O živote a rodine kresťan nevyjednáva. Nikdy!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
O živote a rodine kresťan nevyjednáva. Nikdy!

Svet sa mení. Pred pár rokmi sme si nemysleli, že je potrebné tak naliehavo pracovať na zastavení rôznych politík, ktoré sa snažia podkopať kresťanské hodnoty a inštitúcie ako je život, rodina a manželstvo. Dnes je toto jedno z hlavných poslaní kresťanov v politike.

Za život, proti umelým potratom a iným ohrozeniam existencie človeka bojujem v politike už tridsať rokov. Predtým som sa s týmto zlom borila ako lekárka. Počas rokov naše témy rástli: výhrada vo svedomí, definícia manželstva v ústave, Istanbulský dohovor a mnohé iné. Ako prichádzali nové témy, prichádzali aj nové spôsoby ich presadzovania. A tiež budovania kresťanskej demokracie ako bariéry proti pokrokárskym výmyslom ako je napr. registrované partnerstvo.

Ešte pred šesťnástimi rokmi, keď prišlo ANO Pavla Ruska s návrhom registrovaných partnerstiev, nikto nemal potrebu dávať do koaličnej zmluvy, že to nemôžu predložiť. Načo aj? Bolo jasné, že niečo také na Slovensku neprejde. Že to nemá podporu národa. Ani dnes nemá ako hovoria posledné prieskumy.

Už pár rokov sa ale politika mení. Menej dbá na hodnoty väčšiny ľudí a viac sa zaoberá sociálnym inžinierstvom.

Keď sme v roku 2010 chceli do koaličnej zmluvy presadiť zmluvu o výhradách vo svedomí, Richard Sulík to podmienil zavedením registrovaných partnerstiev. Od našej požiadavky sme ustúpili, lebo s rodinou a životom kresťan a kresťanský demokrat (aspoň vtedy to tak bolo) nemôže a nesmie obchodovať. Rodina a život nie je na predaj! A tak sme návrh stiahli a bojovali iné boje. Mnohé úspešne.

V tomto spore sme ako kresťankí demokrati, poučení vývojom na západe, vyvinuli taktiku, ktorej základom je, že počas vlády, v ktorej sme, nemôže prísť k liberalizácii zákonov o rodine a živote. Nikdy! Od roku 2010 to bola pevná zásada všetkých vyjednávaní. V tomto ideovom prístupe nás podporil aj svätý otec Benedikt XVI. a to už pri svojej návšteve v roku 1992 ešte ako kardinál Jozef Ratzinger.

V rovnakom období sme sledovali úpadok kresťankodemokratických strán na západe. Postupne opúšťali túto zásadu. Zo začiatku pomaličky, postupne sa však ten postup zrýchľoval.  Dnes kresťanskí demokrati na západe sú schopní hlasovať aj za potraty aj za manželstvo homosexuálov. Všetko pre úspech vo voľbách. Hodnoty ustúpili populizmu.

Stále pevne verím, že tento úpadok nedorazil na Slovensko. Rodina a život sú posvätné a nemôžu byť predmetom predvolebného obchodovania.  Nikdy! Je jedno či sa pri takomto obchodvaní hovorí kultivovane či hulvátsky, zlo ostáva.

Ja ani Kresťanská únia s témami manželstva, rodiny a života nikdy obchodovať nebudeme. Práve naopak manželstvo a život chceme chrániť počas celého jeho trvania a pre rodinu vytvárať podmienky dôstojného života. Tento princíp je podmienkou akejkoľvek spolupráce.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo