Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. október 2019

O živote a rodine kresťan nevyjednáva. Nikdy!

Svet sa mení. Pred pár rokmi sme si nemysleli, že je potrebné tak naliehavo pracovať na zastavení rôznych politík, ktoré sa snažia podkopať kresťanské hodnoty a inštitúcie ako je život, rodina a manželstvo. Dnes je toto jedno z hlavných poslaní kresťanov v politike.
O živote a rodine kresťan nevyjednáva. Nikdy!

Za život, proti umelým potratom a iným ohrozeniam existencie človeka bojujem v politike už tridsať rokov. Predtým som sa s týmto zlom borila ako lekárka. Počas rokov naše témy rástli: výhrada vo svedomí, definícia manželstva v ústave, Istanbulský dohovor a mnohé iné. Ako prichádzali nové témy, prichádzali aj nové spôsoby ich presadzovania. A tiež budovania kresťanskej demokracie ako bariéry proti pokrokárskym výmyslom ako je napr. registrované partnerstvo.

Ešte pred šesťnástimi rokmi, keď prišlo ANO Pavla Ruska s návrhom registrovaných partnerstiev, nikto nemal potrebu dávať do koaličnej zmluvy, že to nemôžu predložiť. Načo aj? Bolo jasné, že niečo také na Slovensku neprejde. Že to nemá podporu národa. Ani dnes nemá ako hovoria posledné prieskumy.

Už pár rokov sa ale politika mení. Menej dbá na hodnoty väčšiny ľudí a viac sa zaoberá sociálnym inžinierstvom.

Keď sme v roku 2010 chceli do koaličnej zmluvy presadiť zmluvu o výhradách vo svedomí, Richard Sulík to podmienil zavedením registrovaných partnerstiev. Od našej požiadavky sme ustúpili, lebo s rodinou a životom kresťan a kresťanský demokrat (aspoň vtedy to tak bolo) nemôže a nesmie obchodovať. Rodina a život nie je na predaj! A tak sme návrh stiahli a bojovali iné boje. Mnohé úspešne.

V tomto spore sme ako kresťankí demokrati, poučení vývojom na západe, vyvinuli taktiku, ktorej základom je, že počas vlády, v ktorej sme, nemôže prísť k liberalizácii zákonov o rodine a živote. Nikdy! Od roku 2010 to bola pevná zásada všetkých vyjednávaní. V tomto ideovom prístupe nás podporil aj svätý otec Benedikt XVI. a to už pri svojej návšteve v roku 1992 ešte ako kardinál Jozef Ratzinger.

V rovnakom období sme sledovali úpadok kresťankodemokratických strán na západe. Postupne opúšťali túto zásadu. Zo začiatku pomaličky, postupne sa však ten postup zrýchľoval.  Dnes kresťanskí demokrati na západe sú schopní hlasovať aj za potraty aj za manželstvo homosexuálov. Všetko pre úspech vo voľbách. Hodnoty ustúpili populizmu.

Stále pevne verím, že tento úpadok nedorazil na Slovensko. Rodina a život sú posvätné a nemôžu byť predmetom predvolebného obchodovania.  Nikdy! Je jedno či sa pri takomto obchodvaní hovorí kultivovane či hulvátsky, zlo ostáva.

Ja ani Kresťanská únia s témami manželstva, rodiny a života nikdy obchodovať nebudeme. Práve naopak manželstvo a život chceme chrániť počas celého jeho trvania a pre rodinu vytvárať podmienky dôstojného života. Tento princíp je podmienkou akejkoľvek spolupráce.

Inzercia

predsedníčka Kresťanskej únie

Odporúčame

Blog
Čo ďalej po pochode s hnutím za život?

Čo ďalej po pochode s hnutím za život?

Slovenské hnutie za život ukázalo svoju silu. Pohlo desiatkami tisíc ľudí, pohlo národom, ale nepohlo poslancami parlamentu, nepohlo väčšinou médií. Nie je to neúspech. Je to výzva. Poslanci nám odkázali: „Nabudúce“. Aby bolo nabudúce, aby bolo čoskoro, musíme začať teraz. Navyše ochranu života musíme poňať oveľa širšie ako len umelé potraty.

Blog
Liek na Obžerstvo Podľa Púštneho Otca Kasiána

Liek na Obžerstvo Podľa Púštneho Otca Kasiána

Ak sme sa rozhodli vydať sa na cestu cnostného života zameraného na zmysluplný cieľ, jednou z prvých zastávok bude očistenie nášho života od osobnostných čŕt a návykov, ktoré nám ubližujú. Nazývajú sa aj neresti. Prvou z nich je obžerstvo. A Ján Kasián, púštny otec 4. storočia po Kristovi, nám radí, ako sa z neho vymaniť a nie, nie pôstom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.