Kresťanská únia pokračuje

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kresťanská únia pokračuje

Kresťania a kresťanskí demokrati v politike vždy hľadali jednotu. Nie obyčajnú jednotu, ale hodnotovú jednotu. Politika nie je a nesmie byť iba boj o moc, ale činnosť, ktorou urobíme potrebné možným.

Dôležité je to, čo v politike presadzujeme a ako to robíme. Na základe týchto dvoch princípov vznikla aj Kresťanská únia (KÚ).

Kresťanská únia (KÚ) vznikla spojením politikov, ktorí vo svojich predchádzajúcich hnutiach cítili, že kresťanské hodnoty sa vytrácajú tak z obsahu politiky, ako aj z jej uskutočňovania.

Kresťanská únia (KÚ) sa sformovala ako koalícia politikov a aktívnych kresťanov, ktorí túžili zmeniť Slovensko k lepšiemu. Je teda založená jednak na politikoch, ktorí už majú svoj príbeh, ako aj na hodnotovo cítiacich ľuďoch, pre ktorých dozrel čas angažovať sa vo verejnom priestore.

Po účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2019, má KÚ pred sebou dva dôležité ciele: budovanie miestnych a odborných štruktúr strany a účasť vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2020.

Pre novovzniknutú stranu sú to veľké výzvy. Budovanie strany je dlhodobý proces. Účasť vo voľbách, správne zhodnotenie situácie strany, štátu, spoločnosti, jej potrieb, hľadanie a formovanie správnych ľudí, zvolenie vhodnej taktiky a okamžité kampaňové vypätie síl.

V takomto momente sa KÚ ocitá i dnes. Ako mladá strana vedomá si svojej významnej volebnej podpory z ostatných volieb do Európskeho parlamentu, zodpovednosti voči svojim voličom ako aj celému národu, musí zvoliť cestu, ktorá spĺňa viacero podmienok:

1.     prispeje k väčšej jednote kresťanov v politike;

2.     zaručí presadzovanie  kresťanských hodnôt;

3.     zaručí neprepadnutie kresťanských a konzervatívnych hlasov;

4.     zaručí presadzovanie hlavných bodov programu KÚ: prorodinnej politiky, ochrany života počas celého jeho trvania a dôstojnosti najbezbrannejších;

5.     zaručí profesionalitu realizácie obsahovej politiky;

6.     to, v čo veríme nepodriadi dočasným cieľom a

7.     umožní rozvoj Kresťanskej únie (KÚ) ako projektu, ktorý, ako veríme, obnoví kresťanskú politiku na Slovensku.

Kresťanská únia počas leta 2019 rokovala so všetkými relevantnými stranami na Slovensku, ktoré deklarovali blízkosť kresťanským a národným hodnotám. Cieľom týchto rokovaní bolo odložiť „staré krivdy a nedorozumenia“ a začať novú spoluprácu, ktorej spoločným menovateľom bude vzájomná úcta, prehĺbenie jednoty a národný záujem v duchu kresťanských hodnôt.

Najbližšími pre rokovanie o ďalšej spolupráci bolo Kresťansko-demokratické hnutie a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. S nimi sa viedli aj najintenzívnejšie rokovania. Po dlhých rozhovoroch a zodpovednom zvažovaní sa predsedníctvo Kresťanskej únie (KÚ) rozhodlo pre predvolebnú spoluprácu s OĽANO.

Hlavným dôvodom bolo, že s OĽANO sme sa zhodli na všetkých predpokladoch našej spolupráce. Ako dôležité vystupovali skutočnosti, že

1.     aj v OĽANO je mnoho kresťanských politikov a teda prehĺbime jednotu kresťanov vo verejnom živote;

2.     budeme spoločne presadzovať kresťanské hodnoty na Slovensku;

3.     naša spolupráca zaručí neprepadnutie kresťanských a konzervatívnych hlasov, ale ich váhu ešte posilní,

4.     OĽANO podporuje hlavné body programu KÚ ako je prorodinná politika a ochrana tých najbezbrannejších, ale aj efektívne a transparentné nakladanie s verejnými financiami či ochrana životného prostredia,

5.     OĽANO preukázalo profesionálnu parlamentnú prácu v podobe mnohých kvalitných návrhov a iniciatív za ostatné dve funkčné obdobia parlamentu;

6.     v spolupráci s OĽANO zostane identita KÚ zachovaná a umožní ďalšie budovanie strany;

7.     s OĽANO sme si istí, že politikárčenie a dočasné výhody neprevážia nad tým, čo je naším poslaním v politike – postavenie všetkých politík na kresťanských hodnotách, ktorých žitie obnoví Slovensko.

Dlhá diskusia bola venovaná možnosti spolupracovať s Kresťansko-demokratickým hnutím. Ani dnes nestrácam nádej, že sa hnutie, ktoré som zakladala pripojí k nám, Kresťanskej únii (KÚ) a OĽANO, a tak spolu uspejeme v nastávajúcich voľbách.

Predvčerom sme s Igorom Matovičom napísali predsedovi KDH Alojzovi Hlinovi list, ktorý som mu osobne odovzdala. Pozývame ho na spoločné rokovanie s jediným bodom – dohoda o spolupráci v nasledujúcich voľbách.

Nech neprepadne žiadny kresťanský hlas.

Predvolebnú spoluprácu s OĽANO chápeme ako otvorenú pre iných, s ktorými zdieľame spoločné hodnoty. Dobro národa, dobro Slovenska musí byť nad prospechom strany a jej vedenia.

Slovensko čelí mnohým výzvam. Len keď sa vrátime k svojim koreňom, posilníme naše rodiny a komunity, len vtedy dokážeme prebudovať Slovensko na nielen materiálne ale aj duchovne prekvitajúci národ.

Kresťanská únia bude zastupovať kresťanov v budúcom parlamente aj vláde. Budeme svedomím parlamentu. Kresťania si zaslúžia zásadové zastupovanie svojich záujmov v parlamente.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo