Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. november 2019

Prečo sa bojíme tlkotu srdca?

Keď pozeráme seriály z lekárskeho prostredia, tlkot srdca v nás vzbudzuje silné emócie. Čím rýchlejšie srdce bije, tým viac vnímame naliehavosť jeho ochrany. Keď sa tlkot zastaví, vnímame to ako čosi tragické a konečné. Vieme, že nejde o prerušenie ale ukončenie života.
Prečo sa bojíme tlkotu srdca?

Pred zavedením ultrazvuku do gynekologicko-pôrodníckej diagnostiky Bernard Nathanson vykonal 15 000 umelých potratov.  Keď uvidel na ultrazvuku nenarodené dieťa, ktorému bije srdce, ako sa hýbe a uhýba pred potratovými nástrojmi, pochopil, že ide o živého človeka, a stal sa odporcom umelých potratov.  Natočil film Nemý výkrik, ktorým chcel aj iným ľuďom otvoriť oči.

Srbský lekár Stojan Adaševič vykonal 48 000 potratov.  Dlho to bral ako rutinnú záležitosť, no neskôr začal mávať nepríjemné sny.  Potom sa mu pri jednom zákroku stalo to, že vytiahol postupne odtrhnutú ruku a nohu plodu, ktoré sa pri styku s rozliatym jódom mykali.  Dúfal, že nevyberie aj srdce, no stalo sa, čo nechcel.  Sám to opísal takto: „pozrel som sa a videl ľudské srdce sťahujúce sa a rozťahujúce sa a bijúce, bijúce, bijúce. Myslel som si, že sa zbláznim. Vidím, že tlkot srdca je pomalší a pomalší a ďalej slabne pomaly, až kým nakoniec neprestane úplne. Nikto si nevie predstaviť, čo som videl vlastnými očami a nikto by nebol viac presvedčený, než som bol ja – zabil som ľudskú bytosť.“  Doktor Adaševič následne odmietol vykonávať potraty, za čo boli on i jeho rodina potrestaní.

Dnes sa slovenskí politici, ale i niektorí  gynekológovia zľakli, že by ženám, ktoré sa rozhodujú o potrate, mali dať vypočuť tlkot srdiečka ich nenarodeného dieťaťa.  Boja sa vraj, že by dopplerovský ultrazvuk mohol dieťaťu ublížiť.  A to napriek tomu, že stanoviská medzinárodných odborných spoločností vyhlasujú, že pri správnom použití (krátkom a správne nastavenom) je dopplerovský ultrazvuk bezpečný. Dôvod na vydanie niektorých stanovísk bol aj ten, že si tehotné mamičky kupovali domáce ultrazvukové prístroje a tlkot srdiečka počúvali opakovane s celou rodinou, čím mohli mnohonásobne prekročiť časové limity potrebné pre lekársku diagnostiku.


Nezaregistrovali sme, že by gynekológovia, ktorí dnes spochybňujú bezpečnosť ultrazvuku, v minulosti na medzinárodných fórach alebo na pôde Slovenskej gynekologicko - pôrodníckej spoločnosti rozporovali odborné stanoviská o bezpečnosti ultrazvuku. 

Tlkot srdca nenarodeného dieťaťa má veľkú moc.  Nenarodené dieťa nedokáže hovoriť na svoju obranu.  Hovorí zaňho len tlkot jeho srdiečka.  Niekedy dokáže zmeniť rozhodnutie mamy.  Dajme im šancu.

 

Inzercia

Profesorka na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, zaoberá sa etikou a bioetikou.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.