Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. september 2019

Slovensko je viac za život ako potratový zákon, zmeňme ho

Proliferi si dlhé roky robia prieskumy, ktorých výsledkom je, že ľudia na Slovensku sú viac za ochranu nenarodených detí ako platný potratový zákon. Napriek tomu sa politici boja prijať úpravu starého komunistického zákona, ktorého obeťou je za 60 rokov jeho existencie 1.5 milióna detí. V NR SR sú 4 návrhy na zmenu.
Slovensko je viac za život ako potratový zákon, zmeňme ho

Výsledky prieskumov proliferov žiaľ bežne neuzrú svetlo sveta cez tzv. mainstreamové médiá. Otázka je, či je dôvodom nezáujem o realitu alebo snaha o jej ohýbanie. V oboch prípadoch je takýto postoj problém a vyoráva čím ďalej, tým hlbšiu brázdu medzi médiami a ľuďmi, ktorí potom inklinujú k tzv. alternatívnym médiám.

Chystá sa tretí Národný pochod za život, v parlamente sú až 4 návrhy na úpravu potratov, máme teda dobrú príležitosť pripomenúť si názory spoločnosti. Keďže novší prieskum zatiaľ nie je, dovolím si uviesť pár informácií z prieskumu, ktorý sme spolu s Postojom zrealizovali zhruba pred rokom:

- ľudia často nevedia, v akých prípadoch je potrat v súčasnosti dovolený,

- väčšina voličov koaličných a takmer všetkých opozičných strán (aj liberálnych) zastáva názor, že umelé potraty by nemali byť dovolené, alebo by mali byť dovolené len z veľmi vážnych dôvodov,

- aj najväčšia cirkev má stále veľa práce pred sebou vo formácii svedomí svojich veriacich,

- ako proliferi máme veľa čo robiť, aj v online priestore.

 

Z prieskumu vyšlo najavo, že ľudia nepoznajú tento zákon a že veľká časť z nich ani netuší, aké dôvody na potrat zákon povoľuje:

- viac ako 42% ľudí nevie, že potrat je dovolený z ekonomických a sociálnych dôvodov,

- 33% nevie, že zákon dovoľuje potrat aj bez udania dôvodu,

- viac ako 40% nevie, že potratový zákon umožňuje zabitie nenarodeného dieťaťa z dôvodu, že tehotenstvo naruší psychickú pohodu ženy.

 

Výsledky jednej z otázok, ktoré sme položili sú:

Podľa Vás malo by byť umelé ukončenie tehotenstva (tzv. interrupcia) dovolené z akýchkoľvek dôvodov, alebo len z veľmi vážnych dôvodov, alebo zo žiadnych dôvodov?

- z akýchkoľvek dôvodov - 37,8 %
- len z veľmi vážnych dôvodov - 45,3 %
- zo žiadnych dôvodov - 11,0 %
- nevie (nečítaná možnosť) - 5,8 %

Inzercia

Teda spolu viac ako 56% ľudí má názor, že zabíjanie nenarodených detí by nemalo byť dovolené, alebo že by sa malo diať len z veľmi závažných dôvodov.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že ľudia napríklad vo veľkej väčšine (viac ako 70%) nesúhlasia s potratom, ktorého dôvod je nechcené pohlavie dieťaťa.

 

Voliči strán sú za sprísnenie potratov

Z druhostupňového triedenia vyplýva, že postoje voličov politických strán sú viac za ochranu života ako súčasný zákon. Z odpovedí na otázku uvedenú nižšie v tabuľke vyplýva, že voliči Smeru sú väčšinovo za prísnejšiu reguláciu potratov (65%). V SNS je skoro 62% a v Moste-Híd až takmer 74% voličov za potraty len vo vážnych prípadoch alebo ich vôbec nechú povoliť.

Žiadna strana nemala v tejto téme drvivo voličov, ktorí by boli za potraty z akýchkoľvek dôvodov, dokonca ani SAS (56% jej voličov je za potraty len zo závažných dôvodov alebo ich odmieta). Najhoršie dopadla SMK, Progresívne Slovensko a strana Borisa Kollára, kde bolo 54%, 47.9% a 46.8% voličov za potraty z akýchkoľvek dôvodov. Okrem SMK však nikde nie je nadpolovičná väčšina voličov, ktorí by súhlasili s tak voľnou reguláciou, akú máme aktuálne platnú v zákone o potratoch.

 

Vierovyznanie, Internet a potraty

Z triedenia podľa vierovyznania vidno, že najviac sú o potrebe ochrany nenarodených presvedčení veriaci ľudia, najmä tí, ktorí viackrát do týždňa navštevujú bohoslužby (až 89.1%), najhoršie sú na tom neveriaci ľudia (34.4%). Spomedzi vierovyznaní majú najviac jasno v tejto potrebe gréckokatolíci (70.8%), nasledujú s 9%-ným poklesom rímskokatolíci (61.8%) a evanjelici (61.6%). Malý odstup medzi poslednými dvomi menovanými je pre mňa osobne prekvapením.

Používatelia Internetu a sociálnych sietí sú tým menej za ochranu nenarodených, čím častejšie používajú tieto médiá. Hodnotím to ako zaostávanie proliferov v tejto oblasti, uvidíme, čo s číslami urobí intenzívna kampaň pred Národným pochodom za život sústredená práve v online priestore. Ani v jednej skupine však nie je prevaha postoja za potraty z akýchkoľvek dôvodov, naopak mierne "vyhrávajú" ľudia, ktorí sú na strane zlepšenia ochrany života.

Záver?

1. Politici sa nemusia báť zlepšiť ochranu nenarodených, ich voliči sú viac prolife, ako súčasný zastaralý komunistický zákon.

2. Proliferi majú stále čo robiť, najmä sa spájať, koordinovať a robiť veľké veci a informačné kampane o tom, čo to vlastne dovoľuje súčasný zákon a že to dovoľuje aj bezdôvodne. Na sociálnych sieťach a Internete je pred nami veľa práce – dobrovoľníci hláste sa na info @ zazivotarodinu.sk !

 

Tomáš Kováčik, Asociácia za život a rodinu

Postupne ma skvelí ľudia (rodina, Bubák, Kuffa atď.) priviedli k rozhodnutiu pomáhať iným, čo najviac to ide, snažiť sa meniť veci k lepšiemu, bojovať za dobro. Bývalý hovorca a člen realizačného tímu Národného pochodu za život, Referenda o ochrane rodiny, predseda Asociácie za život a rodinu (zazivotarodinu.sk), občiansky aktivista

Odporúčame

Blog
Ako vo farnosti vychádzate von a robíte evanjelizáciu?

Ako vo farnosti vychádzate von a robíte evanjelizáciu?

K opätovnému zamysleniu sa nad touto otázkou a napísaniu blogu ma motivoval billboard, ktorý pri príjazdovej ceste do mojich rodných Topoľčian púta pozornosť. Je na ňom akási výstraha a obrázok milého Ježiša. Tá istá skupina (alebo angažovaný jednotlivec) tiež pravidelne platí inzerciu v miestnych novinách.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.