včera moja kolegyňa vravela, že im keď sa pokazil televízor, jej manžel bol taký lenivý a lakomý, že nekúpil nový a tak začal čas, ktorý predtým presedel za televízorom využívať inak - tvoril. 

Vrátim sa teda na začiatok. Po vstupe do manželstva som zistil, že napriek tomu, že sme sa rozhodli, že nebudeme mať televízor, koncesionársky poplatok platiť musíme. A tak som už za desať rokov vyhodil do povetria slušný balík peňazí. Úplne zbytočne. Pretože každá domácnosť musí platiť. Ale za čo? Čo mám z toho, že platím koncesionárske poplatky? Môžem počúvať Rádio Slovensko, ktoré nepočúvam a pozerať RTVS? Dobre priznávam sa, že pozerám RTVS počas majstrovstiev sveta v hokeji. Čo je prakticky maximálne päť zápasov vzhľadom k tomu ako ďaleko vždy postúpime. Respektíve nie vždy sa mi dá pozerať a veľakrát som rád, že som niektorý zápas nepozeral, pretože by som zošedivel viac ako už som. 

Párkrát sa mi už stalo, že som si chcel na počítači na RTVS pozrieť nejaký dokument, alebo film a vtedy som sa dozvedel, že to žiaľ cez počítač nie je možné.  A v takýchto situáciách sa vždy pýtam sám seba, načo to vlastne platím. 

Teraz k politikom. Ja plne chápem, že my pracujúci (rozmýšľajúci?) ľudia a mládež sme pre nich absolútne nezaujímaví. Že robia veci iba pre efekt a pre dôchodcov, pretože je to najľahšie zmanipulovateľná časť ľudí. Ale nemohli by si niekedy spraviť prieskum a urobiť niečo poriadne? Napríklad odpustiť koncesionárske poplatky ľuďom, ktorí nepozerajú televízor a tie somariny, čo tam dávajú? Nemohli? Nie nemohli. Prečo? Pretože niekto to za dôchodcov bude musieť zaplatiť. 

Asi mi teda nezostáva nič iné, iba pracovať, aby som potom zarobené peniaze dal za službu, ktorú nepoužívam, pretože to inak ani nejde. Alebo si kúpim televízor? Nie, nekúpim.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo